Доменне ім'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Доме́нне ім'я́ (англ. Domain name), або Доме́н[1] (англ. Domain, від лат. dominiumволодіння), — частина простору ієрархічних імен мережі Інтернет, що обслуговується групою серверів системи доме́нних імен (DNS-серверів) та централізовано адмініструється.

DNS-сервери зберігають інформацію про вузли, імена яких належать домену і виконують трансляцію їх імен в адреси. Кожний домен має унікальне ім'я, а кожен комп'ютер, підключений до Інтернету, має, як правило, доменне ім'я. Домени мають між собою ієрархічні відношення. Два домени, що розташовані на сусідніх рівнях ієрархії, називаються відповідно доменом вищого та нижчого рівнів. Домени найвищого (верхнього) рівня можуть бути сформовані за організаційним або географічним ознаками. Домени, сформовані за географічним ознаками, об'єднують вузли, що належать конкретній державі. За географічними ознаками об'єднуються в основному комп'ютери, що містяться на території США.

Згідно зі звітом Verisign Domain Industry Brief найбільшого світового доменного реєстратора Verisign[2] у кінці 2012 року кількість зареєстрованих по всьому світу доменних імен другого рівня перевищила 250 мільйонів, що на 12% більше, ніж роком раніше. Абсолютним лідером за кількістю реєстрацій є доменна зона .com, на яку припадає 40% всіх доменів. Серед інших популярних для реєстрації доменних зон Verisign виділяє зони .net, .uk, .org, .info, .cn, .nl і .ru.


Зарезервовані доменні імена[ред. | ред. код]

Документ RFC 2606 (Reserved Top Level DNS Names - Зарезервовані імена доменів верхнього рівня) визначає назви доменів, які слід використовувати як приклади (наприклад, в документації), а також для тестування. Крім example.com, example.org і example.net, у цю групу також входять test, invalid і ін.

Інтернаціональні доменні імена[ред. | ред. код]

Доменне ім'я може складатися тільки з обмеженого набору ASCII символів, дозволяючи набрати адресу домену незалежно від мови користувача. ICANN затвердив засновану на Punycode систему IDNA, перетворюючи будь-який рядок в кодуванні Unicode в допустимий DNS набір символів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Поширений помилковий наголос на першому складі до́мен, до́менний. Прикметник до́менний стосується слова до́мна (до́менна піч), у той час як доме́н, доме́нний — певної області, простору. Порівняйте: іст. доме́н, доменні володіння феодалів; біол. доме́н, надцарство; фіз. доме́н, просторова область тощо.
  2. Кількість доменних імен в інтернеті перевищила 250 мільйонів

Посилання[ред. | ред. код]