Луцій Папірій Курсор (консул 326 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Луцій Папірій Курсор. Нюрнберзька хроніка

Луцій Папірій Курсор (370/367 — після 309 р. до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Папіріїв. Син Спурія Папірія Курсора. У 340 році до н. е. призначається начальником кінноти при диктаторі Луції Папірії Крассі. На цій посаді курсор брав участь у війні з латинянами. Після цього про діяльність Луція Папірія Курсора мало відомостей. У 326 році до н. е. він обирається консулом (разом з Гаєм Петелієм Лібон Візолом). Під час його каденції розпочалася Друга Самнитська війна. У 325 році до н. е. консул Луцій Фурій Камілл внаслідок тяжкої хвороби не зміг активно керувати військом, тому призначив Курсора диктатором. Останній у свою чергу призначив своїм заступником, начальником кінноти, Квінта Фабія Максима Рулліана. На деякий час Папірій повернувся до Риму. Скориставшись з цього Фабій напав на самнітів й розбив їх під Імбрінієм. Тим не менш за порушення наказу Папірій мав намір стратити Фабія. Тільки заступництво родини, сенату та плебсу врятувало життя Квінту Фабію. Зрештою Луцій Папірій зрештою сам розбив самнитів, уклав мир й відсвяткував наданий йому сенатом тріумф. Після цього призначив консулами Гая Сульпіція Лонга та Квінта Елія Церретана.

У 320 році до н. е. Луцій Курсор вдруге обирається консулом (разом з Квінтом Публілієм Філоном). відразу рушив до Апулії, щоб помститися самнітами за поразку у Кавдійській ущелині. Папірій оточив численну армію самнітів біля м. Луцерія й змусив їх здатися. За умовами миру 7 тисяч самнітів пройшли під ярмом, а також римлянам були надані 600 заручників. У 319 році до н. е. він знову стає консулом (разом з Квінтом Авлієм Церретаном). Під час своєї каденції з успіхом завершив війну із самнітами. За цю звитягу Луцій Папірій отримав тріумф.

У 315 році до н. е. вчетверте обирається консулом (разом з Квінтом Публілієм Філоном). Проте у військових діях участі не брав, залишаючись у Римі. у 313 році до н. е. Луцій Курсор вп'яте обирається консулом (разом з Гаєм Юнієм Брутом Бубульком).

У 309 році до н. е. Луцій Папірій призначається Квінтом Фабієм Максимом Рулліаном диктатором для ведення війни проти самнітів. Головним завданням було спасіння армії консула Гая Марція Рутіла Цензоріна. рушивши до Апулії, тут Курсор біля м. Лонгула завдав ніщивної поразки ворогам. За це Луцій Папірій отримав триумф.

Родина[ред.ред. код]

  • Луцій Папірій Курсор, консул 293 року до н. е.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Eder, Walter: Herrscherchronologien der antiken Welt. Namen, Daten, Dynastien, Stuttgart 2004 (Der Neue Pauly, Supplemente, 1).
  • William Smith, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, v. 1, p. 904.