Український «Народний дім» у Перемишлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Народний дім» на вулиці Костюшка. Загальний вигляд
Головний вхід

Український «Народний дім» у Перемишлі — будинок у місті, споруджений українською громадою. Ініціатором будівництва був відомий український громадський діяч Теофіль Кормош (у 1901 році). Побудований у 1904 р. акціонерним товариством «Народний дім» у Перемишлі.

Восени 1918 р. в приміщенні «Українського Народного Дому» відбулося віче, учасники якого присягли: Польське панування в Перемишлі може прийти тільки по їх трупах; було обрано Перемиську Народну Раду (Українську Національну Раду Перемишля), до складу якої увійшли 13 представників інтелігенції, робітників, селянства повіту, головою обрали громадського діяча, посла Теофіла Кормоша.[1] Від початку служить українській громадській діяльності в Перемишлі. Після переселення у 1947 р. до 1956 р. українською громадою не вживаний. З 1956 р. майже половину приміщень, включно з театральним залом, орендує Українське Суспільно-Культурне Товариство (у 1991 року перетворене на Об'єднання українців у Польщі).

Рішенням президії Воєводської народної ради у Ряшеві від 15 березня 1958 р. будинок перейнято на власність держави. Внаслідок рішень державних органів 29 січня 2004 р. став комунальною власністю міста Перемишля.

З 1956 р. українська громада веде заходи для отримання статусу власника «Народного дому» для УСКТ, пізніше (ОУП). Цей процес завершився успіхом щойно у березні 2011 року, коли попри небажання влади міста, офіційна Варшава, використовуючи різні юридичні і формальні заходи, довела до повернення будинку колишньому власнику, шляхом продажу за 1 % вартості. Один з депутатів Міської ради Перемишля оголосив голодування прямо у залі засідань, коли ця рада, одним голосом, ухвалила рішення, яке відкрило шлях до повернення будинку українцям.

В Українському Народному домі в Перемишлі діє багато українських громадських організацій і колективів. Крім згаданого вже ОУП (Об'єднання українців у Польщі), юридичного власника будинку з 2011 року, слід згадати ще Товариство «Український народний дім», Українське вчительське товариство у Польщі, Спілка українців політв'язнів і репресованих у Польщі, та багато інших.

При Товаристві «Український народний дім» розпочав у 2011 році свою діяльність український фольклорний колектив «Крайка» (з 2016 року діє при ОУП, проте незмінно у будинку Народного дому).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Литвин М., Науменко К. Історія ЗУНР. — Львів : Інститут українознавства НАН України; видавнича фірма «Олір», 1995. — іл. — С. 39. — ISBN 5-7707-7867-9.

Посилання[ред. | ред. код]