Непізнаний літаючий об'єкт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
НЛО у Нью-Джерсі, 1952 рік. Яскравий приклад містифікації, коли лампу нічного освітлення видали за «апарат прибульців»

НЛО — неідентифікований (невпізнаний чи неопізнаний чи невизначений) літаючий об'єкт (англ. unidentified flying object, UFO) — будь-який об'єкт, що знаходиться в атмосфері або в космічному просторі, неототожнений, не ідентифікований конкретним спостерігачем[1]. У масовій культурі цю назву використовують вільніше для опису інопланетного корабля, що є одним з декількох пояснень, запропонованих для таких явищ[2].

Явище появи невпізнаних літаючих об'єктів у широкому сенсі існувало впродовж всієї людської історії, хоча сам термін «НЛО» ввійшов до ужитку в XX столітті[3].

З наукової точки зору, досі не існує жодного підтвердженого доказу того, що НЛО якимось чином пов'язано з прибульцями, а перший контакт лишається сюжетом фантастики. В той час, як прихильниками інопланетного походження спостережуваних НЛО, є тільки невелика частина вчених, офіційна наукова громадськість світу має широку програму пошуку позаземного розуму SETI, яка передбачає можливість виявлення діяльності позаземного розуму в рамках досліджень за допомогою технічних засобів. З розвитком комп'ютерних технологій та інтернету в програмі стала вестися розподілена обробка інформації на тисячах простих користувацьких комп'ютерів.

Використання терміну[ред. | ред. код]

У масовій культурі під НЛО зазвичай розуміється об'єкт, поява якого пов'язується з візитом на Землю розумних істот або посланих ними безпілотних літальних апаратів. Багато людей, в тому числі в першу чергу офіційні особи і науковці, скептично налаштовані щодо цього (або удають що переконані) в тому, що явище НЛО є незвичним природним явищем. Навпаки, деякі раніше офіційні особи, військові та навіть космонавти (і ті, хто літав на Місяць), після відходу зі служби стають публічними прихильниками інопланетного походження НЛО. У випадку беззаперечного трактування НЛО як прояву інопланетної цивілізації без спроби дослідити його науковими методами, ототожнити з відомими атмосферними явищами, термін НЛО виступає як частина уфоманії.

Для багатьох уфологів НЛО, це одне і теж саме, що і радянський (і український) науковий термін «Аномальне аерокосмічне явище» який означає явище, яке за наявності кількісних і якісних даних, не вдалося ототожнити із природними і техногенними явищами[4], однак це хибна думка, так як термін ААЯ, передбачає наявність доказаних факторів аномальності[5].

Оскільки є задокументовані випадки спостереження літальних об'єктів, пізнати які не вдалося, більш правильно ставити під сумнів не існування НЛО, а їх інопланетне походження.

Дослідження НЛО[ред. | ред. код]

Хмара незвичайної форми, що може сприйматися як інопланетний апарат

В дослідженнях проблеми НЛО впродовж XX—XXI століть сформувалося кілька парадигм. Природна, націлена на пояснення феномена НЛО як сукупності природних фізичних явищ: оптичних і, можливо, плазмових. Штучна пояснює НЛО як чиїсь літальні апарати: земні, інопланетні, або з паралельних світів. Суб'єктивістська оцінює НЛО як прояв міфологічної свідомості та «масову істерію». Об'єктивістська парадигма не дає оцінок природі НЛО, натомість шукає емпіричну інформацію про феномен НЛО, уникаючи теоретичних концепцій[3].

У різних країнах існує безліч громадських самоврядних організацій та ентузіастів, які переймаються реєстрацією та дослідженням явищ НЛО. Ставлення до НЛО офіційних структур двоїсте. У низці випадків, коли широта спостережень та розголос серед громадськості й ЗМІ не залишає можливості не зважати на явище, влади та інші офіційні організації визнають явища і пояснюють їх техногенними причинами або невивченими незвичними природними подіями. У ряді інших випадків, вони заперечують сам факт явища, що викликає у громадськості підозри і конспірологічні теорії про засекреченість (а отже справжність) проявів інопланетного розуму. Першим випадком офіційного визнання можливого інопланетного походження НЛО чинним державним діячем вищого рангу, стало офіційне звернення на сесії Генеральної Асамблеї ООН 1979 року, президента Гренади. У числі президентів США щодо теоретичного існування НЛО (без підтвердження будь-яких випадків) висловлювалися Джиммі Картер та Білл Клінтон.

У той час як прибічниками інопланетного походження спостережуваних НЛО є тільки невелика частина науковців, офіційна наукова громадськість світу має широку програму пошуку позаземного розуму SETI, яка передбачає можливість виявлення діяльності позаземного розуму в рамках досліджень проявів цього технічними засобами в далекому космосі. З розвитком комп'ютерних технологій та інтернету в програмі стала вестися розподілена обробка інформації на тисячах простих ПК.

Психолог Карл Густав Юнг в книзі «Один сучасний міф: про речі, спостережувані в небі» (1958) вважав НЛО винятково результатом діяльності людської психіки та проявом архетипів. Цим він пояснював те, що НЛО можуть бути видимими, але не фіксуватися технікою. Причиною того, що НЛО зазвичай мають кулясту чи близьку до неї форму, дослідник називав закладений в підсвідомості мотив єдності й цілісності, символом якого є коло або сфера[6].

Дональд Голдсміт і Тобайес Оуен в книзі «Пошук життя у Всесвіті» (1983) зауважили, що в 1960-70-ті роки, в той час як на Заході повідомлення про НЛО надходили дуже часто, в Китаї вони не спостерігалися. Дослідження показало, що китайці не пов'язували невідомі небесні явища із втручанням інопланетян. Проте реформи 80-х років і швидкий розвиток зв'язків КНР із зовнішнім світом, супроводжувалися і зростанням інтересу до проблеми НЛО. Таким чином проблема НЛО пов'язана з властивістю людської свідомості приписувати незнайомим явищам знайомі риси[7].

За дослідженнями Джозефа Аллена Гінека, об'єкти, що спостерігаються вдень, мають переважно білий і металічний колір, а об'єкти, що спостерігаються в темний час доби — жовтий і червоний. Дж. Мак-Кемпбелл висунув гіпотезу про подібність механізмів світіння деяких НЛО і кульової блискавки. Він припустив, що певне джерело радіохвиль високої частоти іонізує повітря, а від частоти хвиль залежить колір плазми[8].

Центральне розвідувальне управління США 2017 року виклало в онлайн 775 тисяч документів на 13 млн. сторінок, розсекречених президентським указом Білла Клінтона від 1995 року. Вони підтверджують, що уряд США виділяє великі кошти на вивчення аномальних повітряних явищ[9].

У 2020 р. у Міністерстві оборони США офіційно підтвердили чутки про створення спеціальної робочої групи для вивчення невпізнаних літаючих об'єктів (Unidentified Aerial Phenomenon Task Force). Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Пентагону[10].

Поява НЛО[ред. | ред. код]

«Битва» НЛО в Нюрнберзі 1561 року

Перший задокументований випадок, який можна ототожнити з НЛО, міститься у Плутарха. Він повідомляє, що в 73 р. до н. е. війська римського полководця Лукулла і боспорського царя Мітрідата побачили велике бочкоподібне вогненне тіло, яке за кольором нагадувало розплавлене срібло. Об'єкт пронісся між арміями, так налякавши обидві сторони, що вони розійшлися без битви[11]. За словами китайського вченого XI ст. н. е. Шень Гуа, в його час поблизу міста Янчжоу (сучасна провінція Цзянсу) неодноразово спостерігалася «небесна перлина», що розкривалася і з якої виходило світло, подібне на золоту нитку[12].

Вранці 14 квітня 1561 року жителі Нюрнберга спостерігали в небі велику кількість блакитних, чорних і червоних куль і дисків, а також два «величезних циліндра», які наче боролися одні з одними, а потім впали на землю, охоплені вогнем і димом[13].

«Загадковий повітряний корабель», малюнок 1896 року

В XIX столітті, особливо другій половині, повідомлення про появу невпізнаних об'єктів почастішали в пресі. Очевидці масово описували їх як механізми, зокрема й інопланетного походження, у більшості, схожі на дирижаблі. З'являлися і описи пасажирів таких машин, які начебто представлялися винахідниками чи прибульцями з невідомих областей Землі та інших планет. Розголос, пішов на спад після заяви Томаса Едісона 1897 року про те, що лист, нібито адресований йому електриком «повітряного корабля», є ошуканством, а описувані дирижаблі неможливо побудувати.

НЛО над узбережжям Сицилії (1970-і)

На початку XX століття, НЛО часто пояснювалися польотами німецьких дирижаблів і аеропланів, характерною особливістю яких описувалися вогні й прожектори. Подібним чином, під час Другої світової війни, НЛО в масовій свідомості зазвичай, виступали нацистськими розробками або секретною зброєю союзників: «примарними ракетами» або дискольотами[3].

Франко-американський астрофізик Жак Валле 1961 року, узагальнив випадки спостереження НЛО в XX столітті, на основі 891 випадку. Він отримав наступні дані щодо видів НЛО: 1) овальна форма — 49,5 %; 2) сферична — 20,2 %; 3) трикутна — 1,8 %; 4) напівсферична — 1,6 %; 5) циліндрична — 1,1 %; 6) інші — 25,8 %[14].

В 2004 році та протягом 2014—2015 років, льотчики винищувачів ВМС США неодноразово помічали НЛО на радарах, записавши деякі випадки на відеокамеру[15][16][17][18]. Згодом, офіційний представник ВМС США підтвердив дані відеозаписи з НЛО справжніми[19][20][21][22]. В березні 2020 року Міністерство оборони США оприлюднило три таких відео (одне 2004 року та два 2015) та підтвердило реальність зафіксованих там НЛО. Втім, пояснення їх природи не було надано. Саме ці відео було розсекречено з огляду на те, що вони не розкривають якої-небудь державної таємниці[23].

Класифікація контактів з НЛО[ред. | ред. код]

Нижче наводиться варіант класифікації повідомлень про контакти з НЛО, запропонований уфологом Джозефом Алленом Гінеком.

Контакти на великих відстанях[ред. | ред. код]

Так називаються спостереження, коли очевидця і НЛО поділяють «сотні кілометрів і кілометри». Серед них розрізняють:

 • «Нічні вогні. Ясно помітні, чітко окреслені вогні невідомої природи, зазвичай червоного, помаранчевого або білого кольору. До цієї групи належить левова частка спостережень НЛО на великих відстанях»
 • «Денні диски. Це спостережувані в денний час об'єкти, як правило, овальні або дископодібні, з вигляду металеві. Їх фіксують високо в небі, близько біля землі і нерідко бачать в стані нерухомого зависання. Денні диски можуть миттєво набирати величезну швидкість»
 • «Радіолокаційні „сплески“ на екрані радіолокаторів, особливо які збігаються з візуальним спостереженням за НЛО, вважаються досить цінними свідченнями справжності спостережуваних об'єктів»
 • «Денні світні об'єкти. Ясно помітні вдень, світні літаючі об'єкти. В основному не мають чіткої форми. Також спостерігалися групові польоти безлічі таких об'єктів»

Близькі контакти[ред. | ред. код]

Близькими контактами (англ. CE — Close Encounters) називають контакти з НЛО «не далі ніж двісті метрів». До них належать:

 • «Контакти першого роду (англ. CE-1). НЛО спостерігається в повітрі та, по враженню, не взаємодіє з навколишнім середовищем, тваринами й очевидцями»
 • «Контакти другого роду (англ. CE-2). У цих випадках реєструється взаємодія НЛО з навколишнім середовищем у вигляді перешкод в роботі радіоелектронних пристроїв, виключення систем запалювання у автомобілів, появи відбитків на землі або обпалених вогнем слідів». Відзначено, що часто CE-2 відбуваються серед великих автомагістралей
 • «Контакти третього роду (англ. CE-3). У цій підгрупі повідомлень присутні мешканці НЛО — більш-менш людиноподібні істоти, звані зараз гуманоїдами, енлонавтами або просто — прибульцями… Зазвичай вони не входять в прямий контакт або в переговори з очевидцями, але в останні роки нез'ясовно почастішали повідомлення про тимчасове затримання енлонавтами необережних свідків задля „медичного“ огляду»
 • «Контакти четвертого роду (англ. CE-4). Викрадення»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Калытюк И.М., Мыколышын А.И. (2022). Как идентифицировать Неопознанные Летающие Объекты (НЛО)? Как исследовать Аномальные Аэрокосмические Явления (ААЯ)? (рос.). Ліра-К. 
 2. Armando Simon (1979). The Zeitgeist of the UFO Phenomenon. UFO phenomena and the behavioral scientist (Scarecrow Press). 
 3. а б в Платов, Юрий Викторович; Рубцов, Владимир Васильевич (1 січня 1991). НЛО и современная наука (рос.). Наука. 
 4. Авакян, С.В (1999). Аномальные аэрокосмические явления - геофизический аспект. Геомагнетизм и аэрономия. с. 3–9. 
 5. Калытюк И.М., Мыколышын А.И. (2022). Как идентифицировать Неопознанные Летающие Объекты (НЛО)? Как исследовать Аномальные Аэрокосмические Явления (ААЯ)? (рос.). Ліра-К. 
 6. Один современный миф: О вещах, наблюдаемых на небе.перевод с немецкого р.ф. додельцева послесловие к.м. долгова (рос.). 1 січня 1993. 
 7. Овень, Тобиас (1 січня 1983). ПОИСКИ ЖИЗНИ ВО ВСЕЛЕННОЙ (рос.). Мир. 
 8. Ronald, D.Story (1980). The encyclopedia of UFOs. Garden City: Double-day. с. 80. 
 9. ЦРУ оприлюднило документи про війни, УРСР і дослідження НЛО. BBC News Україна (укр.). Процитовано 27 червня 2022. 
 10. Пентагон підтвердив створення спецпідрозділу для вивчення НЛО
 11. Сравнительные жизнеописания. Т. 2. Москва: Изд-во АН СССР. 1963. с. 178–179. 
 12. Musgraue, J. В. (1982). Xlth century UFO report from China//Flying Saucer Rev. Vol. 28, N 1. P. 80. с. 9. 
 13. Jung, C. G. (1982). Nowoczesny mit. Krakow: Wydaw. Literackie. с. 245–246. 
 14. Vallee, J. (1969). Passport to Magonia. Chicago: Regnery. 
 15. «Ти тільки поглянь на це»: відео НЛО з винищувача // BBC, 20.12.2017. (YouTube BBC News Україна)
 16. Glowing Auras and ‘Black Money’: The Pentagon's Mysterious U.F.O. Program // The New York Times, 16.12.2017.
 17. «Вдалося записати на камеру»: Пілоти ВМС США розповіли про зустрічі з НЛО // InfoResist, 28.05.2019.
 18. ‘Wow, What Is That?’ Navy Pilots Report Unexplained Flying Objects // The New York Times, 26.05.2019.
 19. Відео з НЛО реальні — ВМС США // ДТ, 19.09.2019.
 20. The US Navy just confirmed these UFO videos are the real deal // CNN, 18.09.2019.
 21. ВМС США підтвердили автентичність опублікованих відео з НЛО // InfoResist, 20.09.2019.
 22. Navy Confirms Existence of 'Unidentified' Flying Objects Seen in Leaked Footage // Time, 18.09.2019.
 23. Statement by the Department of Defense on the Release of Historical Na. U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE (амер.). Процитовано 29 квітня 2020. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • НЛО и современная наука/ Ю. В. Платов, В. В. Рубцов.— М.: Наука, 1991.— 176 с, ил.— (Серия «Планета Земля и Вселенная»). ISBN 5-02-000189-9