Авл Корнелій Косс Арвіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Авл Корнелій Косс Арвін
Ім'я при народженні Aulus Cornelius Cossus Arvina
Народився невідомо
Рим
Помер після 320 до н. е.
Громадянство Римська республіка
Діяльність політик, військовий діяч
Знання мов латина
Учасник Самнітські війни
Суспільний стан патрицій
Посада консул
Термін 343 та 332 роки до н. е.
Попередник Тіт Манлій Імперіос Торкват
Наступник Гай Марцій Рутил
Рід Корнелії
Батько Авл Корнелій Косс Арвін
Діти Публій Корнелій Арвіна

Авл Корне́лій Косс Арві́н (лат. Aulus Cornelius Cossus Arvina; ? — після 320 до н. е.) — політичний та військовий діяч часів Римської республіки, консул 343 та 332 років до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Корнеліїв Коссів. Про молоді роки відомостей не збереглося. У 353 році до н. е. його було призначено заступником — начальником кінноти — диктатора Тіта Манлія Імперіоса Торквата. У 349 році до н. е. Авла Корнелія знову було призначено начальником кінноти.

У 343 році до н. е. його було обрано консулом разом з Марком Валерієм Максимом Корвом. Цього року розпочалася Перша Самнітська війна. Авл Корнелій потрапив в оточення самнітів, проте був врятований Публієм Децієм Мусом. Того ж року завдав поразки самнітам, за що отримав від римського сенату право на тріумф.

У 332 році до н. е. вдруге став консулом разом з Гнеєм Доміцієм Кальвіном.

У 322 році до н. е. його було призначено диктатором. У свою чергу Авл Корнелій призначив начальником кінноти Марка Фабія Амбуста. На чолі війська рушив проти самнітів під час Другої самнітської війни. Завдав ворогу тяжкої поразки, за що отримав право на тріумф. Того ж року провів Латинські святкування. У 320 році до н. е. увійшов до колегії феціалів.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Friedrich Münzer: Cornelius 122). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft. Band 4, 1. Halbband: Claudius bis Cornificius. (RE IV, 1) Stuttgart: J. B. Metzlersche Verlagsbuchhandlung, 1900, Sp. 1294f (нім.)