Сухини (Черкаська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Сухини
Країна Україна Україна
Область Черкаська область
Район Звенигородський район
Громада Селищенська сільська громада
Рада Селищенська сільська рада
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване до 1799 [1]
Населення 839
Поштовий індекс 19447
Телефонний код +380 4735
Географічні дані
Географічні координати 49°17′28″ пн. ш. 31°07′01″ сх. д. / 49.29111° пн. ш. 31.11694° сх. д. / 49.29111; 31.11694Координати: 49°17′28″ пн. ш. 31°07′01″ сх. д. / 49.29111° пн. ш. 31.11694° сх. д. / 49.29111; 31.11694
Середня висота
над рівнем моря
231 м
Місцева влада
Адреса ради с. Селище
Карта
Сухини. Карта розташування: Україна
Сухини
Сухини
Сухини. Карта розташування: Черкаська область
Сухини
Сухини
Мапа

Сухи́ни — село в Україні, у Звенигородському районі Черкаської області, підпорядковане Селищенській сільській громаді. У селі мешкає 839 людей.

Історія[ред. | ред. код]

Первісна та середньовічна історія.[ред. | ред. код]

Історія села Сухини бере свій початок ще з сивої давнини, перші людські поселення на території села з'являються в часи енеоліту — це трипільські племена землеробів, які прийшли сюди з території Балкан в IV тис. до н. е. і заснували тут ряд поселень, які існували з середнього до фінального етапу існування трипільської культури.

В епоху ранньої бронзи у зв'язку аридизацією клімату, землеробство в українських степах занепадає і на зміну землеробам приходять кочові племена ямної культури, які залишили свій відбиток і на сухинських землях — про що свідчать залишки поховальних споруд того часу. Пізніше в часи середньої та пізньої бронзи коли клімат стає знову більш вологіший і тепліший, сухинські землі заселили землеробські племена білогрудівської культури, саме населення цієї культури більшість дослідників вважають протослов'янами.

За доби заліза на території села Сухини з'являються степові кочівники — Скіфи, про їхню присутність свідчать залишки їхньої матеріальної культури. Пізніше в часи «великого переселення народів» на сухинських землях з'являються племена черняхівської культури, про що свідчать залишки їхнього поселення, на якому археологи постійно знаходять залишки їхньої матеріальної культури (уламки посудин, обмазка житла, прясла, точила, залізні предмети тощо) За свідченнями місцевого жителя с. Сухини — Максименка М. І. під час насипання греблі сільського ставка, скоріш за все було зруйнований черняхівський могильник, розташування якого традиційне для носіїв цієї культури.

Достеменно не відомо що відбувалося на сухинських землях в часи раннього та класичного середньовіччя, але археологами знайдено декілька знахідок вище згаданих періодів (антська фібула, давньоруська стріла), але впевнено говорити про постійні поселення в цьому регіоні поки що не можна.

Походження назви.[ред. | ред. код]

Існує три найпоширеніші теорії походження назви села Сухини. Перша теорія випливає з географічних особливостей розташування села, оскільки, Сухини розташовані на високому підвищенні і майже з усіх сторін оточені широкими берегами — стародавніми річками, люди які перетинали всі ці перепони, потрапляли на «суху землю», можливо й звідси походить така назва — «Сухини». Ще одна теорія походження назви є — кліматична, оскільки, коли в сусідніх селах пройшов дощ, то в сухинах не випаде й краплі, і навпаки коли в сухинах дощ, то в сусідніх селах не має дощу, хмари з загального циклону часто оминають село, залишаючи землю сухою. Взагалі Сухини унікальне місце, оскільки, є найвищою точкою Корсунь-Шевченківського району, тут як і в горах сніг лежить дуже довго, в той час коли вже ніде його немає. І остання теорія походження назви є — «іменна», ніби то, був козак на прізвище — Сухин, і землі які йому були надані, згодом були названі — «Сухини» від прізвища свого першого власника.

Відомі люди[ред. | ред. код]

  • Володимир Зуєнко (1964) — історик, голова Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області (ВО «Свобода»)
  • Тарас Микитович Максименко (1 березня 1884, с Сухини, що зараз в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області, Україна — 1972, Таганрог, Росія) — відомий у світі художник, талановитий музикант та поет.
  • Кухарський Сергій Олексійович (1960) — кандидат медичних наук.
  • Новак (Середа) Людмила Пантелеївна (1955) — кандидат медичних наук, доцент кафедри офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика МОЗ України.
  • Томіленко Людмила Миколаївна (1980) — український мовознавець, кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Національної академії наук України.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сухини(рос.)

Посилання[ред. | ред. код]