Супутники Хаумеа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Орбіти супутників Хаумеа

Карликова планета Хаумеа має два супутники — Хіїака і Намака (назви походять від божеств гавайської міфології). Супутники виявлені 2005 року під час спостережень Хаумеа в обсерваторії імені Кека.

У супутників Хаумеа є деякі незвичайні властивості. Вважається, що вони є частиною сімейства Хаумеа (сімейство транснептунових об'єктів), яке сформувалося мільярди років тому з крижаних уламків після того, як велике зіткнення зруйнувало крижану мантію Хаумеа.

На поверхні Хіїаки, найбільшого і найвіддаленішого супутника, виявлено велику кількість чистого водяного льоду — особливість, яка зустрічається дуже рідко у поясі Койпера.

У Намаки, що приблизно в десять разів менший за розмірами, орбіта з незвичайно динамікою: вона має незвичайний ексцентриситет і, ймовірно, знаходиться під великим впливом іншого супутника.

Відкриття та найменування[ред.ред. код]

Супутники навколо Хаумеа виявлені 2005 року командою Каліфорнійського технологічного інституту (тоді американська команда неофіційно називала Хаумеа K40506A і вживала прізвисько «Санта») за допомогою спостережень в обсерваторії імені Кека на острові Гаваї.

Далекий і більший з цих двох супутників виявили 26 січня 2005 року і після 29 липня 2005 року (коли Хаумеа отримала попереднє найменування 2003 EL61) був офіційно названий «S/2005 (2003 EL61) 1» (команда Калтеху його обзивала «Рудольф»). Менший і більш близький супутник Хаумеа виявили 30 червня 2005-го року, а після 29 липня 2005 року офіційно позначено «S/2005 (2003 EL61) 2» (прізвисько «Бліцен»).

7 вересня 2006 обидва супутники визнано і пронумеровано в офіційному каталозі малих планет як (136108) 2003 EL61 I і II відповідно.

Міжнародний астрономічний Союз 17 вересня 2008 року оголосив імена цих супутників, разом з назвою 2003 EL61: (136108) Хаумеа I Хіїака і (136108) Хаумеа II Намака.

Кожен супутник названий іменем доньки Хаумеа, гавайської богині достатку і дітородіння. Хіїака — богиня танцю і патронеса Великого острова Гаваїв, на якому розташований комплекс обсерваторій Мауна-Кеа. Намака — богиня води і моря; вона охолодила лаву своєї сестри Пеле, яка текла в море, перетворивши її на новий острів. За легендою, багато дітей Хаумеа виникли з різних частин її тіла.

Карликова планета Хаумеа, ймовірно, майже повністю кам'яна, з поверхневим шаром криги; припускають що більшість вихідної крижаної мантії відірвано під час зіткнення, що спричинило поточну високу швидкість обертання Хаумеа, а з вибитого матеріалу сформувались маленькі об'єкти сімейства Хаумеа в поясі Койпера. Ймовірна наявність великої кількості інших супутників, менших, ніж Намака, але не виявлених за поточного рівня технічного оснащення.

Супутники Хаумеа

Характеристики[ред.ред. код]

Хіїака — діаметром близько 310 км, більший і яскравіший з двох супутників. Орбіта Хіїаки майже кругова з періодом обертання 49 днів.

Спостерігається значне поглинання в інфрачервоному спектрі (1,5 і 2 мікрометра), що свідчить про майже чистий кристалізований водяний лід, що вкриває велику частину його поверхні. Незвичайний спектр, і його подібність спектральним лініям у спектрі Хаумеа, дозволили Брауну і його колегам зробити висновок про малоймовірність формування супутникової системи гравітаційним захопленням об'єктів пояса Койпера, що проходили по орбіті близько до карликової планети, і високу ймовірність утворення супутників з фрагментів безпосередньо Хаумеа.

Розмір обох супутників розрахований виходячи з припущення, що їхнє альбедо таке саме, як і у Хаумеа. Альбедо карликової планети виміряно космічним телескопом «Спітцер», але у супутників його не можна виміряти безпосередньо, оскільки вони дуже маленькі і близькі до Хаумеа, щоб спостерігати їх окремо.

Намака — має діаметр приблизно 170 км. Маса складає десяту частину маси Хіїакі. Орбіта еліптична з періодом обертання навколо Хаумеа 18 діб. Нахил 13° (2008 рік) від більшого супутника, який щначно впливає на орбіту.

Оскільки зіткнення, яке створило супутники Хаумеа, як припускають, відбулося в ранній історії Сонячної системи, за наступні мільярди років орбіта поступово стане більш круглою. Поточні дослідження наводять на думку, що орбіта Намаки збурена орбітальним резонансом з масивнішою Хіїакою.

Обидва супутники поступово віддаляються від Хаумеа на своїх орбітах через приливне прискорення. Супутники, можливо, входили і потім виходили з орбітального резонансу кілька разів; нині вони знаходяться або принаймні близькі до резонансу 8:3. Цей резонанс інтенсивно впливає на орбіту Намаки, у якої поточна прецесія складає ~ 20°.

Супутники Хаумеа занадто тьмяні, щоб їх можна було спостерігати у телескопи з апертурою менше двох метрів, хоча у самої Хаумеа зоряна величина 17,5 m, що робить її третім за яскравістю об'єктом пояса Койпера після Плутона і Макемаке, і легко помітною у великий аматорський телескоп.

2008-го року орбіти супутників Хаумеа спостерігалися з Землі майже точно в позиції, коли вони потенційно проходять Хаумеа. Спостереження за такими проходженнями надало точну інформацію про розмір і форму Хаумеа і його супутників, як це відбулось у кінці 1980-х з Плутоном і Хароном. Для виявлення крихітних змін яскравості системи під час цих проходжень потрібен принаймні професійний телескоп середньої апертури. Хіїака останній раз проходила Хаумеа 1999 року, за кілька років до відкриття, наступне проходження має відбутися приблизно через 130 років. Однак у ситуації, унікальній для регулярних супутників, велике закручування орбіти Намаки збереже кут розгляду транзитів Намаки — Хаумеа протягом кількох років.

Назва Середній діаметр,
км
Масса,
1021 кг
Велика піввісь,
км
Період обертання,
діб
Ексцентриситет Нахил Дата відкриття
Хаумеа I Хіїака ≈310 ≈0,02
(0,5 % Хаумеа)
49 880 ± 198 49,462 ± 0,083 0,050 ± 0,003 234,8 ± 0,3° Січень 2005
Хаумеа II Намака ≈170 ? ≈0,002
(0,05 % Хаумеа)
25 657 ± 91 18,2783 ± 0,0076 0,23 13° відносно Хіїаки Червень 2005