Державна міграційна служба України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Державна міграційна служба України
(ДМС)
Logo of Migrational service of Ukraine.png
Загальна інформація
Країна Україна Україна
Дата створення 9 грудня 2010
Керівне відомство МВС
Штаб-квартира м. Київ, вул. Академіка Богомольця 10
в.о. Голови Соколюк Максим Юрійович
Ключовий документ Положення про Державну міграційну службу України
Офіційний сайт

Державна міграційна служба України (ДМС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України. ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Структура[ред.ред. код]

Державна міграційна служба України структурно поділяється на:

 • апарат ДМСУ
 • територіальні органи
 • пункти тимчасового перебування іноземців
 • пункти тимчасового розміщення біженців
 • державні підприємства

До сфери управління служби входить Державне підприємство «Документ».

Проблеми з видачею закордонних паспортів[ред.ред. код]

Черга на отримання закордонного паспорту у Черкасах. Серпень 2013 року

12 червня 2013 року Кабінет міністрів України скасував власну постанову №185, згідно з якою випуск закордонних паспортів мав здійснювати консорціум "ЄДАПС", який належить приватним особам. Друк закордонних паспортів було передано державному поліграфкомбінату "Україна".[1]

Така різка зміна виробника призвела до затримок з видачею закордонних паспортів. У розпал сезону відпусток понад 100 тисяч людей не змогли отримати свої паспорти у передбачений законом строк.

Ціна закордонного паспорту[ред.ред. код]

Які платежі встановлено законодавством?

Державне мито – 170 грн. (Декрет Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 № 7-93 «Про державне мито»).

Вартість послуг – 87,15 грн. (Постанова КМУ від 4 червня 2007 р. N 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання")

Вартість бланка, визначена виробником відповідно до п. 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг» та ст. 15 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"). Ця вартість складає:

бланк з електронним чіпом (біометричний паспорт) – 304 грн. 32 коп. бланк без електронного чіпа - 238 грн. 32 коп.

Куди спрямовуються кошти, отримані від громадян при оформленні паспорта для виїзду за кордон?

Кошти від оплати державного мита та вартості адміністративної послуги надходять до місцевого бюджету, і міграційна служба жодним чином не може розпоряджатися цими коштами.

Кошти, які надходять на казначейський рахунок ДМС України від сплати вартості бланку, відразу перераховуються Державному підприємству «Поліграфкомбінат «Україна» як оплата за бланк паспорта та його персоналізацію. Перераховується рівно та сума, яка надходить від громадян, жодної копійки у розпорядженні міграційної служби не залишається.

Враховуючи той факт, що у державному бюджеті на 2015 рік не передбачено фінансування для міграційної служби на придбання бланків закордонних паспортів та їх персоналізацію, кошти, які надходять від громадян на спеціальний казначейський рахунок ДМС України, є єдиним джерелом фінансування витрат, пов’язаних із закупівлею бланків та їх персоналізацією.

Таким чином, у випадку припинення оплати громадянами вартості бланка громадянами, міграційна служба змушена буде припинити видачу закордонних паспортів через відсутність фінансування з державного бюджету.

Мешканець Запоріжжя Руслан Жиров добився у суді рішення про видачу йому закордонного паспорта за 170 гривень, як це передбачено законом. ДМСУ оскаржила це рішення в касаційному порядку у Вищому адміністративному суді України, проте той підтвердив рішення апеляційного суду, зобов’язавши ДМСУ "повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих … документів". Тобто ВАСУ уточнив, відповідно до правил юридичної техніки, обов’язок ДМС.

Державна міграційна служба перекрутила рішення ВАСУ і розмістила на своєму офіційному сайті інформацію про обов’язковість необов’язкових платежів.[2] Вже у липні 2013 року міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко підписав постанову №490 "Про внесення зміни до пункту четвертого Порядку надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг", якою МВС намагалося легітимізувати незаконні платежі, які вимагає ДМСУ.[3] Все це відбувалося на фоні активізації боротьби громадян за свої права.[4][5][6]

3 грудня Верховний суд України поставив крапку у питанні ціни закордонного паспорту: виготовлення закордонного паспорту має коштувати 170 гривень.[7]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Бутусов, Юрій. Відкіт "ЄДАПСа", ZN.UA, Перевірено 2013-9-12
 2. Тимощук, Віктор. Закордонний паспорт за 170 гривень, "Українська правда", Перевірено 2013-9-12
 3. Щербина, Сергій. "Сім'я" витиснула ЄДАПС з паспортного бізнесу , "Економічна правда", Перевірено 2013-9-12
 4. Черкащанин у суді доводитиме, що закордонний паспорт має коштувати 170 грн., "Телерадіокомпанія ВІККА", Перевірено 2013-9-12
 5. Скільки коштує закордонний паспорт?, на сайті "Захист прав", Перевірено 2013-9-12
 6. Житомирський хлопець прикував себе наручниками з вимогою видати паспорт (відео), ФАКТИ. ICTV, Перевірено 2013-9-12
 7. Верховний суд закрив тему ціни закордонного паспорта: 170 гривень Українська Правда, перевірено 24 грудня 2013 року

Посилання[ред.ред. код]