Варшавське герцогство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Księstwo Warszawskie (пол. )
Herzogtum Warschau (нім. )
Duché de Varsovie (фр. )
Варшавское герцогство (рос. )
Варшавське герцогство
Клієнтська республіка
1807 – 1813 рік

Герб of Варшава

Герб

Розташування Варшава
Мапа Варшавського герцогства і Вільне місто Данциг після 1809
Столиця Варшава
52°14′ пн. ш. 21°01′ сх. д. / 52.233° пн. ш. 21.017° сх. д. / 52.233; 21.017
Мови польська
Релігії Римо-католицька церква
Форма правління монархія
Герцог Варшавський Фрідріх Август I (король Саксонії)
Історичний період Наполеонівські війни
 - Становлення 9 червня 1807
 - Анексія Галичини 14 жовтня, 1809 року
 - Розгром Січень 1813 рік
 - Віденський конгрес 9 червня, 1815
Площа 155 000 км2
Населення
 -  4 300 000 осіб
     Густота 27,7 осіб/км² 
Попередник
Наступник
Flag of Prussia (1803).gif Нова Східна Пруссія
Flag of Prussia (1803).gif Південна Пруссія
Flag of Prussia (1803).gif Нова Сілезія
Flag of Galicia and Lodomeria (1849-1890).svg Королівство Галичини і Лодомерії
Царство Польське Merchant ensign of Vistula ships of Congress Poland.svg
Велике Князівство Познанське Flag of Wien.svg
Вільне місто Краків Flag of Krakow.svg
Історичні польські держави

Варшавське герцогство (пол. Księstwo Warszawskie; фр. Duché de Varsovie; нім. Herzogtum Warschau; рос. Варшавское герцогство) — колишня польська держава, засноване Наполеоном в 1807 на польських теренах, відданих Королівству Пруссії Тільзітським договором. Герцогство було в особистій унії з наполеонівським альянсом. Після невдалого вторгнення Наполеона в Росію, герцогство було зайняте прусськими і російськими військами у 1815, край був формально розділено між двома країнами згідно з рішеннями Віденського конгресу.

Герцогство часто іменують некоректно, як Велике Князівство Варшавське, або також Велике Герцогство Варшавське.

Утворення герцогства[ред.ред. код]

Область герцогства звільнило народне повстання, в 1806. Одне з перших завдань для нового уряду було забезпечення продовольством французької армії у Східній Пруссії.

Варшавське герцогство засноване Наполеоном I в 1807 з польських земель, відданих Королівству Пруссії Тільзітським договором. Його створення стало можливим завдяки підтримці місцевих республіканців і великій польській діаспорі у Франції, яка відкрито підтримували Наполеона як чоловіка, здібного до відновлення Польської державності після поділів Польщі наприкінці 18-го століття.

Хоча країна була створена, як васальна держава (і була лише герцогством, замість того, щоб бути королівством), поляки сподівалися, що з часом, нація зможе повернути її колишній статус і колишні кордони.

Новостворена держава була формально незалежним герцогством, в альянсі з Францією, і в особистій унії з Саксонією. Фрідріх Август I був примушений Наполеоном, зробити його нове королівство конституційною монархією, з парламентом (Сеймом).

Проте, герцогству ніколи не дозволялося розвиватися як повністю незалежній державі; Правління Фрідріха Августа I було підпорядковане до вимог французьких національних інтересів, які в значній мірі розглядали державу як джерело ресурсів. Найголовніша особа в герцогстві була фактично французький посол. Герцогство значно відчувало недолік його власного дипломатичного представництва за кордоном.

У 1809, відбулась коротка війна з Австрією. Хоча Разинська битва була виграна, австрійські солдати увійшли у Варшаву, але війська герцогства і французів потім обійшли фланг і захопили Краків, Львів і багато з областей, анексованих Австрією під час поділів Польщі. Згідно з Шьонбруннським договором істотно було розширено території герцогства на південь з відновленням колишніх польсько-литовських земель.

Географія і демографія[ред.ред. код]

Згідно з Тільзітським договором, герцогство займало терени 2-го і 3-го прусських частин поділів Польщі, за винятком Данцигу, який став Вільним містом Данцигом під Французьким і Саксонським "захистом", і район, довкола Білостоку, який був наданий Росії. Прусська територія була складена з території від колишніх Прусських провінцій Нова Східна Пруссія, Південна Пруссія, Нова Сілезія і Західна Пруссія. Крім того, нова держава отримала область уздовж річки Нотець і Хелмський край.

Герцогство мало площу близько 104,000 км², з населенням приблизно 2,600,000. Велика частина його мешканців були поляки.

Після анексії в 1809 австрійської Галичини і областей навколо Замостя і Кракова, площа герцогства була значно збільшена до 155,000 км², і населення 4,300,000.

Департаменти[ред.ред. код]

Герцогство ділилося на декілька департаментів, кожен назвався на честь їх головного міста. Спочатку, їх було шість:

Наполеон приймає конституцію Варшавського герцогства в 1807

Додаткова територія придбана в 1809 була організована в чотири департаменти:

Військові і економічні вимоги[ред.ред. код]

Озброєні сили герцогства були цілком під французьким контролем через його військового міністра, князя Понятовського, який був також Маршалом Франції. Фактично, герцогство було сильно мілітаризоване, оскільки було на кордоні з Пруссією, Австрійською імперією і Росією і було істотним джерелом військ в різних кампаніях Наполеона.

Постійне військо було значним по чисельністю при порівнянні з числом мешканців герцогства. Спочатку, складалось з 45,000 регулярних солдатів (кінноти, і піхоти), його кількість збільшилося до 100,000 в 1810, і під час російсько-французької війни в 1812, його армія нараховувала майже 200,000 солдатів (загальна чисельність населення приблизно 4.3 мільйонів чоловік).

Великий вантаж примусового військового вербування, разом з експортом зерна, викликав істотні проблеми для економіки герцогства. Стан ще погіршився, в 1808 коли Французька імперія нав'язала герцогству угоду в Байонні, по якій герцогство брало на себе борги Пруссії перед Францією.

Кінець герцогства[ред.ред. код]

Наполеонівська компанія проти Росії[ред.ред. код]

Ksiaze Jozef.jpg

Поляки чекали в 1812, що герцогство отримає статус королівства і протягом Наполеонівської компанії в Росії, мало приєднати звільнені території Великого князівства Литовського, історичного партнера Польщі по Речі Посполитій. Проте, Наполеон не хотів прийняти рішення, яке зв'язало б його руки перед мирним рішенням, що передбачалося, з Росією. Проте він проголосив напад на Росію як 'Друга польська війна.'

Цей мир не було підписано. Наполеонівська Велика армія, у тому числі істотний контингент польських солдат, мав намір поставити Російську імперію на коліна, але його військові амбіції розбила комбінація росіян і жахливий зимовий клімат; небагато повернулося з походу на Москву. Невдала кампанія проти Росії виявилося переломною в успіхах Наполеона.

Після поразки Наполеона на сході, більшість з території Варшавського герцогства перейшли до Росії в січні 1813 під час походу на Францію і його німецьких союзників. Хоча декілька ізольованих фортець протрималось більше року, існування держави прийшло до кінця. Олександр І створив Тимчасову Найвищу Раду Варшавського герцогства, щоб управляти областю через його генералів.

Віденський конгрес, і четвертий поділ[ред.ред. код]

Хоча багато Європейських держав і екс-правителів було представлено на Віденському конгресі в 1815, ухвалення рішення було в значній мірі в руках головних переможців. Пруссія й Росія, фактично ділили Польщу; Австрія отримала терени згідно з Першим поділом 1772.

Росія вимагала приєднання всіх територій Варшавського герцогства. Отримати всі її надбання від трьох попередніх поділів разом з Білостоком і навколишнім краєм, отриманим в 1807. Зазіханню Росії на всі терени Варшавського герцогства протистояли інші Європейські переможці.

Пруссія отримала знов територію, що її вперше отримала при Першому поділі і яку довелося віддати Варшавському герцогству в 1807. "Велике Князівство Познанське" — частина з території, яку Пруссія завоювала при Другому поділі, її також довелося віддати в 1807. Ця територія мала площу приблизно 29,000 км².

З міста Краків і деяких територій Варшавського герцогства було створено напівавтономне Вільне місто Краків, під "захистом" його трьох потужних сусідів. Площа міста становила 1164 км², мало населення близько 88,000 осіб. Місто врешті решт анексувала Австрія в 1846.

Велика частина колишнього Варшавського герцогства, площею приблизно 128,000 км²., відновилась як "Царство Польське", в особистій унії з Росією. Де-факто російська маріонеткова держава мала окремий статус лише до 1831, коли її фактично анексувала Російська імперія.

Велике князівство Варшавське[ред.ред. код]

Варшавське герцогство зазвичай сьогодні називають Велике князівство Варшавське. Проте, герцогство не мало таку назву за французькою, яка була дипломатичною мовою того часу, так і звичайно мовою Французької імперії яка створила цю квазі-державу.

Стаття 5 Тільзітського договору, яка надає назву герцогству, Угода про унії з Саксонією, стаття 1 Акт Віденського конгресу, який фактично відмінив унію, посилаючись на французьке "Duché de Varsovie".

Дивись також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]