Мідґард

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Руни a: miþkarþi давньоскандинавською à Miðgarði означають «в Мідґард» - «в серединному світі», знайдені на рунічному камені Fyrby (номер в каталозі Sö 56) в провінції Седерманланд, Швеція.

Мідґа́рд (давньоскан. Miðgarðr) — «серединна земля» в скандинавськії міфології; світ, населений людьми.

За легендами, Мідгард був створений Одіном, Вілі та Ве з плоті Іміра, а потім відгороджений повіками Іміра від інших світів. Навколо Мідґарда розташований світовий океан, який неможливо перетнути і в якому живе великий морський змій Йормунганд. Мідґард з'єднаний з Асгардом (країною асів) веселковим мостом (Біфрьостом).

Мідґард буде зруйнований тоді, коли станеться Раґнарок, остання битва світу.

У фізичному плані Мідґард інколи ототожнюють з планетою Земля.

Етимологія[ред. | ред. код]

Ця назва зустрічається в літературі давньої норвезької мови як "Miðgarðr". У Старому саксонському Гелієві він виступає як Мідільгард, а в Старовискому німецькому вірші «Муспіллі» він з'являється як Mittilagart. Готична форма Midjungards засвідчена в Євангеліє від Луки як переклад грецького слова οἰκουμένη. Слово присутнє в староанглійському епосі і поезії як Middangeard; пізніше перетворився на Middellærd або Mittelerde ("Середзем'я") у середньоанглійській літературі.[1]

Всі ці форми - це Прагерманська мова *midja-gardaz (*meddila-, *medjan-), склад *midja- "середній" і *gardaz "двір, корпус". У ранній німецькій космології термін стоїть поруч зі світом (Давньоанглійська мова weorold, Старонижньонімецька мова werold, Давньоверхньонімецька мова weralt, Старофризька мова warld і Давньоскандинавська мова verǫld), з прагерманська мови з'єднання *wira-alđiz, "вік чоловіків".[2]

Виникнення Мідґарда[ред. | ред. код]

Німецько-скандинавська космогонія малює циклопічний процес створення космосу зі світової безодні Ґіннунґаґап (ін-ісл. «Зяюча безодня»), коли зі змішання іскор вогню з царства Муспельхейм і льоду з царства Ніфльгейм виникла перша в світі жива істота - Імір. Саме з його тіла, брати-боги - Одін, Вілі і Ве, які виникли набагато пізніше, створили «свій» світ: плоску землю, небо і Йотунгейм, заморське королівство велетнів - Йотун. Створивши людей, боги поселили їх на землі, в серединному світі, який огородили від Йотуні стіною, виготовленої з повік вбитого ними Іміра. Так земля і отримала ім'я Мідґард. До Мідґарда боги проявляли прихильність і з'єднали його з небом райдужним мостом, якому дали ім'я Біфрест (ін-ісл. «Веселка»).

Особливості[ред. | ред. код]

Мідґард відгороджений від інших світів не тільки стіною з вій Імира. Розташований на плоскому колі, він оточений водами світового океану, на дні якого лежить Йормунганд, ще один син Локі, - Світовий змій, окільцював землю і тримає в зубах власний хвіст (одна з варіацій образу Уробороса, одного з найдавніших і складних езотеричних символів євразійської культури).

Таке сусідство - не стільки захист для Мідґарда, скільки страшна небезпека, від якої світ людей намагається захищати грізний бог Тор (ін-ісл. «Грім»). Спливши в кінці часів з Світового океану, Йормунганд викличе згубні повені, настане трирічна зима (фімбульвінтер), Сонце згасне, зірки попадають з неба; між богами і велетнями відбудеться остання битва - Раґнарек (ін-ісл. Ragnarök); боги переможуть чудовиськ і Йотуні, але й самі загинуть. Впаде Іґґдрасілль (священний ясен, Світове Древо) і обрушить небо; вогненний меч велетня Сурт спалить світ, і Мідґард зануриться в хвилі світового океану. Так розповідає поема «Одкровення Вельви» (інакше - «Пророцтво вельви», Völuspá), переказана Сноррі Стурлусон в його «Колі земній» (XIII століття).

Але це не кінець Мідґарда. Нова земля відродиться з хвиль світового океану, і нею будуть правити боги, не які виконували клятвопорушення і помилок, на ній будуть жити нові щасливі люди в любові, мирі та достатку.

Аналогії в сучасній культурі[ред. | ред. код]

  • Від слова «Мідґард» Дж. Р. Р. Толкін справив назву «Середзем'я», перевівши його на англійську.
  • В консольної грі Final Fantasy VII Мідгаром називається місто, звідки і починається подорож героя. Цікавим фактом є і те, що на світовій карті Мідгард розташований в самому її центрі. Крім того, в грі є місто Nibelheim.
  • У комп'ютерній грі Ex Machina Мідґард - це технологічний місто.
  • Мідґард, держава в якому відбуваються дії ігр Magicka і Magicka 2.
  • Дії комп'ютерної гри God Of War частково розгортаються в Мідґарді.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Midgard. Online Etymology Dictionary. .
  2. E., Orel, Vladimir (2003). A handbook of Germanic etymology. Leiden: Brill. ISBN 141753642X. OCLC 56727400.