Державна архітектурно-будівельна інспекція України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державна архітектурно-будівельна інспекція України
(ДАБІ)
Logo of State Architectural and Construction Inspection of Ukraine.png
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Керівне відомство Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
Штаб-квартира 01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, 26
Річний бюджет 193.25 млн. (2019)[1]
Голова Кудрявцев Олексій Віталійович
Ключовий документ Положення «Про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України»
Офіційний сайт

Державна архітектурно-будівельна інспекція України (ДАБІ України) — центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

У своїй діяльності Держархбудінспекція керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:

 1. внесення на розгляд Віце-прем'єр-міністра України — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції;
 2. здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил;
 3. виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.

До основних напрямків діяльності ДАБІ України належать:

 • Архітектурно-будівельний контроль
 • Дозвільні та реєстраційні функції
 • Ліцензування

Архітектурно-будівельний контроль

ДАБІ України здійснює державний контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів та правил тощо.

У визначених законодавством випадках Держархбудінспекція проводить перевірки об'єктів будівництва щодо відповідності підготовчих та будівельних робіт, матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються, вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, а також технічним умовам, затвердженим проектним вимогам і рішенням. Крім того, на ДАБІ України покладено функції перевірки належного оформлення нормативно-технічної та проектної документації.

Важливим аспектом контрольної функції Держархбудінспекції є дотримання порядків прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, проведення обстеження об'єктів та реалізації заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.

Інспектори ДАБІ України та територіальних інспекцій фіксують порушення законодавства, відповідно до закону складають протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та накладають штрафні сакнкції. У визначених законодавством випадках зупиняють підготовчі та будівельні роботи.

Дозвільні та реєстраційні функції

ДАБІ України надає громадянам дозвільні та реєстраційні послуги, а також консультації щодо будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об'єктів. Держархбудінспекція, зокрема:

 • реєструє повідомлення та декларації про початок виконання підготовчих та будівельних робіт (І-ІІІ категорія складності будівництва). У разі неналежного оформлення цих документів повертає їх суб'єктам подання;
 • видає дозволи на виконання будівельних робіт (ІV-V категорія складності будівництва), відмовляє у видачі цих дозволів та у визначених законодавством випадках їх анулює;
 • приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає відповідні сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації);
 • веде єдиний реєстр дозвільних документів;
 • отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт;
 • зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт;
 • виданих дозволів на виконання будівельних робіт;
 • зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів;
 • повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів;
 • а також виданих ліцензій провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

 

Ліцензування

ДАБІ України здійснює ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури. Тобто надає ліцензії підприємствам, які бажають працювати в будівельній сфері.

Крім безпосередньо процедури ліцензування Держархбудінспекція веде єдиний реєстр виданих ліцензій. 

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Розподіл видатків Державного бюджету України на 2019 рік (документ .xls), лист «dod3», рядок 411 — офіційний сайт Верховної Ради України