Газета Виборча

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Редакція у Варшаві
Редакція в Лодзі

Газета Виборча (пол. Gazeta Wyborcza/Ґазета Виборча) — сучасна щоденна польська політична газета. Одне з найвідоміших сучасних польських видань. Головний редактор — Адам Міхнік. Видається з 1989 року. Головний офіс видання міститься у столиці Польщі місті Варшаві.

Історія[ред. | ред. код]

Газета почала виходити для інформаційної підтримки незалежної федерації профспілок «Солідарність» у передвиборчій кампанії. Перший номер газети вийшов 8 травня 1989, складався з восьми смуг і розійшовся тиражем в 150 000 екземплярів. Gazeta Wyborcza стала першою легальною газетою, яка представляє опозиційні уряду погляди. Головним редактором з самого початку виходу газети став Адам Міхнік, відомий польський дисидент. У червні 1989 року в Польщі пройшли перші вільні вибори, на яких «Солідарність» отримала 99 % місць у Сенаті.

Перша редакція газети «Виборчої» розташовувалася в покинутих дитячих яслах. «Ясельний період» газета подолала швидко, з кожним днем стаючи все більш впливовою та прибутковою. Десять років по тому ювілей газети зазначав уже трьохтисячний колектив. А сама «Виборча» з передвиборної листівки перетворилася на загальнонаціональний щоденник з півмільйонним накладом.

Згодом із «Газети Виборчої» виріс холдинг під назвою Agora.

Починаючи з 1999 року, редакційна колегія присуджує титул «Людина року». У 2009 році переможцем став Тадеуш Мазовецький. У колишні роки це звання отримували: Вацлав Гавел, Джордж Сорос, Сергій Ковальов, Йошка Фішер, Гюнтер Ферхойген, Броніслав Геремек, Хав'єр Солана, Збіґнєв Бжезінський, Юзеф Жіцінскій та Анджей Вайда.

Постійним автором газети є відомий польський політик українського походження Мирослав Чех[1].


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mirosław Czech, понад 500 публікацій у Gazeta Wyborcza
    * Мирослав Чех. Щоб пам'ятати разом, 11.06.13. // (Авторизований переклад Ігоря Ісаєва. Стаття польською мовою надрукована у виданні «Gazeta Wyborcza» від 8-9 червня 2013 року)
    * Мирослав Чех. Як Москва відкрила браму до пекла на Волині. Дзеркало тижня, 5 квітня 2013 // (Стаття польською мовою опублікована в Gazeta Wyborcza від 9-10 березня ц.р. Авторизований переклад Ігоря Ісаєва)

Посилання[ред. | ред. код]