Ернст Кальтенбруннер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ернст Кальтенбруннер
Ernst Kaltenbrunner
Ернст Кальтенбруннер
3-й керівник Головного управління імперської безпеки
 
Народження: 4 жовтня 1903(1903-10-04)
Рід (Інкрайс), Австро-Угорська імперія
Смерть: 16 жовтня 1946(1946-10-16) (43 роки)
Нюрнберг, Американська зона окупації Німеччини
Країна: Австрія і Німецький рейх
Релігія: католицька церква
Освіта: Ґрацький університет, Q1502625? (1921) і Bundesrealgymnasium Linz Fadingerstraßed
Ступінь: доктор праваd
Партія: Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини
Батько: Гуго Кальтенбруннер
Мати: Тереза Кальтенбруннер
 
Військова служба
Звання: SS-Obergruppenführer Collar Rank.svg Обергруппенфюрер СС,
General der Polizei shoulderboard.gif генерал поліції (21 червня 1943),
SS Obergruppenführer.jpg генерал військ СС (1 грудня 1944)
Автограф: Ernst Kaltenbrunner signature.svg
Нагороди:
Золотий Лицарський Хрест Воєнних заслуг з мечами
Лицарський Хрест Воєнних заслуг з мечами
Хрест Воєнних заслуг I класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Медаль «У пам'ять 13 березня 1938 року»
Медаль «У пам'ять 1 жовтня 1938» з Празьким градом
Медаль «У пам'ять 22 березня 1939 року»
Срібний німецький хрест
Золотий партійний знак НСДАП
Орден крові
Медаль «За вислугу років у СС» (12 років)
Медаль «За вислугу років у СС» (8 років)
Медаль «За вислугу років у СС» (4 роки)
Залізний хрест 2-го класу
Медаль «За вислугу років в НСДАП»
Медаль «За вислугу років в НСДАП»
Цивільний знак СС
Почесний кут старих бійців
Кільце «Мертва голова»

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Ернст Кальтенбруннер (нім. Ernst Kaltenbrunner, 4 жовтня 1903, Рід (Інкрайс), Австро-Угорська імперія — 16 жовтня 1946, Нюрнберг, Американська зона окупації Німеччини) — керівник Головного управління імперської безпеки та статс-секретар імперського міністерства внутрішніх справ Німеччини (19431945), обергрупенфюрер СС і генерал поліції (1943), генерал військ СС (1944).

Життєпис[ред. | ред. код]

Сім'я. Молоді роки.[ред. | ред. код]

Кальтенбруннер народився в містечку Рід-на-Інні, Верхня Австрія, в сім'ї адвоката. Великий вплив на молодого Ернста мала родина — Гуго Кальтенбруннер був переконаним «великонімецьким» націоналістом і до того ж атеїстом. Улюбленим засобом виховання, який використовував батько, був похід до гір та, при здобутті вершини, лекція щодо панування великої Австрійської імперії поміж інших держав. Мати, за народженням угорка, за часів дитинства Кальтенбруннера-молодшого намагалась долучити його до світової літератури та навіть до вивчення французької мови та письменності, але все було марно — батько мав величезний вплив на майбутнього ката. У 1918 році родина переїхала в Лінц, де Ернст вступив до гімназії. За іронією долі одним з його товаришів по навчанню був тоді нікому невідомий Адольф Ейхман, майбутній начальник відділу «єврейського» питання в IV Управлінні РСГА. Після закінчення гімназії, в 1921 році, Ернст Кальтенбруннер поступив на хімічний факультет Вищої технічної школи в Граці і в цей же час він стає членом воєнізованого студентського націоналістичного союзу[de] «Армінія».

У 1923 році Ернст Кальтенбруннер покинув хімію і почав вивчати право в університеті Граца, до того часу він вже став одним з керівників «Армінії» і брав активну участь у антимарксистських і антицерковних демонстраціях. На життя молодий Кальтенбруннер заробляв перевезенням вугілля на шахті. У 1926 році успішно захистив дисертацію і додав до свого прізвища досить почесний титул «доктор права». Після цього працював в адвокатській конторі в Лінці, а потім і в Зальцбурзі, де в 1928 році він був прийнятий стажистом в міську колегію адвокатів.

СС та НСДАП[ред. | ред. код]

У 1929 році молодий Ернст Кальтенбруннер вступає в «Народне ополчення» Австрії, рух, схожий з загонами СА в Німеччині; 18 жовтня 1930 вступає в австрійське відділення НСДАП, а менш ніж через рік, 31 серпня 1931, вступає в напівлегальні австрійські СС у званні обершарфюрера СС. У червні 1932 року Кальтенбруннер стає командиром штурму СС в Лінці. У вересні 1932 отримує звання штурмбанфюрера СС. Весь цей час активно займається адвокатською практикою, в основному захищаючи в судах заарештованих австрійською владою нацистів. З 15 червня 1932 р. по 12 березня 1938 р. рахувався юридичним консультантом при VIII окрузі СС. Не полишаючи членства в нацистській партії, Кальтенбруннер брав активну участь у діяльності незалежного руху «Вільна Австрія».

Шлюб[ред. | ред. код]

14 січня 1934 р. в Лінці Ернст Кальтенбруннер обвінчався з місцевою уродженкою Елізабет Едер. Наречена була на 5 років молодша за Ернста, але повністю поділяла його політичні погляди і також була членом НСДАП. У цьому шлюбі народилося троє дітей, проте надалі шлюб фактично розпався, — позначалися постійне пияцтво й важкий характер Кальтенбруннера. Як і багато керівників СС, він не розлучився — це було не прийнято, що втім не завадило йому завести коханку, від якої він мав ще двох дітей.

Пивний путч[ред. | ред. код]

У 1934 році, після невдалого нацистського путчу, Кальтенбруннер був поміщений у концтабір разом з іншими націонал-соціалістами. Прагнучи справедливості, він організував у таборі голодування, яке сам припинив лише на 11 день. У квітні 1934 року Кальтенбруннера, що вже отримав всеавстрійську популярність, звільнили. 15 червня 1934 р. Кальтенбруннер очолив 37 штандарт СС, а вже через 10 днів повів своїх підлеглих на штурм федеральної канцелярії. Хоча канцлер Дольфус і був убитий, поліції вдалося придушити путч і Кальтенбруннер знову потрапив до в'язниці, але був незабаром звільнений.

У 1935 році Ернст Кальтенбруннер був призначений командиром VIII округу СС в Лінці. Але в травні 1935 року був знову заарештований за звинуваченням у державній зраді і був засуджений до 6 місяців ув'язнення. Після звільнення став активно займатися будівництвом австрійських СС і 20 січня 1937 Кальтенбруннер став командиром надокругу СС «Дунай» й залишався на цій посаді аж до свого призначення в РСГА. Дещо раніше, 20 квітня 1936 року, він був підвищений до штандартенфюрера СС, а 20 квітня 1937 року — до оберфюрера СС.

Кінець 30-х — початок 40-х років[ред. | ред. код]

Після аншлюсу Австрії 12 березня 1938 р. Кальтенбруннер отримує посаду статс-секретаря з громадської безпеки в пронацистському уряді Зейсса-Інкварта. З 11 вересня 1938 року — він вищий керівник СС і поліції у Верхній і Нижній Австрії. Керував створенням концтабору Маутхаузен. У березні 1938 року був підвищений до бригадефюрера СС, а у вересні — до групенфюрера СС. У січні 1939 року був обраний депутатом Рейхстагу від Верхньої Австрії. У квітні 1941 р. йому було присвоєно звання генерал-лейтенанта поліції.

Е. Кальтенбруннер у Відні, 1941 р.

Після смерті Гейдріха Гіммлер 28 травня 1942 р. особисто очолив РСГА, а викликавши до себе Кальтенбруннера, призначив його своїм постійним заступником на цій посаді і лише 30 січня 1943 р. Кальтенбруннер офіційно був призначений шефом РСГА. Фактично керував тільки розвідувальною діяльністю Головного управління імперської безпеки, діяльністю СД і айнзатцгруп СС, шеф гестапо Генріх Мюллер діяв незалежно від нього, підпорядковуючись особисто рейхсфюреру СС. Брав активну участь у придушенні путчу 20 липня 1944 р. і переслідуванні його учасників, відрізняючись крайньою жорстокістю. Наприкінці війни намагався укласти сепаратний мир із західними союзниками.

У серпні 1943 року, після того як Гіммлер зайняв посаду рейхсміністра внутрішніх справ, Кальтенбруннер був призначений статс-секретарем Імперського міністерства внутрішніх справ. У червні 1943 року він отримав звання обергрупенфюрера СС і генерала поліції. А в грудні 1944 року, після того як абвер увійшов до складу РСГА, Кальтенбруннер отримав звання генерала військ СС.

Арешт та Нюрнберзький процес[ред. | ред. код]

12 травня 1945 р. Ернст Кальтенбруннер, колишній керівник Головного управління імперської безпеки, був арештований американською військовою поліцією у Вільдензе поблизу Альт-Аузее. На Нюрнберзькому процесі фігурував як один з головних військових злочинців, був визнаний винним у злочинах проти людства та у військових злочинах, мірою покарання йому була визначена смертна кара. 16 жовтня 1946 року сержант американської армії виконав вирок суду.

Фізіологічні особливості[ред. | ред. код]

Слід відзначити той факт, що зріст Кальтенбруннера був 192 см — воістину гігантський зріст середини XX століття, а шрами на його обличчі з'явилися після автокатастрофи, в яку Ернст потрапив ще в молодості.

Нагороди[ред. | ред. код]

Партійні нагороди[ред. | ред. код]

Відзнаки СС[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]