Обергруппенфюрер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
CC-Обергрупенфю́рер і генерал Ваффен-СС Готтлоб Бергер

СС-Обергруппенфю́рер (нім. SS-Obergruppenführer) — одне з вищих звань в СС і СА. Введено в листопаді 1926 року, спочатку — як вище звання в структурі організації СС. Першим звання обергрупенфюрера (старший командний лідер) отримав Йозеф Бертхтольд. У період з 1926 по 1936 використовувалося як звання вищих керівників СС.

З появою військ СС, дане звання можна лише умовно прирівняти до пізнішого радянського звання генерал-полковника, оскільки в Червоній Армії дане військове звання відповідає посаді командувача армією, а проміжних звань між генерал-лейтенантом і генерал-полковником немає. Проте війська СС не мали формувань більше дивізії. Тому дане звання носили або командири дивізій, або вищі керівники центрального апарату СС. Наприклад, обергрупенфюрером СС був Ернст Кальтенбруннер.

Зміна знаків розрізнення вищих фюрерів (генералів) СС в квітні 1942 року була викликана введенням звання оберстгрупенфюрер і бажанням уніфікувати кількість зірочок на петлицях і на погонах, які носилися на всіх інших видах форми, окрім партійної, оскільки із збільшенням кількості частин Ваффен-СС все частіше виникали проблеми з коректним розпізнаванням звань СС звичайними військовослужбовцями вермахту.

Всього за часи існування Третього рейху звання обергруппенфюрера СС було присвоєно 98 разів, з яких 21 — військовикам, які проходили службу в частинах Ваффен-СС.

Звання обергруппенфюрера СС носили такі відомі нацистські лідери, як Рейнхард Хейдріх та Карл Вольф.

У випадку призначення володаря цього звання на посаду військової (з 1939 року) або поліцейської (з 1933 року) служби він отримував дублююче звання відповідно до характеру служби:

Зокрема згаданий Е.Кальтенбруннер носив дублююче звання генерала поліції. Через різке розширення Ваффен-СС в 19411942 роках деякі групенфюрери і обергрупенфюрери перейшли в структуру Ваффен-СС з поліцейськими дублюючими званнями.

Знаки розрізнення CC Обергруппенфюрера та генерала Ваффен-СС
Молодше звання
CC-Группенфюрер і генерал-лейтенант Ваффен-СС
Звання Ваффен-СС Flag of the Schutzstaffel.svg
CC-Обергруппенфюрер і генерал Ваффен-СС
Старше звання
CC-Оберст-Группенфюрер і генерал-полковник Ваффен-СС'
Молодше звання
Группенфюрер
Обергруппенфюрер
(Загальні СС)
Старше звання
Оберст-Группенфюрер
Молодше звання
Группенфюрер
Обергруппенфюрер
(СА)
Старше звання
нема відповідника

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]