Рижій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Camelina
Camelina sativa
Біологічна класифікація
Царство: Plantae
Відділ: Magnoliophyta
Клас: Magnoliopsida
Ряд: Brassicales
Родина: Brassicaceae
Рід: Camelina
Species
Camelina alyssum(Mill.) Thell.
Camelina microcarpaAndrz. ex DC.
Camelina rumelicaVelen.
Camelina sativa(L.) Crantz

Рижі́й (Camelina Crantz), рід однорічних рослин з жовтими пелюстками з родини хрестоцвітих, стебло 30 — 100 см заввишки.

Промислове використання[ред.ред. код]

В Україні існує 6 видів, з них у культурі найпоширеніший Рижій посівний ярий (Camelina glabrata), рідше Pижій озимий (Camelina pilosia). Насіння рижію, містить 25 — 46% олії, яку використовують у техніці (для змащування різних частин), виготовлення оліфи, лаку, для миловаріння, рідше — харчування. В Україні посівна площа рижію займає 5 — 6 000 га (3% всіх олійних рослин), головним чином у північній частині лівобережного Лісостепу.

Його насіння містить майже 44% олії, в якій переважають поліненасичені жирні кислоти: лінолева (близько 20%) та ліноленова (близько 32%). Їх зараховують до незамінних, що робить олію рижію надзвичайно цінним продуктом у раціоні людини.

Фермери штату Монтана (США) в останні роки сіють траву рижій. Дослідні групи штатів Орегон й Айдахо вивчають можливість засіяти рижієм площу до 1 млн акрів. Сенатор Макс Бокус домагається внести рослину в список тих, що потрапляють до федеральної програми страхування. Крім цього, він пропонує законопроект про кредитування виробників рижію.

Рижій — відмінна сировина для виробництва олії з подальшим її використанням для отримання біодизеля.

Як виявилось, з рижію можна виготовити олії набагато більше, ніж з каноли (канадська різновидність ріпаку). А собівартість такої олії буде на половину нижчою від ріпакової. Це тому, що рослина не вимагає старанного догляду, під неї не треба вносити дорогих мінеральних добрив, вона не боїться комах. Тобто, посіви не треба обробляти хімікатами.

Біотехнологічна компанія Puget Sound обіцяє найближчим часом збільшити урожайність рижію на 50%. Над таким же питанням працюють спеціалісти біотехнологічної компанії Targeted Growth з Сіетла. Як вважають учені агрономи, з одного гектара посівів можна отримати біля 580 літрів олії. Бо ж її у стиглому насінні рослини є до 29%.

Сказати, що американці щось особливе винайшли, − буде неправдою. Ще на початку XX століття рижій на невеликих площах вирощувався в Полтавській, Чернігівській, Київській, Херсонській, Єкатеринославській та Курській губерніях. Рижій був відомий, як культурна рослина, і в Європі. Його вирощували в районах середземномор'я та в Середній Європі. Практикували посіви і в Середній Азії. Головним чином, для отримання олії для освітлення, фарбування. Вживали олію і в їжу. Сьогодні рижієву олію використовують для парфумерних потреб.

Ботаніки стверджують, що рижій має вісім видів. Він із родини капустяних. Собою являє однорічну траву, покриту сидячим серцеподібним листям. Квіти бліді або золотисто жовті, зібрані в кінцеві суцвіття. Стручки дещо здуті, грушоподібні (десь такі, як у грициків). Вирощування рижію — справа не складна. Висівається він по яровому клину, як раніше. Сіють часто замість ярого ріпаку. Пожнивні рештки, практично, не придатні для годівлі худоби. Тож стеблову масу приорюють. Догляд за посівами полягає в прополюванні бур'янів та розпушуванні міжряддь. Норма висіву з міжряддями 15 см — 8 кг/га (8 млн насінин).

Отже, рижій — давно не бур'ян. Це доведено і роботою науковців інституту олійних культур України. В науковому закладі виведений сорт культурного ярового рижію «Степний 1». Він є національним стандартом України та відповідає міжнародним стандартам.

Вегетаційний період «Степного» − 76 днів. Урожайність насіння становить 1,23-1,51 тонн/га.

Література[ред.ред. код]


Метелик Це незавершена стаття з біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.