Грош

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Грош, в українській мові здебільшого гріш (польське grosz, німецьке Groschen) — монета різних країн і часів.

Поява гроша[ред.ред. код]

Генуезький гроссо
Литовський грош 1536 року

Назва „грош” походить від рідкісної італійської срібної монети XII ст. „grossus denarius” („товстий динар”).

Вперше грош було випущено в Італії у кінці XII ст.: 1172 року в Генуї випущена срібна монета вагою 1,46 г. Її назвали denarius grossus — «товстий» денарій на противагу «тонким» денаріям. Генуезький «гроссо» (grosso) прирівнювався до 4-х генуезьких денаріїв. Невдовзі «гроссо» з'явився у Флоренції (1182), Кремоні, Падуї, Мілані, Пізі й Венеції.

1266 року подібна до «гроссо» монета з'явилася у Франції — в місті Тур було випущено срібну монету 958-ї проби вагою 4,22 г (так званий «гро турнуа», gros tournois, в нумізматичній літературі — «турнуз»).

Якість монет з часом погіршувалася; 1365 року монета «гро турнуа» важила уже 2,55 г. З часом проба монети також змінилася.

1300 року як аналог італійським «гроссо» і французьким «гро турнуа» було випущено празький грош 938-ї проби вагою 3,7 г. Чеські гроші XIV ст. набули такого широкого міжнародного обігу, що в багатьох слов’янських мовах (зокрема, в українській) це слово отримало поняття грошей як таких. На початку XIV ст. в Кутній Горі був заснований центральний монетний двір Чехії , що зробило місто гірників другим за значенням містом королівства. Завдяки масовому карбуванню тут так званого „празького гроша” , що мав твердий вміст срібла, була усунена роз’єднаність грошової системи багатьох країн, значно активізувалась міжнародна торгівля, а Прага стала одним із важливіших культурних і політичних центрів середньовічної Європи.

1338 року в Тюрингії почалась чеканка мейсенського гроша (важив 3,797 г і містив 3,375 г срібла), який розповсюдився по всій Німеччині.

В Англії аналог «гро турнуа» випущено в 1279 королем Едуардом I під назвою «гроут» (groat). З 1351 року почалась регулярна чеканка гроута, вагою 4,23 г срібла - він прирівнювався до 4 пенсів.

В XIV ст. монету типу гроша ввели також Нідерландигроот», 3,96 г срібла при загальній вазі 4,14 г). Аналогічною до гроша була монета стювер.

Поступово грош перетворився в дрібну срібну розмінну монету.

Сучасний грош[ред.ред. код]

Сьогодні грош як розмінна монета зберігся у Польщі (100 грошів = 1 злотий); в 192438 і 19452001 роках грош був монетою в Австрії (100 грошів = 1 шилінг), зараз країна в зоні євро.

Термін у різних мовах[ред.ред. код]

В Україні і Білорусі слово "гріш" (білоруською — "грош") покладене в основу терміну "гроші" - особливого товару, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів. Також «грошем» називали російську дрібну розмінну монету, що дорівнювала 1/2 копійки.

Посилання[ред.ред. код]