Міжнародна федерація хокею із шайбою

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Міжнародна федерація хокею із шайбою
IIHF logo.svg
Засновано 15 травня 1908
Тип Спортивна федерація
Штаб-квартира Цюрих, Швейцарія
Членство 69 національних федерацій
Офіційні мови англійська, французька
Президент Рене Фазель
Веб-сайт www.iihf.com

CMNS: Міжнародна федерація хокею із шайбою на Вікісховищі

Міжнародна федерація хокею із шайбою (англ. International Ice Hockey Federation, фр. Fédération Internationale de Hockey sur Glace, усталена абревіатура IIHF, ІІХФ) — міжнародний керівний орган хокею із шайбою (а також хокею на роликових ковзанах); організація, що об'єднує національні федерації цих видів спорту з 69 країн. Федерація займається організацією та проведенням міжнародних хокейних турнірів, а також формує світовий рейтинг хокейних збірних.

Міжнародна федерація хокею має обмежений вплив на розвиток хокею у Північній Америці, канадська та американська національні хокейні асоціації є єдиними, що використовують власні зводи правил гри, дещо відмінні від правил, що прийняті ІІХФ.

Історія[ред.ред. код]

Міжнародна федерація хокею із шайбою була заснована 15 травня 1908 року у Парижі. Статутний договір підписали представники Бельгії, Великої Британії, Франції та Швейцарії. Пізніше того ж року до організації приєдналася Богемія. Першим змаганням під орудою федерації став чемпіонат Європи, проведений 1910 року.

Цілі та завдання[ред.ред. код]

Штаб-квартира ІІХФ у Цюриху.

Цілі ІІХФ[1]:

 • Управління, розвиток і стимулювання хокею із шайбою та інлайн-хокею в усьому світі;
 • Вдосконалення і контролювання міжнародного хокею із шайбою та інлайн-хокею в усьому світі;
 • Сприяння розвитку дружніх відносин між національними асоціаціями держав-членів міжнародної федерації;
 • Організована робота на благо спорту.
ІІХФ з 2003 року створює Світовий рейтинг ІІХФ десяти найкращих чоловічих національних збірних кожного року. На малюнку зображений цей рейтинг. Рейтинг ІІХФ враховує результати Світового чемпіонату ІІХФ, Олімпійські ігри з хокею на льоду, а також товариські зустрічі.

ІІХФ вживе всіх необхідних заходів, щоб досягти таких завдань[1]:

 • Вести справи відповідно до статуту, підзаконними актами і правилами міжнародної федерації;
 • Впорядкувати відносини із засобами масової інформації, спонсорами, питання ліцензійних прав, реклами та мерчендайзингу, пов'язані з усіма змаганнями з хокею із шайбою та інлайн-хокею;
 • Дотримуватися чітку юрисдикцію в міжнародному хокеї з шайбою та інлайн-хокеї;
 • Приймати і стежити за дотриманням однакових міжнародних правил та офіційних правил гри;
 • Сприяти розвитку молодих гравців, зростання їх числа;
 • Допомагати в організації тренінгів та семінарів для тренерів, суддів та офіційних осіб;
 • Організовувати всі заходи ІІХФ, міжнародні матчі;
 • Контролювати пересування гравців між країнами;
 • Встановлювати контакти із іншими спортивними федераціями та об'єднаннями.

Щорічно з 1976 року під егідою ІІХФ видається «Міжнародний хокейний довідник», з 1977 року щомісяця публікується «Прес-реліз ІІХФ». У календар ІІХФ входять офіційні змагання: ЧС серед жінок, Кубок європейських чемпіонів серед клубних команд, ЧС серед молоді, ЧС серед юніорів і т.д.

ІІХФ не допускає ніякої расової, релігійної чи політичної дискримінації по відношенню до якого-небудь спортсмена, офіційної особи, команди чи федерації. Згідно зі статутом ІІХФ на всіх офіційних змаганнях проводиться церемонія підйому національних прапорів і виконуються державні гімни переможців після закінчення кожної гри і під час нагородження переможців змагань.

Структура[ред.ред. код]

Президенти[ред.ред. код]

Поточний список членів ІІХФ (зображені червоними відтінками). Країни, що очікують затвердження статусу члена ІІХФ позначені жовтим.
Ім'я Роки
Франція Луї Магнус 1908–12
Бельгія Анрі ван ден Булке 1912–14
Велика Британія Пітер Паттон 1914
Франція Луї Магнус 1914
Бельгія Анрі ван ден Булке 1914–20
Швейцарія Макс Сілліг 1920–22
Бельгія Поль Луак 1922–47
Швейцарія Фріц Краатц 1947–48
Велика Британія Джордж Гарді 1948–51
Швейцарія Фріц Краатц 1951–54
США Волтер Браун 1954–57
Велика Британія Джон Ахірн 1957–60
Канада Робер Лебель 1960–63
Велика Британія Джон Ахірн 1963–66
США Вільям Татт 1966–69
Велика Британія Джон Ахірн 1969–75
Німеччина Гюнтер Сабецкі 1975–94
Швейцарія Рене Фазель з 1994

Країни-члени[ред.ред. код]

Федерація налічує 51 повноправних членів: Австралія, Австрія, Азербайджан, Білорусь, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія , Канада, Китай, Китайський Тайпей, Хорватія, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія , Франція, Німеччина, Велика Британія, Гонконг, Угорщина, Ісландія, Індія, Ірландія Ізраїль, Італія, Японія, Казахстан, Північна Корея, Південна Корея, Латвія Литва Люксембург, Мексика Монголія, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Румунія Росія, Сербія, Словаччина Словенія, Південна Африка, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Таїланд, Туреччина, Україна та США. Повні члени мають національного орган, присвячений хокею на льоді, а також мають брати участь у міжнародних змаганнях щорічно. Тільки дійсні члени мають право голосу.

На додачу є 16 асоційованих членів і 3 афілійовані члени.

Асоційовані члени або не мають національної організації з хокею на льоді, або беруть участь у міжнародних змаганнях не регулярно. Це Андорра, Вірменія, Бразилія, Грузія, Греція, Кувейт, Киргизстан, Ліхтенштейн, Макао, Македонія, Малайзія, Молдова, Марокко, Португалія, Сінгапур та Об'єднані Арабські Емірати.

Чемпіонати світу[ред.ред. код]

ЧС з хокею з шайбою Міжнародна федерація проводить 25 чемпіонатів світу в 5 категоріях.

З 1920 а ІІХФ щорічно проводить чемпіонати світу з хокею з шайбою. Статус «чемпіонату світу» турнір отримував, якщо в ньому брала участь хоча б одна з неєвропейських збірних команд. До 1968 року чемпіонати світу в роки Олімпіад проводилися в рамках олімпійського турніру, в 1972 та 1976 — окремо від неї, а в 19801988чемпіонати світу в роки Олімпійських ігор не проводилися.

Крім чемпіонату світу для національних збірних команд, проводяться змагання молодіжних (до 20 років) та юніорських (до 18 років) чоловічих команд, а також чемпіонат світу з хокею з шайбою серед жінок до 18 років (юніорський). Чемпіонат світу з хокею з шайбою проводиться у чотирьох дивізіонах (ТОП-дивізіон, 1-й, 2-й і 3-й), що відповідають рівню збірних. Кожен дивізіон чоловічих команд, окрім ТОП-дивізіону, у всіх вікових категоріях розділений на дві групи («A» і «B»). Чемпіонат світу з хокею з шайбою серед жінок до 18 років (юніорський) проводиться всього в двох дивізіонах (ТОП-дивізіон і 1-й дивізіон).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Хоккей. Большая энциклопедия. — В 2 т. — М. : Терра-Спорт, Олимпия Пресс, 2006.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б IIHF mission statement (англійською). ІІХФ. Архів оригіналу за 2013-07-06. Процитовано 2011-04-06.  (англ.)

Посилання[ред.ред. код]