Публій Децій Мус (консул 312 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Публій Децій Мус (лат. Publius Decius Mus, * 355/353 — † 295 роки до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з плебейського роду Деціїв. Син Публія Деція Муса, консула 340 року до н. е. Про його молоді роки збереглося мало відомостей. У 312 році до н. е. обраний консулом (разом з Марком Валерієм Максимом). В цей час точилася війна із Publius Decius Mus'исамнітами. Втім через хворобу Мус залишився у Римі. в цей час на республіку напали етруски. За наказом сенату Децій призначив диктатора.

У 309 році до н. е. як легат диктатора Луція Папірія Курсора брав участь у війні із самнітами. Очолював ліве крило армії Курсора у битві проти самнітів. У 308 році до н. е. вдруге обирається консулом (разом з Квінтом Фабієм Максимом Рулліаном). Продовжував воювати проти самнітів та етрусків. Зокрема, розорив землі етруського міста Вольсіній.

У 305 році до н. е. диктатор Публій Корнелій Сципіон Барбат призначив Деція Муса начальником кінноти. У 300 році до н. е. обирається цензором (разом з Квінтом Фабієм Максимом Рулліаном). На цій посаді разом із колегою скасував розпорядження Аппія Клавдія Цека. У 297 році до н. е. втретє обирається консулом (разом з Квінтом Фабієм Максимом Рулліаном). Публій Мус розбив при Беневенті апулійців, а потім вдерся до Самніуму. У 296 році до н. е. він захопив міста самнітів Мурганцію та Ромулу. У 295 році до н. е. Децій був обраний консулом вчетверте (разом з Квінтом Фабієм Максимом Рулліаном). Відразу Публій Децій рушив з армією до Етрурії, де з'єднавшись з армією Квінта Фабія Рулліана, вступив у битву із самнітами та галами біля Сентіна. Очолюючи лівий фланг римського війська, він прирік себе на жертву підземним богам й загинув у бою, дозволивши колезі отримавши перемогу.

Родина[ред.ред. код]

  • Публій Децій Мус, консул 279 року до н. е.

Джерела[ред.ред. код]

  • Titus Livius, Ab Urbe Condita ix. 40, 41, 44, 46, x. 7—.9, 14—-17, 22, 24- 26—29.
  • Hans Georg Gundel: Decius I. 6. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 1, Stuttgart 1964, Sp. 1410–1411.