Трасянка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Трася́нка — змішана мова або соціолект на основі білоруської мови (аналогічний українсько-російському суржику), переважно з російською лексикою й білоруськими фонетикою й граматикою. Виникла як засіб спілкування між міськими й сільськими жителями. Зараз поширена в сільській місцевості Білорусі.

Лінгвістична довідка та походження[ред. | ред. код]

Лексика і граматика трасянки складна і багата. Утворена вона на основі двох близькоспоріднених мов з усталеними літературними нормами.

В перекладі з білоруської слово трасянка буквально означає низькоякісне сіно, коли селяни наспіх змішують, перетрушують (від білоруського трасуць, тобто трясуть) свіжоскошену траву з сіном. Зміст цього терміна «недоброякісна суміш» був перенесений у сферу мови. Своє нове значення («суміш російської та білоруської мов») слово отримало порівняно нещодавно (імовірно, у 1970-1980-х роках), хоча феномен змішування російської та білоруської (а також російської та української мов) вже добре вивчався задовго до цього. Так, ще в 1930-ті роки Вацлав Ластовський називав це явище «чаўня»[1].

Термін «трасянка» з'явився нещодавно, тому не всі жителі сучасної Білорусі, а тим більше Росії і ​​України, знають про існування терміна або усвідомлюють той факт, що самі говорять трасянкою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]