Державна архітектурно-будівельна інспекція України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державна архітектурно-будівельна інспекція України
(ДАБІ)
Logo of State Architectural and Construction Inspection of Ukraine.png
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Керівне відомство Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
Штаб-квартира 01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, 26
Річний бюджет 201 630 600 ₴[1]
Голова Юрій Васильченко[2]
Ключовий документ Положення «Про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України»
dabi.gov.ua

Державна архітектурно-будівельна інспекція України (ДАБІ України) — центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

В 2020 році було прийняте рішення про ліквідацію ДАБІ та створення нової Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва, яка почала функціонувати влітку.[3]

Завдання і напрямки діяльності[ред. | ред. код]

Основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:

 • внесення на розгляд Віце-прем'єр-міністра України — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції;
 • здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил;
 • виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.

До основних напрямків діяльності ДАБІ України належать:

 • архітектурно-будівельний контроль,
 • дозвільні та реєстраційні функції,
 • ліцензування.

Архітектурно-будівельний контроль[ред. | ред. код]

ДАБІ України здійснює державний контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів та правил тощо.

У визначених законодавством випадках Держархбудінспекція проводить перевірки об'єктів будівництва щодо відповідності підготовчих та будівельних робіт, матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються, вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, а також технічним умовам, затвердженим проектним вимогам і рішенням. Крім того, на ДАБІ України покладено функції перевірки належного оформлення нормативно-технічної та проектної документації.

Важливим аспектом контрольної функції Держархбудінспекції є дотримання порядків прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, проведення обстеження об'єктів та реалізації заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації.

Інспектори ДАБІ України та територіальних інспекцій фіксують порушення законодавства, відповідно до закону складають протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та накладають штрафні сакнкції. У визначених законодавством випадках зупиняють підготовчі та будівельні роботи.

Дозвільні та реєстраційні функції[ред. | ред. код]

ДАБІ України надає громадянам дозвільні та реєстраційні послуги, а також консультації щодо будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію об'єктів. Держархбудінспекція, зокрема:

 • реєструє повідомлення та декларації про початок виконання підготовчих та будівельних робіт (І-ІІІ категорія складності будівництва). У разі неналежного оформлення цих документів повертає їх суб'єктам подання;
 • видає дозволи на виконання будівельних робіт (ІV-V категорія складності будівництва), відмовляє у видачі цих дозволів та у визначених законодавством випадках їх анулює;
 • приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає відповідні сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації);
 • веде єдиний реєстр дозвільних документів;
 • отримує повідомленя про початок виконання підготовчих та будівельних робіт;
 • реєструє декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт;
 • видає дозволи на виконання будівельних робіт;[4]
 • реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та видає сертифікати;
 • повертає декларації та відмови у видачі таких дозволів і сертифікатів;
 • видає ліцензії провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.

Ліцензування[ред. | ред. код]

До реформи в березні 2020 року,[5] ДАБІ України здійснювало ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.[6] Тобто надавало ліцензії підприємствам, які бажають працювати в будівельній сфері, крім як будувати об'єкти класу наслідків СС1, для яких будівельна ліцензія була не потрібна.[7] Такі підприємства мали відповідати ліцензійним вимогам.[8] Одержати ліцензію могли суб'єкти господарювання, як українські, так й іноземні, за умови відкриття в Україні представництва.[9]

Крім безпосередньо процедури ліцензування Держархбудінспекція веде єдиний реєстр виданих ліцензій.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/76/f490523n8.xls
 2. Про призначення Васильченка Ю. М. Головою Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Кабінет Міністрів України. 11 березня 2020. Процитовано 12 березня 2020. 
 3. https://thedigital.gov.ua/news/v-ukraini-zapratsyuvav-noviy-reestr-budivelnoi-diyalnosti-ta-publichniy-portal
 4. Реестры, разрешения, репутация: как проверить законность новостройки. www.weekend.today (en). Процитовано 2020-07-22. 
 5. Доступ суб'єктів господарювання до будівельної діяльності в умовах реформи. propertytimes.com.ua. Процитовано 2020-09-15. 
 6. Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2007 р. № 1396.
 7. Ліцензія на будівництво об’єктів класу СС1. Потрібна чи ні?. Вісник будівельника (2 (5)). 2018. с. 24. Архів оригіналу за 7 листопада 2019. 
 8. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми та значними наслідками, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 р. № 256.
 9. Григоровський, Віктор; Бойко, Юрій; Дудка, Сергій (8 травня 2007). Выполнение нерезидентом строительно-монтажных работ на украинском объекте [Виконання нерезидентом будівельно-монтажних робіт на українському об'єкті]. Строительный мир Украины (рос.). 

Посилання[ред. | ред. код]

 • Прозора ДАБІ — відкрита система розгляду дозвільних документів і проведення інспекційних заходів у будівництві.