Атауальпа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Атауальпа
кеч. Ataw-wallpa
Lombards Library 001.jpg
Народився близько 1502
Кіто
Помер 26 липня 1533(1533-07-26)
м. Кахамарка
·страта через повішення
Поховання Кахамарка
Громадянство
(підданство)
Інки
Діяльність Вождь
Титул Сапа Інка
Посада Імператор
Термін 1532–1533 роки
Попередник Уаскар
Наступник Тупак Уальпа
Рід династія Верхнього Куско
Батько Уайна Капак
Мати Токта Кока
Брати, сестри

Аукі Тупак Атауальпа або Тіксі Капак Інка (кеч. Atahuallpa, близько 1502 — 26 липня 1533) — останній Сапа Інка (імператор) Тауантінсую. Атауальпа був сином імператора Уайна Капака. Він та його брат Уаскар почали міжусобну війну після смерті батька. У виснажливій боротьбі переміг Атауальпа, який спирався на численну армію та генералів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з династії Верхнього Куско. Був сином імператора Уайни Капака та Токти Кока, представниці чибча-муїска. Народився на півночі імперії. Він був сином останньої принцеси держави Кіту. По материнській лінії був останнім нащадком ширі (царів) з роду Дучіцелья. Здобув освіту у дусі Кіту, на нього вплинула ненависть до Інків та Куско. Водночас на відміну від інших братів не навчався в імператорській школі ячауасі.

Перший військовий досвід отримав під час походу свого батька на землі сучасної Болівії, що були приєднані до держави інків. тут Уайна Капак підкорив плем'я чарків. В подальшому відзначив у походах на півдні імперії (центральна частина сучасного Чилі). Згодом разом з батьком і старшим братом Нінаном Куйочі звитяжив під час придушення повстання племені патів (південна Колумбія).

Супроводжував батька у походах проти племені карангів. Згодом оселився з Уайною Капаком у м. Кіту (столиці колишньої держави Кіту), яка була перетворена у другу столицю. В цей час зумів завоювати довіру батька, розраховуючи на отримання високої посади. Втім у 1527 році імператор призначив своїм спадкоємцем іншого сина — Нінана Куйочі. Але останній незабаром помер. Тоді прихильники оголосили, що Уайна Капак розділив державу на дві частини — «віце-королівство» в Кіту віддав Атауальпі, а владу Сапа Інки іншому сині Уаскару.

Боротьба за владу[ред. | ред. код]

У 1527 році Уаскар оголосив себе Сапа Інкою. Деякий час Атауальпа демонстрував вірність новому імператору, але зрештою виступив про нього. Окрім бажання отримати владу Атауальпа бажав помститися за знищення батьківщини своєї матері. Війна проти Уаскара стала для нього війною проти Куско, проти його жителів.

На чолі свого війська Атауальпи поставив Чалкучіма, Кіскіс, Руміньяві, Укумарі. Спочатку вони завдали поразки племені каньярі. Слідом за цим у битві при Чочауайласі завдали поразки племені чачапоя. У результаті цього захоплено місто Кахамарка.

За наказом Сапа Інки місто Хауха було перетворено на нову базу, але після перемоги військ Атауальпи у Мантарського мосту, війська Уаскара відступили на північ. У 1532 році Атауальпі вдалося зібрати більшу армію (близько 100 тис.) проти Уаскара, який виступив на чолі 60 тис. війська. У дводенній битві при річки Котапампа Уаскар зазнав нищівної поразки і поранений був захоплений в полон.

Перемога над Уаскаром відкривала для Атауальпи шлях до внутрішнього перетворення Тауантінсую. Пристрасним бажанням переможця було зійти на трон Інків. Разом з тим він хотів зберегти і сама держава інків. Тих же, хто перебував при владі в цій державі з моменту його виникнення Атауальпа вирішив знищити всіх до єдиного.

Спочатку відбулася церемонія сходження на трон, яку провів верховний жрець Кусі Юпанкі. Останнього новий Сапа Інка доручив наглядати над виконанням свого наказу щодо знищення знаті Куско. Безпосереднє виконання страт доручено військовикам Атауальпи. Через глашатаїв вони віддали наказ, щоб всі кусканці, що належать до капак айлью (імператорської громади), в першу чергу брати і сестри Уаскара, його дружини, діти (включаючи немовлят), все вище духовенство, науковці та представники знатних родів Куско зібралися на схилах гори Яуіри. Атауальпа заздалегідь гарантував їм повну безпеку. Коли ті зібрали, вояки Атауальпи оточили їх, а потім знищили, зокрема були вбиті усі родичі попередніх Капак Інків та Сапа Інків, 35 зведених братів Атауальпи, вагітні дружини Уаскара.

Особливу ненависть Атауальпа почував до померлого імператора Тупак Юпанкі, що захопив державу Кіту. Мумію останнього за наказом Атауальпи було спалено. У столиці було оголошено на кшталт надзвичайного військового стану. У цей період військовики Кіскіс сам вирішував, в яких районах міста буде страчено кожного п'ятого жителя, а в яких — кожного третього.

Після цього Атауальпа відправився до Кахамарки.

Загибель[ред. | ред. код]

Ще до свого повернення у столицю Куско, під час перебування у місті Кахамарка, Атауальпа погодився прийняти іспанську експедицію на чолі з Франсиско Пісарро, але під час візиту іспанці несподівано захопили Атауальпу в полон (так звана битва при Кахамарці). Після отримання величезного викупу іспанцями, Атауальпу було страчено 26 липня 1533 року, а поховано в Кахамарці 29 серпня того ж року.

Формальним наступником Атауальпи став Тупак Уальпа, маріонетковий правитель інків під владою іспанців.

Археологи у лютому 2017 року виявили унікальне поховання, що належить Атауальпі. Воно споруджено у вигляді кам'яної споруди кубічної форми висотою 80 метрів. Ця споруда розташована в Національному парку Еквадору в Андах у густих лісах Амазонки.[1][неавторитетне джерело]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]