Гней Корнелій Цинна Магн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гней Корнелій Цинна Магн
Народився 1 століття до н. е.
Помер 1 століття
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець
Суспільний стан патрицій
Посада давньоримський сенатор[d] і консул Римської імперіїd
Батько Луцій Корнелій Цинна (претор)
Мати Помпея Магна
Брати, сестри  • Корнелія Помпея Магна і Faustus Cornelius Sullad

Гней Корнелій Цинна Магн (лат. Gnaeus Cornelius Cinna Magnus, 40 до н. е. — 10 н. е.) — політичний діяч ранньої Римської імперії, консул 5 року.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнеліїв. Син Луція Корнелія Цинни, консула-суффекта 32 року до н. е., та Помпеї, доньки Гнея Помпея.

Гней Корнелій народився на о. Сицилії, де жили його батьки, які змушені були покинути Італію і ховатися у ворожого тріумвірам Секста Помпея, брата Помпеї. У 36 році до н. е., після поразки Секста, батько Цинни перейшов на бік Октавіана Августа й отримав прощення, а його матері вже не було у живих.

У 16—13 роках до н. е. Гней Цинна супроводжував імператора Августа до Галлії, де організував проти нього змову з метою вбивства. Втім Августу майже відразу стало відомо про це, але він не побажав суворо карати Цинну та за порадою Лівії помилував його. Після цього Цинна став другом і впливовим наближеним Августа.

У 5 році н. е. обрано консулом разом з Луцієм Валерієм Мессалою Волезом. Під час своєї каденції спільно із колегою провів закон Валерія-Корнелія про попередній відбір кандидатів на посади 10 центуріями, що складаються із сенаторів та вершників. У заповіті Гней Корнелій Цинна призначив Октавіана Августа єдиним спадкоємцем.

Джерела[ред. | ред. код]

  • G. V. Sumner. Phoenix, XXV (1971), 368—369