Чуковський Корній Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чуковський Корній Іванович
Корней Иванович Чуковский
Портрет Корнія Чуковського у виконанні Іллі Рєпіна, 1910 р.
Портрет Корнія Чуковського у виконанні Іллі Рєпіна, 1910 р.
При народженні Микола Васильович Корнейчуков
Дата народження 19 (31) березня 1882(1882-03-31)
Місце народження Санкт-Петербург, Російська імперія
Дата смерті 28 жовтня 1969(1969-10-28) (87 років)
Місце смерті Москва, СРСР
Громадянство СРСР СРСР
Мова творів російська
Рід діяльності поет, публіцист, критик, перекладач та літературознавець
Поштова марка СРСР присвячена К. Чуковському, 1982 (Каталог ЦФА 5282, Скотт 5033)

Корні́й Іва́нович Чуко́вський (справжнє ім'я Микола Васильович Корнєйчуков; 19 (31) березня 1882(18820331), за іншими даними 1 квітня 1882, Петербург — †28 жовтня 1969, Москва) — російський письменник, перекладач і літературознавець українського походження.

Перекладач українських поетів (збірка «Молода Україна»), упорядник кількох видань російських перекладів Тараса Шевченка, автор нарису «Шевченко» (1911).

Походження[ред.ред. код]

Микола Корнєйчуков народився 31 березня 1882 р. у Санкт-Петербурзі. Доволі часто зустрічається дата його народження 1 квітня, що з'явилась у зв'язку з помилкою при переході на новий стиль (додано 13 днів, а не 12, як слід було для XIX століття). Письменник довгі роки страждав від того, що був позашлюбною дитиною. Його батьком був Еммануїл Соломонович Левенсон, у сім'ї якого жила прислугою мати Корнія Чуковського — полтавська селянка Катерина Осипівна Корнєйчукова. Родина батька не дозволила його шлюб з Катериною, і вона переїхала в Одесу, де отримувала грошову підтримку від Левенсона, поки він не був вимушений родиною одружитися з іншою. В Одесі хлопчина вступив до гімназії, але через “низьке походження„ у п'ятому класі його відрахували. Цю подію він описав в автобіографічній повісті «Срібний герб» (Серебряный герб).

По батькові «Васильович» було надано Миколі хрещеним батьком. З початку літературної діяльності Корнейчуков використовував псевдонім «Корній Чуковський», до якого згодом додалось фіктивне по батькові — «Іванович». Після революції псевдонім «Корній Іванович Чуковський» стало його офіційнім іменем, по батькові та прізвищем. Його діти — Микола, Лідія, Борис і померла Марія (Мурочка), якій присвячені більшість дитячих віршів батька — носили (в усякому разі, після революції) прізвище Чуковських та по батькові Корнійович/Корніївна.


Казки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.