Апостолівський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Апостолівський район
Coat of arms of Apostolove Raion.png Prapor Apostolivskyj.gif
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті регіону
Основні дані
Країна: Україна Україна
Регіон: Дніпропетровська область
Код КОАТУУ: 1220300000
Утворений: 1923 р.
Ліквідований: 17 липня 2020 р.
Населення: 55 631 (на 1.04.2016)
Площа: 1380 км²
Густота: 41.8 осіб/км²
Тел. код: +380-5656
Поштові індекси: 53800-53860
Населені пункти та ради
Районний центр: Апостолове
Міські ради: 2
Сільські ради: 10
Міста: 2
Села: 31
Селища: 6
Районна влада
Адреса: 53800, Дніпропетровська область, м. Апостолове, вул. Набережна, 18
Вебсторінка: Апостолівська РДА
Голова РДА: Патоєв Сергій Васильович[1]
Голова ради: Мудрий Віктор Олексійович
Мапа

Commons-logo.svg Апостолівський район у Вікісховищі

Апо́столівський райо́н —колишня адміністративно-територіальна одиниця, що розташована на півдні Дніпропетровської області. Адміністративний центр місто Апостолове. Населення становить 57 403 осіб (на 1 лютого 2012 року).

17 липня 2020 року було ліквідовано внаслідок адміністративно-територіальної реформи

Географія[ред. | ред. код]

Загальна площа земель становить 138 000 га, сільськогосподарських угідь — 104,756 га. Переважну більшість району займають чорноземи, більшість з яких звичайні й південні.

Розташування[ред. | ред. код]

На півночі межує з Криворізьким та Софіївським районами, на сході з Нікопольським, на півдні з Високопільським і Нововоронцовським районами Херсонської області та на заході з Широківським районом.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат району помірно континентальний. Характеризується відносно прохолодною зимою і спекотним літом. Середня річна температура в межах +7...+9 °С. Найхолодніший місяць — січень (–4...–6 °С), найтепліший — липень (+21...+23 °С). Річна кількість опадів 400—430 мм. Кількість сонячних днів становить в середньому 240 на рік. Середньорічна кількість опадів становить 400—480 мм близько 2/3 з них випадає в теплий період року. Стійкий сніжний покрив буває в 50 % взимку. Влітку переважають південно-східні сухі вітри, які часто завдають значної шкоди сільському господарству. Апостолівський район відносять до одного з найпосушливіших районів Дніпропетровської області.

Надра[ред. | ред. код]

З природних ресурсів у районі є запаси марганцевих руд, боксити, глина, руда, кварц, буре вугілля, граніт, вапняк. Видобувають граніт і глину. Запасів граніту тут понад 70 млн м3.

Водні ресурси[ред. | ред. код]

Основними водними артеріями району є неглибокі річки: Кам'янка, Базавлук, Базавлучок, Жовтенька. На території району на південному сході розташоване Каховське водосховище. Крім того, проходить канал Дніпро-Кривий Ріг, який було збудовано в 1960-ті роки. Навколо цього каналу розташована ціла мережа каналів для зрошення сільськогосподарських земель.

За даними Апостолівського міжрайонного управління водного господарства на території району розташовано:

 • 155 ставків, загальною площею водного дзеркала 1122,91 га;
 • 4 водосховища, загальною площею водного дзеркала 1828,5 га;
 • 6 річок, загальною довжиною 117,6 км.

Екологія[ред. | ред. код]

Однією з найболючіших проблем району є якість питної води. Зокрема показники мікробіологічної оцінки якості, наявності нестандартних проб, рівнем вмісту коліфагів та наявності ентеровірусів у питній воді району в декілька раз перевищують аналогічні середньобласні показники[2]. Криворізька ТЕС розташована в місті Зеленодольськ є одним із найбільших забруднювачів в Дніпропетровській області, річний об'єм скидання забруднених вод у Зелонодольське водосховище в 2002 році становив 7 443 000 м3[3].

Різке посилення процесів підтоплення населених пунктів та сільгоспугідь останніми роками призвело до виникнення на території району вкрай незадовільних санітарно-побутових та екологічних умов проживання людей. Порушення режиму підземних та поверхневих вод викликане, насамперед, факторами техногенного характеру. Виділяються ділянки, де підвищення рівня ґрунтових вод зафіксовано практично до земної поверхні. Згідно з довгостроковим прогнозом циклічності природної водності практично на всій території району очікується подальше підвищення рівня ґрунтових вод, що триватиме до 2035 року.

Історія[ред. | ред. код]

Відомості про перших поселенців сягають давнини. Це була територія на якій починаючи з VI—III тис. до н. е. жили скіфи, сармати, уличі та печеніги.

У першій половині XVI століття ця територія належала Запорізькій Січі. Тут формувалися загони, які під проводом Богдана Хмельницького в 1648 році виступили проти польсько-литовської влади.

Центр району місто Апостолове засноване в 1793 році правнуком гетьмана лівобережної України Данила Апостола — Михайлом Апостолом. Спочатку село мало назву Вошиве, а згодом, після освячення церкви на честь Покрова Богородиці, дістало назву Покровське, або Ново-Поровське.

В роки громадянської війни Апостолівський район був одним із важливих воєнних плацдармів боротьби між більшовицькими військами та силами генерала Петра Врангеля.

1923 року був створений Апостолівський район у складі Криворізької округи Катеринославської губернії з центром у селі Покровське, що згодом об'єднали із залізничною станцією й нарекли Апостоловим.

Апостолівський район, як і весь регіон сильно постраждав під час голодомору — кількість населення району з 1927 по 1936 роки зменшилося майже на третину.

1930 року зі скасуванням Криворізької округи Апостолівський район увійшов до Дніпропетровської області. У 1936-38 роках Апостолівський район називався Косіорівським районом у зв'язку з перейменуванням районного центру. У 1941—1943 роках Апостолівський район входив до Криворізького земельного повіту Дніпропетровського генерального округу.

Кілька партизанських загонів діяло тут і в роки Другої світової війни. 3599 жителів району нагороджено орденами і медалями, одному з жителів, Фартушному Дмитру Васильовичу — присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Кінодраматург Олександр Довженко в колишньому селі Грушівка Апостолівського району створював відомий твір «Поема про море», яка стала класикою українського кіномистецтва.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Район адміністративно-територіально поділяється на 2 міські та 2 сільські громади, які об'єднують 39 населених пунктів та підпорядковані Апостолівській районній раді. Адміністративний центр — місто Апостолове[4].

Найбільші населені пункти[ред. | ред. код]

Населений пункт Населення,
осіб (2001[5])
1 Апостолове 16 356
2 Зеленодольськ 14 986
3 Мар'янське 4 183
4 Нива Трудова 4 004
5 Грушівка 3 998
6 Велика Костромка 2 784
7 Кам'янка 1 896
8 Токівське 1 699
9 Михайлівка 1 513
10 Запорізьке 1 261

Населення[ред. | ред. код]

Згідно з результатами Перепису населення України 2001 року в Апостолівському районі проживає 64 000 осіб. Кількість мешканців району з 1989 року зменшилась на 6 300 осіб[6]. Доля чоловіків становить 46,8 % (30 000 чол.), тоді як жінок 53,2 % (34 000 чол.), і це відношення в порівнянні з 1989 роком майже не змінилося[7]. В містах проживає 31 200, а в селах 32 800 мешканців району[8]. Доля українців у загальній кількості мешканців району становить 79,3 % і має стійку тенденцію до збільшення, у той час як доля росіян 17,6 % і постійно знижується. Кількість представників інших національностей становить менше 1 %.

За даними Головного управління статистики в Дніпропетровській області кількість населення в районі на 1 лютого 2011 року становила 57 673 осіб[9].

Економіка[ред. | ред. код]

Економічну основу району забезпечує промисловість та аграрний сектор. У агропромисловому комплексі району функціонують 36 товариств, 218 фермерських господарств. На території району також розташовані промислові підприємства: ВП «Київський кар'єр», ТОВ «Апостолівагромаш», ВАТ «Підстепнянський завод будівельних матеріалів», ВАТ «Апостолівський комбікормовий завод», ТОВ «Зеленодольський хлібокомбінат», ВАТ «Завод Континент».

На території району розташована одна з найбільших в Україні теплових електростанцій — Криворізька ДРЕС-2 яка є структурним підрозділом ВАТ «Дніпроенерго», проектна потужність 24,8 мільярдів кВт/год. Питома вага в загальному обсязі виробництва становить 95 %.

Апостолівський район займає друге місце серед сільських районів області з виробництва промислової продукції, яку випускають 10 підприємств: електрична та теплова енергія, гранітні блоки, щебінь, збірний залізобетон, відцентрові насоси, борони, комбікорм і гранульовані висівки, борошно, макаронні та хлібобулочні вироби, ковбасні вироби, олія та інше. 95 % загального обсягу промислової продукції в районі займає виробництво електроенергії (Криворізька ТЕС), в середньому на рік виробляється 4,5 млрд кв. годин на рік.

Продукція з Апостолівського граніту (Токівський гранітний кар'єр та ВП «Київський кар'єр») широко відома як в Україні, так і за її межами. Токівським гранітом, наприклад, облицьовано будівлю Московського державного університету імені Михайла Васильовича Ломоносова на Воробйових горах, проведено реконструкцію Мавзолею Володимира Леніна, з того ж граніту споруджено постаменти для пам'ятників Володимиру Леніну у Дніпрі та Івану Франку у Львові.

Транспорт[ред. | ред. код]

Районом проходить транспортний коридор Н23 (Кропивницький — Запоріжжя), також регіональні автошляхи Т 0403, Т 0411, Т 0419 та Т 0443.

У районі розташований залізничний вузол станція Апостолове, яка є кінцевою для лінії у напрямку Дніпра-Лоцманської та Нижньодніпровськ-Вузла. Є транзитною на лінії Кривий Ріг — Нікополь — Запоріжжя та відгалуження в напрямку Снігурівки — Херсона.

Залізничні станції: 373 км, Жовтокам'янка, Підстепне та Тік.

Зупинні пункти: 29 км, 47 км, 71 км, 335 км, 355 км та Нива Трудова.

Побут та інфраструктура[ред. | ред. код]

Медичне обслуговування населення[ред. | ред. код]

Надання медичної допомоги проводиться центральною районною та Зеленодольською міською лікарнями, 8-ма лікарськими амбулаторіями та 21 ФАПом.

Освіта та культура[ред. | ред. код]

В районі функціонує 29 шкіл, де навчається майже 8 000 учнів, 3 позашкільні заклади, 22 дитячих садків із 1378 вихованцями. Працюють 725 педагогів. Функціонує 25 профільних класів, де 812 учнів навчаються за природно-математичним, суспільно-гуманітарним, художньо-естетичним, технологічним профілями. Ведеться позашкільна робота в 285 гуртках. Виробнича міжшкільна майстерня здійснює професійну підготовку учнів 10-11 класів з 6 професій. Гарячим харчуванням охоплено понад 80 % дітей, 2515 учнів — безкоштовно.

У районі працюють 25 клубних установ, Палац культури, районний Будинок культури, Історико-краєзнавчий музей, 3 школи естетичного виховання, 3 спортивні школи.

Засоби масової інформації[ред. | ред. код]

В районі видається газета «Апостолівські новини». Працює місцевий телеканал «Атлант» та FM-радіостанція «Атлант».

Об'єкти туризму[ред. | ред. код]

На території Апостолівського району знайдено і досі знаходять велику кількість половецьких баб. Біля села Усть-Кам'янка археологами було знайдено та досліджено кургани Сарматського часу. В Апостолівському районі відкрито слов'янське поселення, житла якого були глинобитними, а всередині їх містилися печі-кам'янки. Тут же знайдені зернотертки. Відкриті слов'янські поселення не мають укріплень.

Поблизу міста досліджено кілька курганів доби бронзи (III—І тис. до РХ).

В Апостоловому збереглася Церква Святої Покрови. Працює Народний музей історії Апостолівського району.

Особистості[ред. | ред. код]

Два уродженця району нагороджено званням Героя Радянського союзу, Калина Олександр Данилович — Герой Радянського Союзу, льотчик-випробувач ОКБ А. Н. Туполєва, та Фартушний Дмитро Васильович — Герой Радянського Союзу, командир роти 229-го гвардійського стрілецького полку 72-ї гвардійської стрілецької дивізії 7-ї гвардійської армії Степового фронту, гвардії лейтенант. Помер у шпиталі в 1946 році, похований в Апостоловому. У місті народився Петруш Микола Андрійович — 1856 року народження, Херсонська губернія, генерал-майор Російської армії у відставці, нагороджений багатьма орденами Російської імперії.

За одержання високих урожаїв зернових культур були нагороджені званням Героя Соціалістичної Праці керувальним відділком радгоспу С. М. Коваленку присвоєно звання та ланкова Я. М. Корчевій.

В районі народилося чимало відомих діячів української культури — український маляр-реаліст Шишко Григорій Гордійович та українська поетеса — Марія Павленко (*1939-†2006), секретар Житомирської Спілки письменників України, голова літературного об'єднання імені Михайла Клименка. Село Мар'янське дало світу Олексія Нирка — подвижника кобзарства Криму і Кубані, бандуриста, історика кобзарства, голову Ялтинської «Просвіти» (19881991), керівника капели бандуристів ім. С. Руданського в Ялті. Відразу двох відомих українських поетів дало село Кам'янка — Іов Іван Павлович та Чхан Михайло Антонович.

Народилися в районі й два відомих представника українського спорту — Ольга Гребенюк — перша жінка в Дніпропетровській області, яка носить звання Майстра спорту України з гирьового спорту, та Андрій Гребенюк — один із відомих силачів України.

В селі Михайлівка Апостолівського району народився відомий український журналіст і політичний діяч Семенко Юрій Сергійович.

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Апостолівського району були створені 34 виборчі дільниці. Явка на виборах складала — 51,19 % (проголосували 24 144 із 47 163 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко — 41,43 % (10 004 виборці); Олег Ляшко — 9,25 % (2234 виборці), Сергій Тігіпко — 9,14 % (2 206 виборців), Юлія Тимошенко — 8,98 % (2 167 виборців), Анатолій Гриценко — 7,60 % (1 834 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів — 2,60 %[10].

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Розпорядження Президента України від 18 грудня 2019 року № 526/2019-рп «Про призначення С.Патоєва головою Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області».
 2. Водні ресурси Дніпропетровської області[недоступне посилання з червня 2019]
 3. Перелік основних водокористувачів — забруднювачів в Дніпропетровський області[недоступне посилання з червня 2019]
 4. Адміністративно-територіальний устрій Апостолівського району на сайті Верховної Ради України
 5. За даними із сайту ВРУ
 6. Результати перепису населення України 2001. Архів оригіналу за 17 березень 2008. Процитовано 6 березень 2008. 
 7. Результати перепису населення України 2001. Архів оригіналу за 3 листопад 2007. Процитовано 6 березень 2008. 
 8. Результати перепису населення України 2001. Архів оригіналу за 3 листопад 2007. Процитовано 6 березень 2008. 
 9. Головне управління статистики в Дніпропетровській області[недоступне посилання з травня 2019]
 10. ПроКом, ТОВ НВП. Центральна виборча комісія - ІАС "Вибори Президента України". www.cvk.gov.ua. Архів оригіналу за 2018-02-27. Процитовано 2016-04-11. 

Джерела[ред. | ред. код]

Криворізький район Софіївський район
Широківський район Gray compass rose.svg Нікопольський район,
Покров
Херсонська область
(Архангельський район)
Херсонська область
(Нововоронцовський район)
Херсонська область
(Верхньорогачицький район)