Гнилий Єланець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гнилий Єланець
Ранковий туман над річкою.jpg
Ранковий туман над Гнилим Єланцем в Єланці
Витік село Варламівка
Гирло Південний Буг
Країни:
Регіон Одеська область
Миколаївська обл.
Кіровоградська область
Довжина 103 км
Площа басейну: 1 235 км²
Притоки: Ліві: невеликі потічки
Праві: Солона

Гнили́й Єла́нець, Гнили́й Яла́нець — річка в Україні, у межах Бобринецького району Кіровоградської та Єланецького і Новоодеського районів Миколаївської області. Ліва притока Південного Бугу (басейн Чорного моря).

Опис[ред. | ред. код]

Довжина 103 км. Площа водозбірного басейну 1 235 км². Похил 1,3 м/км. Долина трапецієподібна, завширшки до 3,5 км, завглибшки до 80 м. Нижче села Буховецького річка переходить у широку долину і приймає справа притоку — річку Солону.

Розташування[ред. | ред. код]

Річка бере початок біля села Варламівки. Тече переважно на південь (частково на південний захід), впадає до Південного Бугу на північно-західній околиці м. Нової Одеси.

Гідрологічний режим[ред. | ред. код]

Річище звивисте, завширшки до 10 м, завглибшки пересічно 1 м (у межень), на окремих ділянках розчищене. Похил річки 1,3 м/км. У верхній течії трапляються пороги. У нижній течії влітку пересихає. На річці споруджено 2 водосховища, воду яких використовують для зрошення та водопостачання.

Притоки[ред. | ред. код]

Праві: Солона.

Ліві: невеликі потічки.

Рослинність[ред. | ред. код]

Схили долини порослі кущами глоду та шипшини, зрідка трапляється бруслина; навесні схили вкриті первоцвітами — горицвітом, гадючою цибулькою, зірочками.

Природна пам'ятка — «Джерело» з-під навислої скелі.

Історія[ред. | ред. код]

Біля «Джерела» була стоянка кочівників — місце дуже зручне, з трьох боків захищена глибокими балками височина, близько питна вода. В середній течії річки проходив кордон між землями Запорізького війська і татарськими пасовищами.

Населені пункти[ред. | ред. код]

Над річкою розташовані смт Єланець та місто Нова Одеса.

Література[ред. | ред. код]