Мйольнір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прикраса у вигляді Мйольніра.
Сучасний мйольнір


В Скандинавській міфології, Мйольнір (Mjolnir, дослівно «той, що розбиває») - це Молот Тора, бога грому та блискавки. Цей молот війни, виготовлений братами двергами (гномами) Ейтрі та Брокком (Брокк надував ковальські міхи) , має велетенський руйнівний потенціал та асоціювався із блискавкою. Мйольнір, якщо його кинути, після того як вразить ціль завжди повертається в руку метальника. Тільки Тор та його син Маґні могли підняти Мйольнір. Про те як Мйольнір попав до рук Тора розповідається в поемі XX ст. Torsdråpa (Þórsdrápa).

Культура[ред.ред. код]

Копії молота були популярними в Скандинавії та вживались в священних церемоніях, таких як шлюб та жертвоприношення Альвам. В Ґотланді молот ще підкладали в ліжко молодятам (щоб ті мали багато дітей) в 1925 р. В часі хрещення Скандинавських країн, молот був дуже популярним оберегом, та до певної міри конкурував іх християнським хрестом, часами їх навіть носили разом.

Сьогодні копії молота є популярною темою в ювелірних прикрасах. Також молот використовується в націоналістичній символіці.

Грім[ред.ред. код]

Така страшна зброя як Мйольнір вимагала особливої обережності, і навіть Тор потребував спеціальних рукавиць, щоб могти доторкнутись до молота, та спеціального поясу, що подвоював силу власника. Удар Мйольніра викликав грім, тому у більшості германських мов «грім» походить від імені Тора.

Міф[ред.ред. код]

З молотом Тор тішив себе своїм улюбленим спортом: вбивством гігантів. Те, що більшість міфів, що дійшли до нас, розповідають про подвиги Тора, дозволяє припустити, що Тор був найпопулярнішим божеством древньої Скандинавії.

Інші варіанти вимови[ред.ред. код]


Одін Це незавершена стаття з германо-скандинавської міфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.