Мадонна (співачка)
Мадо́нна (повне ім'я: Мадонна Луїза Вероніка Чикконе[19]; англ. Madonna Louise Veronica Ciccone; нар. 16 серпня 1958, Бей-Сіті, Мічиган, США) — американська співачка, танцівниця, кіноакторка, продюсерка, режисерка, активістка благодійних та правозахисних організацій, феміністка. Найуспішніша артистка в історії музики, світові продажі її альбомів перевищили 300 мільйонів екземплярів[20][21]. Користується настільки широкою популярністю, що її називають «Королевою поп-музики»[22][23][24]. Багаторазова рекордсменка Книги рекордів Гінесса. У 2008 році прийнята до Зали слави рок-н-ролу[25]. Майновий стан Мадонни перевищує $1 мільярд, завдяки чому вона вважається найбагатшою співачкою в світовому шоу-бізнесі[26].
Мадонна — це її справжнє ім'я, а не псевдонім, як багато хто вважає[27].
1919 року з міста Пачентро, розташованого в Італії, поїхали за океан дід та баба Мадонни по батьківській лінії: Гаетано й Мікеліне Чикконе вирушили в пошуках нового життя в Новий Світ. Не маючи необхідної освіти та знань англійської, предки зірки оселилися в передмісті Піттсбурга Алікиппе, де Гаетано зміг влаштуватися на металургійний завод. Там, в закопченому будинку перенаселеного району, народився молодший з шести синів Чикконе, Сильвіо (Тоні), який єдиним з сім'ї здобув вищу освіту. Після служби на Алясці в резерві військово-повітряних сил Тоні перевели до Техасу, де на весіллі товариша по службі він познайомився з його молодшою сестрою — Мадонною-Луїзою Фортін, чия сім'я вела рід від канадських французів, і, недовго думаючи, одружився з нею, хоч вона й не була італійкою. Тоні та Мадонна-Луїза Фортін стали 16 серпня 1958 року батьками Мадонни.[28]. Оскільки Мадонна мала таке ж ім'я, як і її мати, члени сім'ї називали її «Маленька Нонні»
Вона виросла в передмістях Детройта Понтіак і Ейвон Тауншип (нині Рочестер-Хіллз), разом зі своїми двома старшими братами — Ентоні (1956-2023) та Мартіном (нар.1957) — і трьома молодшими братом і сестрами; Паула (нар.1959), Крістофер (нар.1960) і Мелані (нар.1962). У 1966 році Тоні одружився з економкою сім'ї Джоан Густафсон. У них народилося двоє дітей, Дженніфер (нар.1968) і Маріо (нар.1969). Мадонна образилася на батька за те, що він знову одружився, і почала повставати проти нього, що загострило їхні стосунки на довгі роки після цього.
Батько виховував дітей суворо, вимагаючи від них обов'язкового недільного годинного відвідування церкви (для цього діти вставали о шостій ранку) та ретельного виконання домашніх завдань із парафіяльної школи, забороняв дивитися телевізор. У дитинстві Мадонна дуже любила матір, що померла від раку, коли дочці було близько п'яти. Для Мадонни це стало трагедією: вона два роки провела в іпохондрії, теж боячись захворіти на рак. Варто було їй вийти з будинку, починалося блювання і паніка. «Після смерті мами, — згадувала пізніше Мадонна, — в мене з'явилось страшне відчуття, що всі мене кинули».
У 1966 році, коли їй було вісім, батько Мадонни одружився з економкою сім'ї Джоан Густафсон та призвів ще двох дітей. Мадонна нелегко пристосувалася до мачухи.
Епатажна натура Мадонни відкрилася ще у школі, де забороняли макіяж, одягати нейлонові панчохи, коротко стригтися. На знак протесту Мадонна одягала різноколірні панчохи. На конкурсі юних талантів танцювала в бікіні. Однак у католицькій школі мала найкращі оцінки. У старших класах організовувала шкільних уболівальників на спортивних змаганнях, грала в драмгуртку, займалася в балетній студії.
У 1984—1985 роках зустрічалася з продюсером і ді-джеєм Джоном Бенітесом (Jellybean), який брав участь у записах перших гітів співачки: «Everybody», «Borderline», «Lucky Star».
Перший шлюб з актором Шоном Пенном тривав чотири роки, з 1985 по 1989. Шлюб супроводжувався гучними скандалами, пияцтвом актора та бійками.
У 1988 році Мадонна кілька місяців зустрічалася з художником Жаном-Мішелем Баскія, проте видатний митець зловживав наркотиками, що спричинило їхній розрив та — невдовзі — смерть Баскія.
Під час зйомок у кінострічці «Дік Трейсі» (1990) зав'язалися стосунки з Вореном Бітті, що тривали близько року. ЗМІ підозрювали, що стосунки були лише піаром фільму, хоча Мадонна це заперечувала.
З 1990 до 1992 зустрічалась з фотомоделлю Тоні Вордзом. У 1992 році — з репером Ваніллою Айс, якого називала своїм «найкращим коханцем» та з яким записала альбом «Секс». Потім кілька місяців зустрічалася з актором Люком Перрі.
Під час роботи над альбомом «Bedtime Stories» Мадонна спочатку подружилася, а потім стала коханкою музиканта Ленні Кравіца (артисти досі підтримують дружні стосунки). У пісні «Justify my love» присутні непідробні стони, які пара записала просто в зачиненій від сторонніх кімнаті студії.[29]
У 1993 році, коли Мадонна випустила пісню «I'd Rather Be Your Lover» разом із репером 2PAC, музикантів запідозрили в романтичних стосунках, які вони заперечували. Проте у 2015 році в інтерв'ю Говарду Стерну Мадонна підтвердила свої стосунки з Тупаком та навіть бажання народити спільну дитину.[30]
Під час турне «Girlie Show» (вересень-грудень 1993) мала стосунки з акторкою Дженні Шиміцу. У 1994 році зустрічалась з баскетболістом NBA Деннісом Родманом. 1996 року народила доньку Лурдес від персонального тренера Карлоса Леона.
У вересні 2000 року народила сина від другого чоловіка — англійського режисера Гая Річі, з яким вперше зустрілась влітку 1998 року. Спільно з Річі усиновила хлопчика — Девіда Банда Мвале Чікконе-Річі (нар. 2005). Розлучення з Річі оформлене 15 жовтня 2008 року.
Самостйно Мадонна удочерила трьох дівчаток — Чифундо Мерсі Джеймс Чікконе (нар. 2006) — вдочерина 2009 року; Стелла і Естер Чікконе (нар. 2012) — були вдочерині 2017 року. Таким чином, у Мадонни двоє біологічних і четверо усиновлених дітей з Малаві.
На фотозйомках у 2009 році познайомилась з Хесусом Лусом, стосунки тривали кілька місяців. Також Мадонна мала стосунки з французьким танцівником Брагімом Зайбатом.
На думку біографів і психіатра Кіта Аблоу, через трагічну втрату матері в 5-річному віці Мадонна стала вкрай невпевненою в собі й почала бути підвладною жіночій версії едипового комплексу. До першого шлюбу поводилася як «мачо в спідниці»: була сексозалежною й іноді зустрічалася паралельно з трьома хлопцями. Хоча обидва рази вона одружувалася з чоловіками англосаксонського типажу, але як коханцям віддавала особливу перевагу латиноамериканцям і «світлим» чорношкірим.[31][32][33][34]
Між періодами шлюбів Мадонну часто критикували за постійну наявність у неї бойфрендів, які, як правило, були молодші чи набагато молодші за неї: наприклад, Ванілла Айс (різниця — 9 років), Хесус Лус. Воррен Бітті — єдиний виняток. Багато музичних критиків пов'язували тексти її пісень з численними невдалими романами.[35][36] Мадонна не стільки зустрічалася з відповідними їй за статусом знаменитостями, скільки «ходила в народ» — заводила службові романи з непублічним людьми.[37][38] Іншою особливістю було тотальне ігнорування одружених. За словами Тарабореллі, Мадонна заявила, що якщо дізнається про те, що Лурдес зустрічається з одруженим чоловіком, то «просто вб'є її».[34]
З 1978 року Мадонна жила переважно в Нью-Йорку. На початку 2000 року через вагітність від Гая Річі, який тоді знімав фільм «Великий куш», співачка була змушена переїхати до бойфренда на постійне місце проживання до Лондона. Під час шлюбу з Гаєм Річі (2000—2008) Мадонна автоматично мала друге британське підданством, яке втратила після розлучення.[39] Проте у 2011 році вона як і раніше платила податки у Великій Британії.[40] У 2019 року на «Шоу Грема Нортона» 60-річна співачка поділилася думкою, що їй в останню чергу дадуть орден OBE (Орден Британської імперії), хоча вона й продовжує платити податки у Великій Британії.[41]
У вересні 2017 року Мадонна переїхала на постійне місце проживання в португальський Лісабон. У цьому місті її прийомний син Девід Банда успішно пройшов відбір до кращої футбольної школи року за версією Globe Soccer Awards — академію ФК «Бенфіка».[42]
24 червня 2023 року захворіла бактеріальною інфекцією. Вона була доставлена у лікарню, всі тури скасовані[43]
Після успішного завершення школи Мадонна подалася в балет. З її пластикою та природною любов'ю до танцю отримала стипендію в університеті Мічигану. Близько трьох років займалася під керівництвом Крістофера Фліна, але вирішила, що зробити кар'єру зможе лише у Нью-Йорку, куди проти волі батька полетіла у 1978 році. Зійшовши з трапа в аеропорту Ла-Гуардіа з валізкою, балетками і 37 доларами, взяла таксі й, зовсім не знаючи Мангеттену, сказала відвезти її просто до центру. Таксист трохи подумав і привіз дівчину в найбільш метушливий злочинний район Таймс-сквер. Поїздка обійшлася в 15 доларів — майже половину всього статку.
Мадонна жила впроголодь, певний час ночуючи на горищах, але незабаром знайомиться з Деном і Едом Гілрой, що мали маленький оркестр: вони підшукали їй житло, навчили грати на гітарі, і вже невдовзі стали виступати разом з Мадонною як вокалісткою, танцівницею, ритм-ударницею. Щоб заробити на життя підробляла продавчинею, гардеробницею, натурницею в образотворчій студії, навіть фотографувалася оголеною (через роки ці світлини з'являться в журналах «Плейбой» та «Пентхауз»). Це дозволяло оплачувати аудіозаписи власних пісень, які Мадонна без успіху намагалася проштовхнути на дискотеках.
Після завершення співпраці з братами Гілрой Мадонна створила власний малий ансамбль, що поступово завоював популярність у навчальних закладах та університетських клубах. Пізніше співачка врешті-решт підписала контракт зі студією звукозапису «Саєр Рекордз», платівки якого поширювала фірма «Ворнер Бразерс». Після випуску двох успішних синглів випустила перший альбом «Мадонна» (щоправда, фотографію співачки на обкладинці диску не розмістили): платівка була у афроамериканському стилі, і на студії вирішили, що темношкіре населення не купуватиме пісень білої співачки. Альбом випустили у липні 1983 року, і він приніс Мадонні першу славу. За ним знімали й перші музичні кліпи.
Мадонна — лауреатка двох премій «Золотий глобус» (усього сім номінацій), з них премія 1997 року — за акторську роботу у фільмі «Евіта».
В юності Мадонна знялася в аматорському фільмі на домашній студії приятеля.
Кіномюзиклом «Евіта» Мадонна виборола у 1996 премію «Золотий глобус» за головну роль. Фільм «Бруд та мудрість» — перша її режисерська робота. Протягом наступних років знімалася в більш ніж двадцяти фільмах. Хоча Мадонна й затвердилася в шоу-бізнесі, її спроби зніматися в кіно супроводжувалися більше невдачами, ніж успіхами. Між її першою картиною «Відчайдушні пошуки Сюзанн», знятою в 1985 році, і великим успіхом 1996 років — кінокартиною «Евіта» — були й повні провали («Шанхайський сюрприз»), і відносні успіхи («Їх власна ліга»). Але майже кожним проєктом Мадонна змогла примножити свої статки та підвищити популярність.
У 2011 році Мадонна зняла свій дебютний фільм — «Ми. Віримо у кохання», в якому виступила у ролі режисерки, співпродюсерки та співсценаристки. Фільм отримав суперечливі рецензії від критиків, у тому числі через симпатію до нацистськи налаштованих Едуарда VIII й Волліс Сімпсон. В Україні фільм вийшов у прокат 2 лютого 2012 року.
Оскільки у продажі розійшлися 120 мільйонів примірників її альбомів, Книга рекордів Гіннеса у 2000 році відзначила, що Мадонна — найуспішніша артистка всіх часів. Її власна компанія звукозапису Maverick Entertainment, створена в 1992 році, придбана у 2005 році знаною Warner Brothers Records. Того ж 2005 року зафіксовано, що міжнародний продаж альбомів Мадонни становить понад 200 мільйонів копій. За версією журналу Forbes, Мадонну неодноразово зараховують до найбагатших американських жінок у шоубізнесі.
У 2010 році Британська музична компанія «PPL» склала список найпопулярніших артистів останнього десятиліття, який Мадонна очолила, обійшовши «The Beatles» (друге місце). Мало того, у списку найпопулярніших артистів десятиліття Мадонна виявилася єдиною жінкою, яка виступає сольно. Інші місця розподілилися між співаками чоловічої статі й гуртами з різним складом. Список складався на основі даних про присутність композицій виконавців на радіо, телебаченні, а також у громадських місцях (барах, клубах, магазинах тощо).
Безплатний концерт Мадонни, що відбувся 4 травня 2024 року на бразильському пляжі Копакабана у Ріо-де-Жанейро, зібрав 1,6 млн шанувальників, що, на думку оглядача журналу Rolling Stone, стало рекордом за розміром аудиторії для окремого концерту будь-якого виконавця в історії[44]. Попередній рекорд належав гурту The Rolling Stones, який у 2006 році зібрав на пляжі Копакабана близько 1,5 мільйона глядачів[45].
Мадонна неодноразово ставала учасницею скандалів. Співачка добре відома використанням у своїй творчості політичних, сексуальних, релігійних образів, через що часто зазнавала різкої критики.
На церемонії вручення нагород MTV Video Music Awards у 2003 році Мадонна поцілувала в губи Крістіну Агілеру й Брітні Спірс.
Під час світового туру The Confessions Tour у 2006 році Мадонна виконувала пісню «Live To Tell» на хресті. Турне запам'яталося протестами релігійних громад. Номер з хрестом супроводжувався відеорядом, де було написано, що 12 мільйонів дітей хворіють на СНІД і з цієї ж причини через чотири роки вже 20 мільйонів дітей залишаться без батьків, а без допомоги суспільства ці діти помруть, не досягнувши 2-х річного віку. Також фігурували цитати з Євангелія від Матфея (глава 25 з вірша 35) та адреси сайтів для перерахунку грошей для допомоги африканським дітям. Ісус Христос приніс у жертву своє життя за людей, чим і уособлює жертовність заради інших, зміст цього номера в тому, щоб нагадати людям про це й попросити в них допомоги заради інших.
5 вересня 2011 року на Венеціанському кінофестивалі Мадонна представляла свій фільм, а журналіст телеканалу 1+1 Віталій Седюк спровокував так званий «квітковий скандал». Він подарував співачці гортензії. Мадонна прийняла квіти зі словами «Спасибі», але кинула їх під стіл, неголосно сказавши: «Я ненавиджу гортензії. Очевидно, він не знав про це». 13 вересня 2011 року Мадонна опублікувала відеозвернення до українського журналіста, на початку якого вибачається зі словами «Ночами не спала, згадуючи, скільки болю я Вам заподіяла». Наприкінці відео зірка топче квіти ногами зі словами: «Тут вільна країна! Я люблю троянди! Пішли ви з вашими гортензіями…»[46].
4 серпня 2012 року Мадонна виступила у Києві. Концерт відвідали 31 022 глядачів і глядачок[47].
З початком повномасштабного російського вторгнення підтримала Україну й засудила дії російського президента[48]. На своїй сторінці в Instagram розмістила відео бомбардувань мирних міст України, щоб показати світу наслідки тиранії путіна[49].
9 травня співачка повідомила у Twitter, що разом з цифровим художником Beeple готують NFT-роботу «Mother Of Creation», кошти від продажу з яких підуть фундації Голоси дітей. Остання працює з 2015 року над наданням допомоги жінкам та дітям, що постраждали від війни в Україні.[50][51]
15 жовтня 2023 на першому концерті туру У Лондоні одягнула прапор України та одягнула капелюх від українського дизайнера Руслана Багінського.[52]
11 червня 2024 розмістила відео у Instagram. Де підтримала Глобальний саміт миру , який пройде 15 червня у Швейцарії , закликала до боротьби за мир та захисту українських дітей від російської агресії. "Скрізь є конфлікт , страждають діти... Україна , Палестина , Ізраїль, Ємен , Сірія , Конго , Малаві. Цей список можна продовжувати і продовжувати. Ми можемо не погоджуватись з цим, але я погоджуюся з тим, що наші діти потребують захисту" - йдеться у дописі співачки. У відео заклику є наслідки російських ударів по Україні, а також кадри з дітьми, які через російську агресію змушені були покинути домівки або залишитись без світла через удари росіян по українській інфраструктурі. У своєму пості вона використовувала жовто-сині сердечки .[53]
У липні 2019 року у видавництві BookChef випускає ілюстроване видання біографії Мадонни авторів Лоренза Тонані та Сильвії К.[54].
На своїй сторінці в Instagram вона написала пост про співчуття людям, які постраждали і загинули від землетрусу в Туреччині та Сирії. «14 лютого усі говорять про любов. Віддаймо свою любов постраждалим від цього величезного землетрусу в Туреччині і Сирії, де загинуло 33181 людина, інші залишилися без домівки, серце розбивається» сказала співачка.[55]
7 жовтня 2023 року коли Хамас почав війну у Ізраїлі. Мадонна підтримала Ізраїль. «Моє серця співчуває Ізраїлю, зруйновані будинки, вбивають дітей, я вірю що у Палестини є люди які не підтримують насилля і тероризм, молімось за Ізраїль і за мир у всьому світі»[56].
- Madonna (1983)
- Like a Virgin (1984)
- True Blue (1986)
- Like a Prayer (1989)
- Erotica (1992)
- Bedtime Stories (1994)
- Ray of Light (1998)
- Music (2000)
- American Life (2003)
- Confessions on a Dance Floor (2005)
- Hard Candy (2008)
- MDNA (2012)
- Rebel Heart (2015)
- Madame X (2019)
- You Can Dance (1987)
- The Immaculate Collection (1990)
- Something to Remember (1995)
- GHV2 (2001)
- Celebration (2009)
- I'm Going to Tell You a Secret (2006)
- The Confessions Tour (2007)
- Sticky & Sweet Tour (2010)
- MDNA World Tour (2013)
- Rebel Heart Tour (2017)
Рік | Українська назва | Оригінальна назва | Роль | |
---|---|---|---|---|
1985—2013 | с | Суботнього вечора в прямому ефірі | Saturday Night Live | у ролі самої себе (7 епізодів) |
1985 | ф | Конкретна жертва[en] | A Certain Sacrifice | Бруна |
1985 | ф | Марні пошуки Сьюзен[en] | Desperately Seeking Susan | Сьюзан Томас |
1986 | ф | Шанхайський сюрприз | Shanghai Surprise | Глорія Тетлок |
1987 | ф | Хто ця дівчисько?[en] | Who's That Girle | Ніккі Фінн |
1989 | ф | Шукачі з Бродвею[en] | Bloodhounds of Broadway | Гортенз Хетевей |
1990 | ф | Дік Трейсі | Dick Tracy | Магоні |
1991 | док | Madonna: Truth or Dare | у ролі самої себе | |
1991 | ф | Тіні і туман | Shadows and Fog | Мері |
1992 | ф | Їх власна ліга | A League of Their Own | Мей Мордабіт |
1993 | ф | Тіло як доказ[en] | Body of Evidence | Ребекка Карлсон |
1993 | ф | Небезпечна гра | Dangerous Game | Сара Дженнінґз |
1995 | ф | Зі зневірою в особі | Blue in the Face | співаюча дівчина |
1995 | ф | Чотири кімнати | Four Rooms | Елспет |
1996 | ф | Дівчина № 6[en] | Girl 6 | бос № 3 |
1996 | ф | Евіта | Evita | Єва Перон |
2000 | ф | Найкращий друг | The Next Best Thing | Еббі Рейнольдс |
2001 | кф | Зірка | Star | суперзірка |
2002 | ф | Помри, але не зараз | Die Another Day | Веріті |
2003 | с | Вілл та Ґрейс | Will & Grace | Ліз (Епізод: "Dolls and Dolls") |
2006 | мф | Артур і Мініпути | Arthur et les Minimoys | принцеса Селенія (озвучення) |
2021 | док | Madame X | у ролі самої себе |
Рік | Українська назва | Оригінальна назва | Роль | |
---|---|---|---|---|
1991 | док | Madonna: Truth or Dare | виконавча продюсерка | |
2003 | ф | Агент Коді Бенкс | Agent Cody Banks | виконавча продюсерка |
2004 | ф | Агент Коді Бенкс 2 | Agent Cody Banks 2: Destination London | виконавча продюсерка |
2008 | ф | Бруд та мудрість | Filth and Wisdom | режисерка, виконавча продюсерка, сценаристка |
2011 | ф | Ми. Віримо у кохання | W.E. | режисерка, продюсерка, сценаристка |
2021 | док | Madame X | сценаристка, продюсерка | |
ф | Little Sparrow | режисерка, сценаристка |
- ↑ Deutsche Nationalbibliothek Record #118829688 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
- ↑ http://www.ukulelemag.com/uketube/watch-madonna-play-ukulele-and-perform-la-vie-en-rose
- ↑ https://books.google.ru/books?id=shsB2nwVPnoC&printsec=copyright&redir_esc=y#v=onepage&q=stage%20name&f=false
- ↑ а б в г д е ж https://web.archive.org/web/20170929080327/https://trademarks.justia.com/owners/ciccone-madonna-367897/
- ↑ а б в г д е ж https://web.archive.org/web/20171112095505/https://pro-labs.imdb.com/name/nm0000187
- ↑ https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Madge
- ↑ https://www.femalefirst.co.uk/celebrity/Madonna-1679.html
- ↑ Discogs — 2000.
- ↑ Runtagh J. 30 Fascinating Early Bands of Future Music Legends / J. Wenner — NYC: Jann Wenner, 2018. — ISSN 0035-791X
- ↑ http://www.mad-eyes.net/music/early/index.htm
- ↑ Pearl D. The Fight to Fame: 14 Stars Who Struggled Before They Made it Big // People — Time Inc., Dotdash Meredith, 2016. — ISSN 0093-7673; 2169-2157; 0093-7673
- ↑ а б Pas L. v. Genealogics — 2003.
- ↑ https://www.ahlanlive.com/celebrities/sean-penn-393.html
- ↑ http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/december/22/newsid_3290000/3290829.stm
- ↑ Lundy D. R. The Peerage
- ↑ http://people.com/babies/madonna-decision-adopt-malawi-twins-estere-stella/
- ↑ https://www.usatoday.com/story/life/entertainthis/2017/08/20/madonna-six-children-photo/584234001/
- ↑ Madonna Biography - original name Madonna Louise Ciccone. Biography.com. 4 квітня 2011. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ U2 strike a chord in the best albums from 2009. The Independent.ie. 3 січня 2010. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ Madonna (англ.). BBC.co.uk. 6 квітня 2011. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ КАК МЕНЯЛАСЬ МАДОННА НА ПРОТЯЖЕНИИ ПОЛУВЕКА. Top News.RU. 12 вересня 2012. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ Поп-стахановка. Day.Kiev.ua. 20 серпня 2008. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ Queen of Pop Madonna crowned highest earning female singer on earth. Daily Mail.co.uk. 28 вересня 2006. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ Madonna and her Rock&Roll Hall of Fame Induction. Madonna.com. 28 лютого 2008. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ Статки 54-річної Мадонни перевалили за мільярд. tsn.ua. 28 березня 2013. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 7 листопада, 2017.
- ↑ Мадонна: початок вартістю 37 доларів. jeyart.com.ua. 5 лютого 2008. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 10 жовтня 2012.
- ↑ Madonna Biography, Songs, & Albums. AllMusic (англ.). Архів оригіналу за 24 січня 2022. Процитовано 9 березня 2022.
- ↑ 15 мужчин Мадонны: личная сексуальная революция поп-иконы. bit.ua. 16 серпня 2013. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 20 вересня 2020.
- ↑ Все мужчины Мадонны. PEOPLETALK (рос.). 18 березня 2015. Архів оригіналу за 13 квітня 2021. Процитовано 20 вересня 2020.
- ↑ JON BLISTEIN (19 березня 2015). Madonna, Justin Bieber Play ‘Never Have I Ever’ on ‘Ellen’. rollingstone.com (англ.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ The Strange Habits of the Madonna Chipmunk Exposed. galleryoftheabsurd.com (англ.). 1 лютого 2012. Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ Люси О’ Брайен (2012). Сценарий творческой жизни Мадонны (Чикконе). vikent.ru (рос.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2018. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ а б J. Randy Taraborrelli (2002). Madonna: An Intimate Biography. Simon and Schuster. с. 11—13. ISBN ISBN 0-7432-2880-4..
{{cite book}}
: Перевірте значення|isbn=
: недійсний символ (довідка) - ↑ Take A Bow by Madonna. songfacts.com (англ.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ True Blue by Madonna. songfacts.com (англ.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ Joe Reid (7 вересня 2015). Today in TV History: Courtney Love and Madonna Set the Standard for VMA Feuds. decider.com (англ.). Архів оригіналу за 28 жовтня 2017. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ Madonna's Nasty Letter Isn't To Me, Singer's Ex Lover Claims. radaronline.com (англ.). 18 липня 2017. Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ Chris Rovzar (16 жовтня 2008). Madonna, Come Home! New York Will Nurse Your Wounds. nymag.com (англ.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ Diana Lodderhose (31 серпня 2011). ‘W.E.’: Big ambition, small budget. variety.com (англ.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ FULL Graham Norton Show 14/6/2019 Madonna, Ian McKellen, Danny Boyle, Lily James, Himesh Patel. YouTube. Sd Tv. 14 червня 2019. Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 9 березня 2022.
- ↑ Globe Soccer / Winner / Benfica (Best Academy of the year). globesoccer.com (англ.). Архів оригіналу за 8 жовтня 2021. Процитовано 8 жовтня 2021.
- ↑ Мадонну терміново госпіталізували через інфекцію: що відомо про стан співачки. Телеграф (укр.). 29 червня 2023. Процитовано 28 червня 2023.
- ↑ Kreps, Daniel (5 травня 2024). Madonna Closes Out Celebration Tour in Front of Record-Setting 1.6 Million Fans in Brazil. Rolling Stone (амер.). Архів оригіналу за 5 травня 2024. Процитовано 5 травня 2024.
- ↑ Украина, Комментарии (6 травня 2024). Мадонна побила історичний рекорд The Rolling Stones. Коментарі Україна (укр.). Процитовано 6 травня 2024.
- ↑ Мадонна записала видеообращение к украинскому журналисту. Архів оригіналу за 23 вересня 2011. Процитовано 23 вересня 2011.
- ↑ Billboard Boxscore - September 1st, 2012. Billboard. Архів оригіналу за 23 червня 2013. Процитовано 4 вересня 2012.
{{cite web}}
:|first=
з пропущеним|last=
(довідка) - ↑ Мадонна підтримала Україну і засудила Путіна. The Village Україна. 26 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 22 березня 2022.
- ↑ Мадонна знову закликала зупинити Путіна та поділилася відео бомбардування мирних міст України. ТСН.ua (укр.). 5 березня 2022. Архів оригіналу за 22 березня 2022. Процитовано 22 березня 2022.
- ↑ https://twitter.com/madonna/status/1523758301724483586. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 12 травня 2022. Процитовано 12 травня 2022.
- ↑ Горлач, Поліна (12 травня 2022). Мадонна та художник Beeple створили благодійну колекцію NFT на допомогу Україні. Суспільне | Новини. Архів оригіналу за 12 травня 2022. Процитовано 12 травня 2022.
- ↑ Мадонна на концерті загорнулася у прапор України (відео). www.unian.ua (укр.). Процитовано 16 жовтня 2023.
- ↑ Мадонна підтримала Саміт миру щодо України і назвала причину. www.unian.ua (укр.). Процитовано 11 червня 2024.
- ↑ У липні у видавництві BookChef вийде друком ілюстроване видання біографії королеви світової поп-музики — Новини Книжки — Книжки — TCH.ua. Архів оригіналу за 13 липня 2019. Процитовано 13 липня 2019.
- ↑ Instagram. www.instagram.com. Процитовано 24 жовтня 2023.
- ↑ Instagram. www.instagram.com. Процитовано 24 жовтня 2023.
- Мадонна в онлайн-версії «Encyclopædia Britannica». (англ.)
- Офіційна сторінка Facebook [Архівовано 4 березня 2012 у Wayback Machine.]
- Мадонну назвали найпопулярнішою артисткою десятиліття
- Поп-стахановка: Ювілей відзначила найуспішніша співачка сучасності [Архівовано 26 червня 2013 у WebCite]
- Madonna.com Офіційний сайт Мадонни [Архівовано 24 жовтня 2008 у Wayback Machine.] (англ.)
- Madonnatribe.com Один з найбільших міжнародних фан-сайтів Мадонни [Архівовано 8 липня 2019 у Wayback Machine.] (англ.)
- Madonnarama — французький сайт з новинами про Мадонну (англ.)
- Культове видання Madonna Sex
- Канал Мадонни на YouTube
- Канал MADONNAVEVO's channel на YouTube
- Мадонна (співачка) на сайті AllMusic. (англ.)
- Madonna на сайті IMDb (англ.)
В іншому мовному розділі є повніша стаття Madonna(англ.). Ви можете допомогти, розширивши поточну статтю за допомогою перекладу з англійської.
|
- Народились 16 серпня
- Народились 1958
- Уродженці Бей-Сіті
- Мецо-сопрано
- Сопрано
- Демократи США
- Лауреати премії Brit
- Статті, які варто перекласти з англійської
- Американці італійського походження
- Мадонна (співачка)
- Американські дитячі письменниці
- Рекордсмени Книги рекордів Гіннеса
- Лауреати премії «Греммі»
- Лауреати премії «Джуно»
- ВІЛ/СНІД активісти
- Піснярі штату Мічиган
- Піснярі штату Нью-Йорк
- Автори еротичної прози США
- Американські телеакторки
- Американські кіноакторки
- Американські кінорежисерки
- Американські кінопродюсерки
- Американці французького походження
- Американські меценатки
- Американські поетеси
- Американські танцюристки
- Американські сценаристки
- Американські жінки-моделі
- Американські музичні продюсерки
- Рок-гітаристи США
- Американські попспівачки
- Денс-музиканти США
- Мільярдерки
- Музикантки-феміністки
- Феміністки США
- Бісексуальні жінки
- Бісексуальні музиканти
- Підприємці США XXI століття
- Благодійниці
- Діячі американської культури, що підтримали Україну
- Діячки культури, що підтримали Україну
- Лауреати премії «Золотий глобус» за найкращу пісню до фільму
- Американські співаки XXI століття
- Музиканти Interscope Records
- Персоналії:Іст-Вілледж
- Лауреати нагороди «Айвор Новелло»