Польсько-турецька війна (1672—1676)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Польсько-турецька війна 1672-1676
Brandt Skladanie sztandarow.jpg

Дата: 1672-1676
Місце: Україна
Результат: Перемога Османської імперії,
укладення Журавненського мирного договору
Сторони
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow.svg Річ Посполита
Flag of Wallachia.svg Валахія
Османська імперія Османська імперія
Gerae-tamga.png Кримське ханство
Alex K Petro Doroshenko.svg Військо запорозьке
Командувачі
Ян III Собеський
Михайло Казимир Пац
Михайло Ханенко
Георге Дука
Мехмед IV
Фазіл Ахмед Кепрюлю
Селім I Ґерай
Петро Дорошенко

Польсько-турецька війна 1672-1676, війна між Річчю Посполитою та Османською імперією за володіння Правобережною Україною.

Невдачі гетьмана Петра Дорошенка в ході польсько-козацько-татарської війни 1666-1671 послужили приводом для нової війни Османської імперії проти Речі Посполитої, оскільки гетьман Дорошенко визнав над собою владу султана. Османська імперія за три роки до того успішно закінчила війну з Венецією та завоювала острів Крит, і великий візир Фазіл Ахмед Кепрюлю вирішив направити зусилля проти ослабленої довгими війнами Речі Посполитої.

Юзеф Брандт, Атака кавалерії
Польсько-турецька війна, дії 1672 та 1673 років

1672 року Туреччина, прагнучи оволодіти Україною, почала проти Польщі нову війну. У серпні 1672, взявши після облоги Кам'янець, турецько-татарські війська продовжили наступ на Бучач та Львів. Незважаючи на успішний похід Собеського проти татарських чамбулів, Польща була змушена укласти з Туреччиною Бучацький мир 1672. Україна передавалася гетьману Дорошенку як ленне володіння, залежне від Порти; Поділля і Кам'янець напряму входили до Туреччини як Кам'янецький пашалик; Річ Посполита сплатила Туреччині винагороду за військові витрати і зобов'язалася сплачувати щорічну данину.

Юзеф Брандт, Бій за турецький прапор

Цей принизливий договір не був визнаний сеймом (у квітні 1673) Речі Посполитої. Під час відновлення воєнних дій Ян Собеський 11 листопада 1673 розбив турецькі війська Гусейна-паші під Хотином. 20000 турків залишилося на полі битви, 66 знамен і 120 гармат потрапили в руки коронного війська. Обраний у 1674 році польським королем Ян Собеський продовжував війну з турками, і наступного року розбив ворогів у битві біля Лисиничів під Львовом.

Битва під Хотином 1673 року

1676 року королівські війська із великим напруженням відбили наступ турецько-татарських військ на Львів. Незважаючи на вдалі бої під Журавним (вересень — жовтень 1676; Собеський відбив всі напади набагато численнішого супротивника на польський табір), Польща підписала з Туреччиною Журавненську мирну угоду 1676 року. Ця угода повернула полякам дві третини України та 10000 полонених християн.

Хронологія війни[ред.ред. код]