Модерн (філософія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Епоха модерну, модерніті або модерн (від англ. Modernity — сучасність; англ. modern — сучасний) — поняття, що означає суспільство, змінене в результаті утвердження капіталізму, індустріалізації, урбанізації, секуляризації, розвитку інститутів держави і громадянського суспільства. Таке суспільство протиставляється традиційному суспільству і суспільству постмодерну. У філософських суперечках на Заході поняття «модерн» (нім. Die Moderne і англ. Modernity) закріпилося як сукупне позначення історичної епохи нового і новітнього часу.

При цьому в російськомовній літературі термін модернити використовується для того, щоб не плутати його, по-перше, з сучасністю як такої (як зазначенням на даний час, без ціннісних конотацій), а по-друге — з епохою модерну (періодом розвитку європейського мистецтва на зламі XIX—XX століть, коли виник і розвивався модернізм).

Термін використовується для опису досить широкого тимчасового спектра. Він може означати все що відноситься до післясередньовічної історії Європи в контексті виділення чотирьох історичних епох:

  • Античності або історії давнини,
  • середньовіччя,
  • класицизм,
  • постіндустріальне суспільство

У більш вузькому сенсі термін використовується для позначення історичного періоду, який розпочався між 1870 і 1910 роками, тривалого до теперішнього часу, а також в ще більш вузькою інтерпретації: періоду між 1910 і 1960 роками (приблизно відповідає новітньому часі) [джерело не вказано 2485 днів].

Можна виділити наступні ознаки модернізованого суспільства:

  • У модернізованому суспільстві люди починають у всіх сферах життя діяти раціонально, в той час як в традиційному суспільстві люди діють так, як надходили їхні батьки і діди.
  • У модернізованому суспільстві досить висока як фізична, так і соціальна мобільність населення. У традиційному суспільстві його члени зазвичай живуть так само, як їхні батьки і діди. У модернізованому суспільстві людина часто живе не в тому місці, де він народився, має іншу професію, ніж його батько, і належить до іншої соціальної групи.
  • У модернізованому суспільстві людина повинна мати здатність пристосовуватися до змінного середовища. Воно задає новий ритм життя. Так, селяни зазвичай напружено працюють лише при виконанні сезонних сільськогосподарських робіт, самі визначають час праці і відпочинку. Але коли селянин перебирається в місто і стає найманим робітником, то йому доводиться напружено працювати кожен день в одному і тому ж темпі. Політики і підприємці змушені швидко реагувати на що відбуваються в зовнішньому середовищі зміни. Людина змушена пристосовуватися до нового середовища проживання, якщо на старому місці він втратив джерело засобів до існування, йому необхідно встановлювати контакти з незнайомими для нього людьми, звикати до нових духовних цінностей, характерним для того суспільства, в яке він влився.
  • У модернізованому суспільстві є механізми, які забезпечують відновлення економічного зростання після будь-якої кризи. У традиційному ж суспільстві економічне зростання або взагалі відсутня, або відбувається настільки повільно, що протягом життя багатьох поколінь рівень доходів і спосіб життя людей залишаються практично незмінними.
  • Модернізоване суспільство відрізняється від традиційного досить високим рівнем громадянської культури широких мас, що створює передумови для демократії. У традиційних же суспільствах типовою є авторитарна влада. Хоча демократичні суспільства були і в античності (Стародавня Греція, Стародавній Рим), і в середні віки (міські комуни), але в них в політичному житті зазвичай брала участь лише менша частина населення, вони були нестійкими, постійно піддавалися ударам з боку підтримуваних народними масами тиранів-популістів.

Джерела[ред. | ред. код]