SpaceX Dragon

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
SpaceX Dragon
Ракета-носій Falcon 9 й корабель Dragon в вантажному та пілотованому варіантах
Опис
Призначення: Доставка вантажів та екіпажу на МКС
Екіпаж: Вантажний варіант: безпілотний
Пілотований варіант: до 7
Ракета-носій: Falcon 9
Характеристики
Висота: 2.9 м
Діаметр: 3.6 м
Герметичний об'єм: 10 м³
Негерметичний об'єм: 14 м³
Маса: 8,000 кг
Стартове завантаження: 6,000 кг
Повертаємий вантаж: 3,000 кг
Можливості
Тривалість польоту: від 1 тижня до 2 років

SpaceX Dragon — космічний апарат, розроблений компанією SpaceX, з Хоуторна, Каліфорнія.

У грудні 2010 року, він став першим приватним космічним кораблем виведеним на орбіту. Першочерговим завданням корабля Dragon є доставка вантажів NASA для Міжнародної космічної станції. Dragon був розроблений так, щоб він міг перевозити до семи чоловік, або космонавтів і вантажі, з низької навколоземної орбіти. Ці рейси проходять в рамках програми «Комерційних Орбітальних перевезень (COTS)».

Теплозахисний екран Dragon витримує швидкості і нагрів при поверненні з навколоземної орбіти, а також майбутніх місячних і марсіанських космічних польотів.

Його створення частково фінансується з коштів, отриманих у рамках Угоди з НАСА щодо Комерційних Орбітальних перевезень.

Партнерство з НАСА[ред.ред. код]

У 2005 році НАСА запропонувало комерційним компаніям ракето-космічної галузі пропозиції щодо можливих варіантів надання ними комерційних транспортних послуг із доставки вантажів на орбіту (COTS). Ця програма передбачала б постачання вантажів та доставку екіпажів на борт МКС на комерційній основі, й мала замінити систему Спейс Шаттл, яку знімали з експлуатації.

Космічний корабель SpaceX Dragon був частиною пропозиції від компанії SpaceX і був представлений НАСА в березні 2006 року. Команда SpaceX виступила з пропозицією по програмі COTS разом з компанією MD Robotics — канадською компанією, яка збудувала Canadarm2 для МКС.

Марсіанська Місія «Red Dragon»[ред.ред. код]

У липні 2011 року стало відомо, що Дослідницький центр Еймса розробляє концепцію недорогої Марсіанської дослідницької місії з використанням носія Falcon Heavy і капсули SpaceX Dragon. Капсула мала б увійти в марсіанську атмосферу і стати платформою для виконання дослідницьких експериментів на поверхні планети. Концепція було запропоновано в 2012/2013, як програма NASA Discovery для запуску в 2018 році і прибуття на Марс через кілька місяців. Наукові цілі місії будуть включати в себе пошук доказів існування життя на Марсі — виявлення «молекул, які є доказом життя, як ДНК або перхлоратів… доказів життя на основі біомолекул…» Red Dragon буде здійснювати буріння на глибину 100 см в землю, сподіваючись віднайти резервуари льоду, які знаходяться під червоною поверхнею".

Місія має прогнозовану вартість на рівні менше $ 425 000 000 USD, не включаючи вартість запуску[1]. Попередні плани показують, що «по суті незмінена» капсула корабля SpaceX Dragon має можливість доставляти близько 1000 кг корисного навантаження на поверхню Марса.

Red Dragon буде використовувати ту ж систему для спуску і посадки, яка використовується для запусків на LEO пілотованих версій капсули. Попередній аналіз показує, що Dragon «володіє більшістю функцій, необхідних для Марсіанської посадкової капсули» і був би здатний виконувати необхідні східні, спускові і посадкові функції, включаючи гальмування з гіперзвукової до надзвукової швидкості, початок спуску, ініціацію виконання точного приземлення на придатну ділянку й контрольовану м'яку посадку, економічно ефективну для NASA.

Конструкція[ред.ред. код]

SpaceX Dragon складається з двох модулів: командного-агрегатного відсіку конічної форми і перехідника для стикування з другим ступенем РН, який служить як негерметичний контейнер для розміщення вантажів та одноразового обладнання — сонячних батарей і радіаторів системи охолодження.

Енергопостачання корабля, як і у російського «Союзу» забезпечується сонячними батареями і акумуляторами. На відміну від американського КК Apollo, а також розроблюваного російського проекту Перспективною пілотованої транспортної системи, NASA Orion, та CST-100 Боїнга, «Dragon» є практично моноблоковим кораблем.

Рушійна установка, паливні баки, акумулятори та інше обладнання агрегатного відсіку повертається разом з кораблем, що є унікальним. На першому етапі розвитку (вантажний КК) планується стикування з МКС, з причини відсутності системи автономного стикування, у такий же спосіб, як і стикування японського HTV.

Dragon розробляється в декількох модифікаціях:

 • пілотованій (екіпаж до 7 осіб);
 • вантажо-пасажирській (екіпаж 4 людини + 2,5 тонни вантажів),
 • вантажний (саме в цьому варіанті він і буде використовуватися на перших порах);
 • для автономних польотів (DragonLab).

Перший запуск[ред.ред. код]

Перший запуск Falcon 9 відбувся 4 червня 2010 року з мису Канаверал 18:45 за UTC. У 18:54 відокремився другий ступінь і РН успішно вийшла на орбіту. Ракета була запущена з другої спроби. Перший запуск був відмінений за кілька секунд до старту через технічні неполадки. Під час першого польоту Falcon 9 на РН була встановлена модифікація корабля Dragon Qualification Spacecraft для проведення аеродинамічних випробувань.

Другий ступінь РН з встановленим на ньому макетом космічного корабля Dragon вийшов на близьку до розрахункової низьку навколоземну орбіту з параметрами:

 • нахил —34, 5 град.;
 • мінімальна висота (у перигеї) — 245,0 км;
 • максимальна висота (в апогеї) — 272,8 км;
 • період обертання — 89.52 хв.

Варто зазначити, що перший пуск Falcon 9 був не настільки успішним. Наприклад, після включення розгінного блоку з'явилося помітне зміщення по крену, а перший ступінь, яка повинна була відпрацювати як багаторазова, була пошкоджена і не підлягає повторному використанню.

12 серпня 2010 в районі затоки Морро на тихоокеанському узбережжі США були успішно проведені випробування парашутної системи, призначеної для корабля Dragon. Капсула була піднята на вертольоті на висоту 4,2 км і скинута вниз. Гальмівні і основні парашути спрацювали штатно, нормально опустивши апарат на поверхню океану. При цьому астронавти в кораблі будуть відчувати при приводнюванні перевантаження не більше 2-3 g.

Заплановані польоти[ред.ред. код]

SpaceX отримала ліцензію на здійснення космічного польоту КК Dragon. Федеральне управління цивільної авіації США видало компанії першу комерційну ліцензію на запуск і посадку багаторазових космічних кораблів. Згідно з цим документом, SpaceX може протягом року здійснити понад 200 запусків, якщо дозволять технічні можливості.

Згідно з контрактом, укладеним між NASA і «SpaceX», остання повинна здійснити 15 пусків «Falcon 9» — три випробувальних і 12 штатних місій з доставки вантажів на МКС. Перший політ до станції здійснено в 2011. Льотні випробування «Falcon 9» і корабля «Dragon» вже не раз відкладалися. Раніше повідомлялося, що «SpaceX» не вдавалося отримати сертифікат на «одну з критично важливих систем ракети-носія».

Графік тестових польотів[ред.ред. код]

КК Dragon пристикований до МКС
 • У першому польоті передбачено відділення від ракети-носія на орбіті, передача телеметрії, отримання команд із Землі, демонстрація орбітального маневрування, терморегуляції, входження в атмосферу (тривалість 5 годин) — успішно виконано 8 грудня 2010 року.
 • У другому — підхід до МКС на 10 км (без здійснення стикування), радіозв'язок і керування з борта МКС (тривалість 5 днів).
 • Третій політ — перша місія з доставки вантажів на МКС (тривалість 3 дні).

COTS/CRS місії[ред.ред. код]

Список включає здійснені та заплановані в даний час місії. Всі COTS/CRS місії в даний час плануються до запуску зі стартового комплексу 40 на мисі Канаверал.

Назва місії Дата запуску Примітки
COTS Demo Flight 1 08.12.2010[2] Перша місія Dragon (без вантажного відсіку), другий запуск Falcon 9
COTS Demo Flight 2+ 22.05.2012[3] Перша місія Дракона з повним оснащенням космічного корабля, перша місія по зближенню і перша місія з стикуванням з МКС
SpaceX CRS-1 07.10.2012[4] Перша CRS місія до МКС, перша не-демо-місія
SpaceX CRS-2 01.03.2013[5] Друга комерційна місія до МКС
SpaceX CRS-3 18.04.2014[6] Третя комерційна місія до МКС
SpaceX CRS-4 21.09.2014[7] Четверта комерційна місія до МКС. Вперше на борту летять 20 лабораторних мишей.
SpaceX CRS-5 10.01.2015[8] П'ята комерційна місія до МКС
SpaceX CRS-6 14.04.2015[9] Шоста комерційна місія до МКС
SpaceX CRS-7 28.06.2015[10] Сьома комерційна місія до МКС. Вибух ракетоносія через 2 хвилини 19 секунд після запуску двигунів.
SpX-8 TBA Обладнання прибуде на стартовий майданчик у 2015 році[11]
SpX-9 TBA Обладнання прибуде на стартовий майданчик у 2015 році[11]
SpX-10 TBA Обладнання прибуде на стартовий майданчик у 2015 році[11]
SpX-11 TBA Обладнання прибуде на стартовий майданчик у 2015 році[11]
SpX-12 TBA Обладнання прибуде на стартовий майданчик у 2015 році[11]

Можливі зміни графіка польотів[ред.ред. код]

Засновник і директор SpaceX Елон Маск заявляє, що можна поєднати в одному польоті завдання другої і третьої демонстраційних місій. Маск вважає, що для реалізації всіх цих завдань цілком достатньо одного пуску. І тоді, у випадку невдачі під час другої демонстрації, третя була б у резерві. Якщо ж план Маска спрацює, то польоти до станції могли б початися раніше.

Заступник керівника програми COTS НАСА Валін Торн каже, що рішення з цього питання в агентстві буде прийнято за результатами першого демонстраційного польоту комерційної космічної системи SpaceX, а також ходу другої місії COTS Demo Flight 2.

Перший орбітальний політ[ред.ред. код]

8 грудня 2010 в 10:43 EST з мису Канаверал успішно стартуваа ракета-носій Falcon 9 з КК Dragon C-1. Через десять хвилин після старту капсула відокремилася від ракети-носія і досягла орбіти.

Корабель вийшов на орбіту, двічі облетів Землю на висоті 300 км, після чого пішов на зниження. Корабель увійшов в атмфосферу, розкрив парашути і, згідно з планом польоту, приводнився в Тихому океані о 19:04 за Грінвічем (21:04 за Києвом).

Протягом місії були представлені можливості «Dragon» з переходу з орбіти на орбіту, а також передача телеметрії, проходження команд, видача імпульсу на схід з орбіти і приводнення з використанням парашутної системи в Тихий океан недалеко від узбережжя Каліфорнії.

На борту космічного корабля Dragon перебував «абсолютно секретний вантаж», інформація про який була розкрита тільки після приводнення капсули. Як виявилося, це була голівка сиру, яка перебувала в спеціальному контейнері, прикрученому до підлоги корабля.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. 'Red Dragon' Mission Mulled as Cheap Search for Mars Life
 2. SpaceX Launches Success with Falcon 9/Dragon Flight. NASA. 2010-12-09. Архів оригіналу за 2012-10-25. Процитовано 2012-04-11. 
 3. «SpaceX Launches Private Capsule on Historic Trip to Space Station»
 4. Press Briefed On the Next Mission to the International Space Station. NASA. 2012-03-20. Процитовано 11 April 2012. 
 5. Messier, Doug (2012-05-10). Spacecraft Technology Expo Commercial Crew Panel. Parabolic Arc. Архів оригіналу за 2012-10-25. Процитовано 2012-05-12. 
 6. Dragon SpX-3 Cargo Overview. (англ.)
 7. Dragon SpX-4 Cargo Overview. (англ.)
 8. Dragon SpX-5 Cargo Overview. (англ.)
 9. Dragon SpX-6 Cargo Overview. (англ.)
 10. SpaceX CRS-7. NASA. (англ.)
 11. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок SpXManifest не вказаний текст

Посилання[ред.ред. код]