Давньоновгородський діалект

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новгородська мова
Поширена в Новгородська республіка
Регіон Східна Європа
Носії вимерла мова
Писемність кирилиця
Класифікація

Індоєвропейські мови

Слов'янська група
Східнослов'янська підгрупа
Давньоруська мова
Давньоновгородський діалект
Офіційний статус
Державна Новгородська республіка
Офіційна Новгородська республіка
Коди мови

Давньоно́вгородський діале́кт — східнослов'янський діалект, поширений на території Новгородської республіки до XV століття. Істотно відрізнявся від мови, яка була поширена в давньому Києві, а також від решти слов'янських мов. Вважається, що давньоновгородський діалект міг бути четвертою східнослов'янською мовою нарівні з українською, російською та білоруською мовами.

Найяскравіша риса давньоновгородської фонетики — відсутність другої палаталізації (у коренях — кѣле 'цілий' (дав.-рус. цѣлъ), хѣде 'сідий' ('сивий', дав.-рус. сѣдъ), гвѣзда 'зірка' (дав.-рус. звѣзда), перед закінченнями — ногѣ 'нозі' (дав.-рус. нозѣ), рукѣ 'руці' (дав.-рус. руцѣ); у деяких коренях відсутня також третя палаталізація (напр. основа 'весь' мала вигляд вьх- (дав.-рус. вьс-). Фонеми /ц/ і /ч/ збігалися (ноць 'ніч' (дав.-рус. ночь) (так зване цокання). Сполуки *tl, *dl могли розвинутися у кл, гл: клещь 'лящ', привегле 'привів' (дав.-рус. привелъ з праслов'янського *privedlъ). Деякі давньоновгородські говірки мали рефлекси *ol, *or, що реалізувалися подібно до польського: злото 'золото' (дав.-рус. золото, пол. złoto).

Специфічна риса в морфології — називний відмінок однини чоловічого роду на -е замість давньоруського (київського) -ъ (Иване 'Іван' (дав.-рус. Иванъ), старе 'старий' (дав.-рус. старъ), кето 'хто' (дав.-рус. къто; перед цим -е не було першої палаталізації: замъке 'замок', а не *замъче). Родовий відмінок однини жіночого роду мав закінчення -ѣ замість давньоруського -ы (у женѣ замість у жены).

Давньоновгородський діалект зник після того, як Новгород завоювало Московське царство 1478 року. Деякі специфічні риси збереглися на новгородських землях і надалі (цокання, ять замість ы у родовому відмінку та ін.).

Новгородський діалект перш за все відомий за берестяними грамотами, що зазвичай писані чистим діалектом, та лише іноді зі впливом київських норм. Деякі діалектні риси, як помилки, проникали в пам'ятки писемності.

Приклади[ред. | ред. код]

Без поділу на окремі слова (як у берестяних грамотах)[1][2]:

грамотаѿжирочькаиѿтѣшька
къвъдовиноумлвишильцевице
моупошибаешисвиньѣцюжѣапъ
несланъдрька∙аесипосоромилъко
ньцьвъхълюдинь∙сооногополоу
граматапрокънижетабыс∙ожее
ситакосътворилъ

З поділом на окремі слова: Грамота ѿ Жирочька и ѿ Тѣшька къ Въдовиноу. Млви Шильцеви: «Цемоу пошибаеши свиньѣ цюжѣ? А пънесла Нъдрька. А еси посоромилъ коньць въхъ Людинь: со оного полоу грамата про къни же та быс, оже еси тако сътворилъ».

Переклад: Грамота від Жирочка і від Тішка Вдовину. Скажи Шильцеві: «Чому вчиняєш шкоду (менш вірогідний переклад — „ґвалтуєш“) чужим свиням? [Про це] сповістила Ноздрька. Ти осоромив весь Людин кінець: з Торгової сторони [прийшла] грамота, вона була про коней, з якими ти вчинив те саме».

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Основна праця з діалекту: Зализняк, Андрей Анатольевич. Древненовгородский диалект. Москва, 1995 (2-е изд., М., 2004).