Руска Хата (журнал)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Руска Хата»
Тип журнал
Мова українська

Засновано 1905
Припинення публікацій 1906
Головний офіс Львів

«Руска Хата» — «ілюстрована чесопись літератури, штуки і сучасного життя». Літературний журнал, друкований орган «модерністів», виходив двічі на місяць у Львові в 1905 (124 частин) і 1906 (1 частина). Видавці і редактори — Денис Сембратович і Я. Небиловець.

Це був невеличкий ілюстрований часопис, що виходив у 1905—1906 роках за редакцією Сембратовича. Крім поетичних творів публіковано тут дещо з наукових розвідок, огляди політичного життя на західноукраїнських землях, новини, інформації. Часопис ставив своїм завданням

бути приступним родинам широких кіл, де «Літературно-Науковий Вісник» був затяжкий, ідучи шляхом вселюдських ідеалів добра і краси
.[1]

У часописі «Руска Хата» співпрацювали молодомузці В. Бирчак, Петро Карманський, Богдан Лепкий, Остап Луцький, Василь Пачовський, Осип Шпитко, Михайло Яцків.

З інших: В. Будзиновський, О. Коваленко, М. Павлик (опублікував листування М. Драгоманова з Н. Кобринською).

У 10-18 частинах був надрукований есей Михайла Міхновського «Spirillum patricianum ukrainophilicum».

Проте широкі кола зустріли Руську Хату досить прохолодно. За пів року видавництво робить такий підсумок:

Число читаючих і розуміючих потребу такого видавництва у нас ще дуже маленьке, та й то не всі читаючі вважають своїм обов'язком заплатити за побирану часопись... Боремося від першого і до нинішнього числа з недоборами.

По закінченні року ситуація не змінилася. Надії, що в наступному році суспільність підіпре наші змагання щиріше, як в минулому році, як писав часопис, — не здійснилися. І вже на початку 1906 року він перестав виходити. Його місце заступив новий місячник під назвою «Світ», що його з 26 грудня почав видавати В'ячеслав Будзиновський.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Літературно-наукові органи перед першою світовою війною на західноукраїнських землях. Архів оригіналу за 1 квітня 2014. Процитовано 16 травня 2014.

Література[ред. | ред. код]

  1. Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.