Квінт Публілій Філон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квінт Публілій Філон
Народився невідомо
Рим
Помер після 315 до н. е.
невідомо
Громадянство Римська республіка
Діяльність політик, державний діяч, військовик
Суспільний стан шляхтич[d][1]
Посада консул
Термін 339, 327, 320, 315 роки до н. е.
Рід Publilii Philonesd
Батько Квінт Публілій Філон
Мати невідомо

Квінт Публілій Філон (лат. Quintus Publilius Philo, ? — після 315 до н. е.) — політичний, державний та військовий діяч часів Римської республіки, чотириразовий консул 339, 327, 320, 315 років до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з впливового плебейського роду Публіліїв. Син Квінта Публілія Філона, народного трибуна 370 року до н. е.

У 352 році до н. е. його призначено до банківської комісії quinqueviri mensarum, яка займалося полегшення стану позичальників, що мали значні боргові зобов'язання. У 341 році до н. е. став першим плебеєм, якого обрано на посаду претора. У 339 році до н. е. його обрано консулом разом з Тиберієм Емілієм Мамерціном. Під час своєї каденції завдав поразки латинянам, за що отримав від римського сенату право на тріумф. У цій ситуації сенат ухвалив рішення запровадити диктатуру. Тиберій Емілій Мамерцин призначив диктатором Квінта Публілія. Останній призначив своїм заступником — начальником кінноти — Децима Юнія Брута Сцеву. Під час своєї каденції видав 3 демократичних закони, згідно з якими одним з консулів обов'язково ставав плебей; попереднього схвалення плебеями (плебісцитом) рішень сенату; правового посилення плебісцитів.

У 332 році його обрано цензором разом з Спурієм Постумієм Альбіном. Під час своєї каденції разом із своїм колегою збільшив кількість триб до 29, додавши Меційськую та Скаптійськую триби. У 334 році до н. е. його призначив начальником кінноти диктатор Луцій Емілій Мамерк Привернат. Вони провели чергові вибори консулів.

У 327 році до н. е. вдруге його обрано консулом, цього разу разом з Луцієм Корнелієм Лентулом. У 326 році сенат надав повноваження проконсула та подовжив імперій для ведення Другої війни проти самнітів. У 327—326 роках завдав поразки військам самнітів та міста Палеополя, що атакували Неаполь. Завдяки вдалим діям Квінта Публілія Палеополь капітулював, за що він отримав право на тріумф.

У 320 році до н. е. його втретє обрано консулом, цього разу разом з Луцієм Папірієм Курсором. Консули відмовилися від угоди із самнітами, що була підписана після поразки римлян у Кавдійській ущелині. Квінт Публілій та Курсор продовжили війну. Публілій втаборився у м. Санніоні, де діяв проти самнитської армії. Після цього рушив до Апулії, де з'єднався з Папірієм Курсором у м. Арпі. Незабаром вони завдали відчутної поразки самнітам при Луцерії. У 315 році до н. е. його вчетверте обрано консулом, знову разом з Луцієм Папірієм Курсором.

З того часу про подальшу долю Квнта Публілія Філона згадок немає.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Тит Лівій, Ab urbe condita, VII 21, 6. (лат.)
  • T. Broughton, The magistrates of the Roman Republic Vol. I: 509 BC — 100 BC, Lancaster (Californië) 1951. pp. 126,137,139,142,145,146,152,156. ISBN 089130706 (англ.)
  1. Digital Prosopography of the Roman Republic