Прем'єр-міністр Іраку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прем'єр-міністр Іраку — голова уряду держави Ірак.

Посада прем'єр-міністра Іраку була запроваджена в листопаді 1920 року після того, як в Іраку відбулося повстання проти влади Великої Британії, яка під час Першої світової війни захопила цю територію в Османської імперії, а в липні 1920 року отримала мандат Ліги Націй на неї. Велика Британія погодилася створити уряд на чолі з прем'єр-міністром із місцевих впливових людей.

1921 року підмандатний Великій Британії Ірак став королівством на чолі з династією Хашімітів. 1925 року була прийнята конституція Королівства Ірак, згідно якої король Іраку мав ділити владу з урядом. 1932 року Ірак став незалежною державою. В період Іракського королівства прем'єр-міністр Іраку часто був фактичним керівником держави за слабкої влади короля. 1958 року Ірак став республікою, більшість влади була зосереджена в руках прем'єр-міністра. Але після державного перевороту 1963 року більшість владних повноважень перейшло до президента Іраку, що було юридично закріплено конституцією 1970 року.

Після окупації Іраку військами США і Великої Британії 2003 року до 28 червня 2004 року діяла окупаційна адміністрація США, яка ліквідувала стару урядову систему Іраку, створену за правління президента Саддама Хусейна і пішла на залучення різних політичних сил до управління державою. 28 червня 2004 року відбулася передача влади від США новому уряду Іраку. Згідно нової конституції Іраку 2005 року Ірак став парламентською республікою. Більшість владних повноважень у країні перейшла до рук прем'єр-міністра Іраку, якого обирає парламент, обраний на всенародних парламентських виборах. Посада ж президента Іраку стала церемоніальною.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Головченко В. І. Нова історія Азії та Африки: колоніальний Схід (кінець XIX — друга третина XX ст.). Київ, «Либідь», 2010. — 520 с. с. 332-333.
  • WWW.Worldstatesmen.org/Iraq