Космічна програма «Discovery»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зображення з веб сайту програми Discovery (2016)[1]
Зображення місій Люсі і Психея
Реголіт на астероїді Ерос, світлини зроблені космічним апаратом NEAR Shoemaker
Космічна обсерваторія Кеплер

Космічна програма «Discovery» — серія недорогих, порівняно з програмами New Frontiers або Flagship, місій NASA, з дослідження Сонячної системи. Програма була заснована у 1992 році для реалізації прагнень до нових космічних досліджень тодішнього керівника NASA, Даніеля Голдіна, який казав по відношенню до нових місій «швидше, краще, дешевше». Місії за програмою «Discovery» відрізняються від традиційних місій NASA, в яких цілі і завдання заздалегідь заплановані. Натомість, ці недорогі місії пропонуються і керуються керівником — Головним Дослідником. Комісія з вибору місій може складатись з представників промисловості, малого бізнесу, державних лабораторій і університетів. Місії обираються на конкурсній основі. Всі місії з програми «Discovery» доповнили наші знання щодо Сонячної системи.

NASA також приймає пропозиції щодо фінансування окремих дослідницьких інструментів або обладнання місій, які не розробляються NASA. Ці можливості реалізовані через програму «Mission of Opportunity».

4 січня 2017 року NASA анонсувала наступні місії за програмою (13 та 14), були обрані дві місії — Люсі — для відвідання кількох астероїдів і троянців і Психея — для відвідання астероїда Психея[2]

Історія[ред. | ред. код]

У 1989 році відділ дослідження Сонячної системи ініціював кілька робочих зустрічей для того, щоб виробити нову стратегію для досліджень до 2000 року. Список містив «Програму невеликих місій» (ПНМ), які матимуть відносно низьку вартість і дозволятимуть вирішувати наукові завдання за відносно короткий час[3]. Було прискорено вивчення пропозицій щодо місій для програми, а фінансування розпочалось уже в 1990 р. Нова програма була названа «Discovery». Група експертів оцінила ряд концептів місій, які можуть бути реалізовані в рамках встановленого бюджету.

Першою місією, яка була обрана, стала The Near Earth Asteroid Rendezvous — Shoemaker (NEAR Shoemaker), вона була запущена 17 лютого 1996 року[3]. Наступна місія — Mars Pathfinder була запущена 4 грудня 1996 року, були випробовані і продемонстровані ряд новаторських, економічних і високоефективних підходів до розробки космічних апаратів. Серед них — надувні подушки безпеки, які допомогли роверу «Соджорнер» витримати посадку на Марс[3]. Слід зазначити, що два дослідницьких ровери — Оппортьюніті і Спіріт не були частиною програми «Discovery», вони використовували систему посадки Mars Pathfinder. Фенікс і MAVEN належать до програми «Mars Scout», а не «Discovery».

Хронологія місій[ред. | ред. код]

Психея (космічний апарат)Люсі (космічний апарат)InSightGravity Recovery and Interior LaboratoryКеплер (орбітальний телескоп)DawnEPOXIDeep Impact (spacecraft)MESSENGERCONTOURGenesis (космічний апарат)СтардастСтардастLunar ProspectorMars PathfinderNEAR Shoemaker

Місії[ред. | ред. код]

Окремі місії[ред. | ред. код]

Астероїд 253 Mathilde
Краєвид, сфотографований апаратом Mars Pathfinder
Анімація обертання астероїда 433 Ерос.
Сфотографовані MESSENGERом вибоїни кратеру Шолом-Алейхем на Меркурії.[4]
Спусковий апарат Insight (квітень 2015, NASA)
 • NEAR Shoemaker (місія № 1) — місія з вивчення астероїда 433 Ерос. Запущена 17 лютого 1996 року, апарат вийшов на орбіту Ероса у 2000 і успішно здійснив посадку рік потому. Були успішно здійснені головна і розширена місії.
 • Mars Pathfinder (місія № 2) — посадковий апарат для доставки до поверхні Марса ровера «Соджорнер». Місія запущена 1996 і здійснила приземлення 4 липня 1997. Були успішно здійснені головна і розширена місії.
 • Lunar Prospector (місія № 3) — орбітальний апарат Місяця, запущений для характеризування мінералів Місяця. Запущений у 1998, працював на орбіті Місяця півтора року. Були успішно здійснені головна і розширена місії. Апарат був знищений шляхом зіткнення з поверхнею Місяця.
 • Стардаст (місія № 4) — місія для збору міжзоряного пилу і частинок пилу з ядра комети 81P/Вільда і доставки зразків на Землю. Запущена у 1999, апарат успішно зібрав зразки у період 2000—2004, після чого зразки у капсулі були повернуті на Змелю — 15 січня 2006 р. Науковці зі всього світу отримали можливість вивчати зразки пилу з комети через проект Stardust@home. Космічному апарату була поставлена нова мета — названа Stardust-NExT знову відвідати 9P/Темпель і оглянути кратер, в який було спрямовано для знищення апарат Deep Impact. Після закінчення головної і додаткової місії в апарата закінчилось паливо 24 березня 2011 року[5].
 • Genesis (місія № 5) — місія зі збору заряджених частинок сонячного вітру для аналізу на Землі. Запущена 2001, апарат збирав зразки у 2002—2003 роках. У вересні 2004 капсула зі зразками, внаслідок помилки парашутів, розбилась у пустелі Юта. Проте, зразки сонячного вітру збереглись і їх можна було вивчати.
 • CONTOUR (місія № 6) — невдала місія з вивчення комет Енке і 73P/Швассмана — Вахмана. Місія була запущена у 3 липня 2002. Після того як твердопаливний ракетний двигун вивів КА на геліоцентричну орбіту 15 серпня 2002 року, контакт з апаратом був втрачений. Відповідно до заяви NASA: "Комісія з розслідування прийшла до висновку, що імовірною причиною невдачі було руйнування конструкції космічного апарату через нагрів твердопаливного ракетного двигуна[3][6].
 • MESSENGER (місія № 7) — перша місія з вивчення Меркурія з орбіти. Наукові цілі апарата забезпечили перші фотографії всієї планети, була зібрана деталізована інформація щодо складу і структури кори Меркурія, її геологічної історії, походження тонкої атмосфери, активність магнітосфери, структуру ядра і полюсів. Місія була запущена 3 серпня 2004, апарат вийшов на орбіту Меркурія 18 березня 2011. Головна місія була завершена 17 березня 2012. Було сфотографовано 100 % поверхні Меркурія, після завершення розширеної місії і по закінченню палива, апарат був зміщений з орбіти 30 квітня 2015[7].
 • Deep Impact (місія № 8) — апарат був запущений 12 січня 2005, і вперше в історії скинув на комету 9P/Темпеля зонд, який протаранив її поверхню, та сфотографував її з близької відстані. Після успішного завершення місії, апарат був введений в стан гібернації і був знову активований для здійснення нової місії — EPOXI.
 • Dawn (місія № 9) — місія була запущена 27 вересня 2007 року для вивчення двох найбільших об'єктів поясу астероїдів — Вести і карликової планети Церери. Апарат досяг Вести у липні 2011 і завершив вивчення Вести у вересні 2012 і на 2017 рік знаходиться на орбіті Церери, до якої апарат прибув у березні 2015 року[8][9]. КА використовує іонні двигуни для транспортування до обох об'єктів, що не здійснювалось раніше.
 • Kepler (місія № 10) космічна обсерваторія для дослідження структури і різноманітності систем з екзопланетами. Особливо робиться акцент на виявленні екзопланет земного типу[10]. Обсерваторія була запущена 7 березня 2009[11], а перші відкриті екзопланети були анонсовані у січні 2010.
 • Gravity Recovery and Interior Laboratory, (GRAIL) (місія № 11) — програма вивчення гравітаційного поля і внутрішньої будови Місяця космічними апаратами. Запуск відбувся у вересні 2011.[12] Апарат був примусово зруйнований шляхом зіткнення з поверхнею Місяця 17 грудня 2012.
 • InSight (місія № 12) — посадковий апарат, який призначений для вивчення структури і складу внутрішньої частини Марсу, також отримані дані дозволять зрозуміти формування і еволюцію планет земної групи.[13] Запуск відбувся 5 травня 2018 року. 26 листопада 2018 року зонд InSight здійснив посадку на Марсі. У грудні 2018 року космічний зонд InSight передав на Землю аудіозапис вітру.
 • Lucy — (місія № 13) — місія з відвідання шістьох троянських астероїдів для кращого розуміння формування Сонячної системи[14]. Запуск запланований на 2021[15].
 • Психея (місія № 14) — орбітальний апарат здійснить подорож до астероїду Психея, найбільший залізовмісний відомий астероїд поясу астероїдів, можливо, астероїд має залізне ядро протопланети[16]. Запуск запланований на 2020[17].

Місії підпрограми «Missions of Opportunity»[ред. | ред. код]

Можливий вигляд місії з повернення зразків з Місяця.
Меркурій, сфотографований MESSENGERом

NASA також приймає пропозиції щодо фінансування окремих дослідницьких інструментів або обладнання для місій, які не розробляються NASA. Ці можливості реалізовані через програму «Mission of Opportunity».

 • Moon Mineralogy Mapper — спроектований NASA інструмент розміщений на індійському орбітальному апараті Чандраян-1. Запущений у 2008 році. Був спроектований для дослідження мінерального складу Місяця. Віднайдення води на Місяці було анонсовано у вересні 2009, через місяць місія була завершена.
 • EPOXI — місія була запущена 2007[18]. Існує дві місії для існуючого апарату Deep Impact відносно комети 9P/Темпеля:
 • The Extrasolar Planet Observations and Characterization (EPOCh) — місія використовувала камеру високої роздільної здатності апарату Deep Impact у 2008 році для деталізації інформації щодо відомих гігантських екзопланет, які обертаються довкола інших зірок, пошук екзопланет у системах.
 • Deep Impact eXtended Investigation of Comets (DIXI) — місія використовувала КА Deep Impact для обльоту другої комети — 103P/Хартлі. Мета — сфотографувати ядро для розуміння відмінності комет. Обліт комети був успішно здійснений, найближче зближення відбулось 4 листопада 2010.
 • New Exploration of Tempel 1 (NExT) — нова місія КА Стардаст для обльоту комети 9P/Темпель у 2011 і відзначити зміни у структурі, які відбулись з кометою після її відвідування у липні 2005. В кінці 2005 року, комета наблизилась до Сонця і відповідно відбулись зміни на поверхні комети. Обліт був успішно здійснений 15 лютого 2011 р.
 • ASPERA-3 — інструмент сконструйований для вивчення взаємодії між сонячним вітром і атмосферою Марса. Інструмент встановлений на орбітальний космічний апарат ЄКА — Mars Express. Запуск відбувся у червні 2003. Апарат знаходиться на орбіті з грудня 2003.
 • Strofio[19] — масс-спектрометр, частина інструменту SERENA (ЄКА), який буде встановлений на КА BepiColombo — це орбітальний апарат для вивчення атомів і молекул атмосфери Меркурія.

Приклади місій[ред. | ред. код]

Процес обрання місій[ред. | ред. код]

1 і 2 місії[ред. | ред. код]

Міні-марсохід «Соджорнер», доправлений на Марс за допомогою апарату Mars Pathfinder вивчає камінь Yogi Rock (1997)

Перша і друга місії за програмою були Mars Pathfinder і Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR) (пізніше Shoemaker NEAR). Ці місії не відбирались тим способом, що наступні, бо були вже в розробці на початок формування програми.[20] Mars Pathfinder використав технологію, яка розроблялась для програми Mars Environmental Survey[20]. Також, одна з цілей Pathfinder'а була підтримка програми Mars Surveyor[20]. Пізніше використовувався більш послідовний процес вибору місій.[20] Вибір місії NEAR має свої особливості: коли була заснована програма — у 1990 році, робоча група рекомендувала зробити першою місією — дослідження навколоземного астероїда.[21] Список пропозицій щодо місій до близького до Землі астероїда був опублікований у 1991[21]. Місія NEAR була обрана у грудні 1993, після 2-річної розробки[21]. NEAR був запущений 15 лютого 1996 і прибув на орбіту астероїда Ерос 14 лютого 2000[21]. Mars Pathfinder був запущений 4 грудня 1996 р. і здійснив посадку на Марс 4 липня 1997 р., разом з першим ровером NASA[22].

3 і 4 місії[ред. | ред. код]

Ділянки з концентрацією Торію на поверхні Місяця, знімки зроблені КА Lunar Prospector

У серпні 1994, NASA анонсувала відбір нових двох місій для програми.[23] Існувало 28 пропозицій, відібраних NASA жовтні 1994 року. У лютому 1995 була обрана місія Lunar Prospector — орбітальна місія до Місяця. Залишились ще три пів-фіналісти для 4 місії. У листопаді 1995 року була обрана місія Stardust — місія з повернення зразків з комети.[24]

5 і 6 місії[ред. | ред. код]

Місія Stardust. Комета 81P/Wild

У жовтні 1997, NASA обрала місії Genesis і Contour серед 34 пропозицій, що були представлені у грудні 1996 року.[25]

7 і 8 місії[ред. | ред. код]

Фото комети Темпель 1, зроблене апаратом Deep Impact

У липні 1999, NASA обрала місії Messenger і Deep Impact як наступні місії за програмою.[26] Messenger був першою орбітальною місією до Меркурія і першою місією після відвідання Меркурія Марінером 10, а апарат Deep Impact випустив спеціальний заряд для зіткнення з кометою Темпель 1.[26] Обидві місії були запущені у 2004 і коштували близько $300 млн дол. кожна.[26]

9 і 10 місії[ред. | ред. код]

Було визначено 26 концептів місій для наступних місій за програмою, бюджет склав 300 млн дол.[27] У 2001 році були обрані три місії для подальшої розробки — Dawn, Kepler, і INSIDE Jupiter.[28] Місія INSIDE Jupiter була схожа на місію Juno. Dawn — місія до астероїда Веста і Церера, а Кеплер — космічна обсерваторія для пошуку екзопланет. Три фіналісти отримали 450 тис. дол. для подальшої розробки.[29] У грудні 2001, Кеплер і Dawn були обрані для запуску.[30] На сьогодні було відкрито тільки 80 екзопланет в рамках місії Кеплера.[30][31] Обидві місії планувалось запустити у 2006.[27] Для програми настали важкі часи, через значні витрати на місії, а також аварію місії CONTOUR. Місії Dawn і Kepler через ці труднощі були запущені у 2007 і 2009 роках відповідно. Місія Кеплер — отримала продовження, а Dawn — успішно здійснив вивчення як Вести, так і Церери. Тим не менш, наступний відбір місій триватиме дещо довше, ніж попередні. З часом, успіхи і нові відкриття, зроблені апаратами, затьмарили невдачі і поліпшили стан програми «Discovery». Також, була збільшена кількість місій, що розробляються одночасно через розширення програми.

11 місія[ред. | ред. код]

Порівняння масштабів Вести, Церери і Місяця

Анонс наступної місії був здійснений у квітні 2006.[32] Існувало на той час три фіналісти — GRAIL (переможець), OSIRIS, and VESPER.[33] Місія OSIRIS була схожа на місію OSIRIS-REx — місія з повернення зразків з астероїда 101955 Бенну і Vesper — орбітальний апарат для дослідження Венери.[33] Місія Vesper була також фіналістом у 1998 році.[33] Три фіналісти були анонсовані у жовтні 2006 і отримали 1.2 млн дол. для подальшої розробки місій.[34]

У листопаді 2007 NASA обрала місію GRAIL як наступну місію для програми, мета — вивчення гравітаційного поля і внутрішньої будови Місяця, запуск відбувся у 2011 році.[35] Існувало також 23 інші концепти місій.[35] Бюджет місії становив $375 млн, ці гроші призначені для розробки і запуску місії.[35]

12 місія[ред. | ред. код]

Поверхня Титана, світлина зроблена зондом Гюйгенс
Та ж сама світлина оброблена за допомогою комп'ютера

Вибір цієї місії був важким з огляду на успішне приземлення марсохода і завершення програми Mars Scout (до цієї програми входять дві місії — Фенікс і Mars Atmosphere and Volatile Evolution). Після двох місій програма Mars Scout була інтегрована до програми «Discovery». Місії до червоної планети мали популярність і були більш актуальними поруч з іншими об'єктами вивчення. Проте, в цей час була здійснена посадка на Титан зонду Гюйгенс і дослідження комет також мало актуальне значення. Доказом цього є повне фінансування флагманської місії ЄКА — Розетта.

У 2010 були отримані 28 пропозицій: 3 до Місяця, 4 на Марс, 7 до Венери, 1 до Юпітера, 1 до Юпітеріанського троянця, 2 місії до Сатурна, 7 місій до астероїдів і 3 місії до комет.[36][37] З них були обрані фіналістами 3 місії, вони отримали 3 млн дол. у травні 2011 року для подальшої розробки концептів:

У серпні 2012 року була обрана місія InSight.[38]

13 і 14 місії[ред. | ред. код]

Наступне покоління іонних двигунів NASA — NEXT.[39]
DAVINCI — зонд для дослідження атмосфери Венери

У лютому 2014, NASA анонсувала конкурс для 13 і 14 місій з запуском не пізніше 31 грудня 2021.[40] Головна місія забезпечувалась бюджетом у 450 млн дол. Також управління зазначило, що до цього бюджету будуть додатково виділені кошти, якщо в апараті будуть використані наступні технології:[39][41][42]

 • $30 млн — якщо буде застосована технологія лазерної комунікації у космосі (відправлення даних на відстань не менше відстані від Землі до Місяця).[42][43][44]
 • $10 млн — за використання в місії нового 3D тканого теплового екрану.[42]
 • $5 млн — за встановлення на апараті мініатюризованого атомного годинника для глибокого космосу[42]
 • Використання наступного покоління іонних двигунів NEXT[45] і радіоізотопного теплового блоку без додаткових коштів.[42]

Спочатку, бюджет $450 млн був анонсований без витрат на обслуговування після запуску.[46] Остаточні вимоги були оголошені 5 листопада 2014, було заявлено, що лазерна комунікація не є обов'язковою, проте, якщо буде реалізована, місія отримає додаткові кошти.[47]

Кінцева дата подачі пропозицій — 16 лютого 2015, на цей час існували такі пропозиції:[46][48]

Система Сатурна
 • Enceladus Life Finder (ELF) — орбітальна місія з пошуку життя на Енцеладі.[49]
 • Journey to Enceladus and Titan (JET) — орбітальна місія з пошуків життя на Енцеладі і пошук біосигнатур у плюмах.[50]
 • Life Investigation For Enceladus (LIFE) — місія з повернення зразків з Енцелада і пошук біосигнатур у зразках плюмів.[51]
Система Юпітера
 • Io Volcano Observer — місія з дослідження вулканічної активності і впливу на систему Юпітера шляхом вимірювань його глобального теплового потоку, його магнітного поля, температури лави і складу атмосфери, вулканічних плюмів.[52]
 • Advanced Jovian Asteroid eXplorer (AJAX) — місія з дослідження Юпітеріанського троянця.[53]
Венера
 • Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging (DAVINCI) − зонд для вивчення атмосфери Венери, що має дослідити хімічний склад атмосфери планети під час 63-хвилинного спуску. Обрана як один з фіналістів у вересні 2015.
 • Radar at Venus (RAVEN) — місія з фотографування поверхні Венери у високій роздільній здатності.[54]
 • Venus Atmosphere and Surface Explorer (VASE) — зробить вимірювання повного складу благородного газу і легких стабільних ізотопів, що забезпечить створення першого повного профілю атмосферної структури від хмар до поверхні планети (температура, тиск і силу вітру)[55].
 • Venus Emissivity, Radio Science, InSAR Topography and Spectroscopy (VERITAS) — орбітальний апарат має зробити глобальну топографічну мапу високої роздільної здатності і сфотографувати поверхню Венери, зробити перші мапи деформацій поверхні планети. Місія обрана як фіналіст програми у вересні 2015 року.
Система Марса
 • Mars-Moons Exploration, Reconnaissance and Landed Investigation (MERLIN) — місія з обльоту Деймоса, після чого апарат здійснить переліт до Фобоса і здійснить посадку.[56]
 • Phobos And Deimos Origin Assessment (PANDORA) — орбітальна місія з дослідження Фобоса і Деймоса.[56]
 • Phobos And Deimos & Mars Environment (PADME)[56][57]
 • Icebreaker Life використовуватиме платформу Фенікс/InSight, але матиме на борту обладнання для пошуку життя на планеті.[58][59][60]
Місії до Місяця, астероїдів та комет
Концепт-арт місії Люсі
 • Binary Asteroid in-situ Explorer (BASiX) — місія з відвідання бінарного астероїда, а також здійснення невеликих вибухів для того, щоб побачити, як вони вплинуть на рух обох об'єктів.[61]
 • Comet Radar Explorer (CORE)
 • Dark Asteroid Rendezvous (DARe) — місія з відвідання до 9 астероїдів, використовуючи іонний двигун[62]
 • Люсі — місія з польоту космічного апарату до п'яти Троянських астероїдів Юпітера, орбіти яких знаходяться на шляху Юпітера або поза його орбітою. Можливі цілі — 52246 Donaldjohanson, головний пояс астероїдів  (3548) Еврібат C-тип троянців  21900 Orus, 617 Патрокл, 11351 Leucus.[14][63] Місія була обрана серед 5 фіналістів.
 • Moon Age and Regolith Explorer (MARE)[64][65]
 • NanoSWARM — CubeSat місія для вивчення космічного вивітрювання, місячного магнетизму, місячної води і дрібномасштабної магнітосфери.

Near-Earth Object Camera (NEOCam) — місія з запуску інфрачервоного телескопу у космос для спостерігання за Сонячною системою і потенційно небезпечними астероїдами. Обрана разом з 5 фіналістами у вересні 2015 року.

 • Proteus — місія з дослідження комети 238P/Read, головного поясу комет.[66]
 • Психея — для дослідження походження планетарних ядер за допомогою вивчення металевого астероїда 16 Психея. Цей астероїд може мати оголене залізне ядро протопланети, швидше за все, це наслідок сильного зіткнення з іншим об'єктом, який здер зовнішню кору.[16] Обрана серед 5 фіналістів у вересні 2015 року.
Інші місії
 • Kuiper Telescope — місія з вивчення багатьох об'єктів — гігантських планет, їх супутників і невеликих космічних тіл за допомогою 1.2-метрового дзеркала телескопа, він буде розміщений у точці L2.[67]

30 вересня 2015 року, NASA обрала п'ять місій — DAVINCI, VERITAS, Lucy, NEOcam і Psyche — для фінального відбору, в результаті якого залишаться дві місії.[68][69] Кожна місія отримала $3 млн на один рік для подальшої розробки.[44][70]

4 січня 2017 року, місії Люсі і Психея були обрані як 13 і 14 місії.[2][71]

Короткий опис програми[ред. | ред. код]

Космічна програма «Discovery» досліджує астероїди, комети, Марс, Меркурій і Місяць. Створені дві місії з повернення зразків, одна — кометного пилу, інша — сонячного вітру, а також виявлений міжзоряний пил і одна космічна обсерваторія працює над відкриттям екзопланет.

Космічна програма «Discovery»
Near Shoemaker.jpg
Lander and rover drawing.gif
LPnosunm.jpeg
Stardust - Concepcao artistica.jpg
Genesis in collection mode.jpg
MESSENGER - spacecraft at mercury - atmercury lg.jpg
NEAR
1996
Mars Pathfinder
1996
Lunar Prospector
1998
Стардаст
1999
Genesis
2001
MESSENGER
2004
Deep Impact.jpg
Dawn Flight Configuration 2.jpg
Keplerspacecraft-FocalPlane-cutout.svg
GRAIL's gravity map of the moon.jpg
InSight Lander.jpg
Lucy--mission-13--v3.png
Deep Impact
2005
Dawn
2007
Кеплер
2009
GRAIL
2011
InSight
2018
Люсі
2021
PIA21275 - Psyche Artist's Concept.jpg
Психея
2023

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Discovery Program Official Website (January 2016). National Aeronautics and Space Administration (NASA). January 15, 2016. Архів оригіналу за січень 15, 2016. Процитовано January 15, 2016. 
 2. а б Updated: NASA taps missions to tiny metal world and Jupiter Trojans. Science | AAAS. 2017-01-04. Процитовано 2017-01-04. 
 3. а б в г A Look Back at the Beginning: How the Discovery Program Came to Be (PDF). NASA. 2010. Архів оригіналу за березень 1, 2011. Процитовано квітень 22, 2017. 
 4. High-resolution Hollows. MESSENGER Featured Images. JHU - APL. March 12, 2014. Архів оригіналу за March 14, 2014.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 5. NASA's Stardust: Good to the Last Drop. NASA.gov (en). NASA. Процитовано April 17, 2016. 
 6. CONTOUR Mishap Investigation Board Report (PDF). NASA. May 21, 2003. Архів оригіналу за січень 3, 2006. Процитовано квітень 23, 2017. 
 7. Farewell, MESSENGER! NASA Probe Crashes Into Mercury. Mike Wall. Space News April 30, 2015.
 8. Aron, Jacob (September 6, 2012). Dawn departs Vesta to become first asteroid hopper. New Scientist. Архів оригіналу за September 7, 2012. 
 9. DAWN – A Journey to the Beginning of the Solar System. Dawn Mission Timeline. Jet Propulsion Laboratory. Архів оригіналу за October 19, 2013.  Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
 10. Koch, David; Gould, Alan (March 2009). Kepler Mission. NASA. Архів оригіналу за March 6, 2014. 
 11. NASA Staff. Kepler Launch. NASA. Архів оригіналу за November 7, 2013. 
 12. Harwood, William (September 10, 2011). NASA launches GRAIL lunar probes. CBS News. Архів оригіналу за September 11, 2011. 
 13. New NASA Mission to Take First Look Deep Inside Mars. NASA. August 20, 2012. Архів оригіналу за August 22, 2012. 
 14. а б jobs (March 16, 2015). Five Solar System sights NASA should visit : Nature News & Comment. Nature.com. Процитовано January 11, 2016. 
 15. Levison, Hal (Jan 2017). Lucy: Surveying the Diversity of Trojan Asteroids. Процитовано 1 February 2017. 
 16. а б JOURNEY TO A METAL WORLD: CONCEPT FOR A DISCOVERY MISSION TO PSYCHE. (PDF) 45th Lunar and Planetary Science Conference (2014)
 17. Elkins-Tanton, Lindy (28 January 2016). Psyche: Journey to a Metal World. Процитовано 1 February 2017. 
 18. Deep Impact Heads to New Comet. Space.com. October 31, 2006. Архів оригіналу за листопад 2, 2006. Процитовано квітень 24, 2017. 
 19. Discovery Program - Strofolio. NASA. Архів оригіналу за березень 1, 2011. Процитовано квітень 24, 2017. 
 20. а б в г [1]
 21. а б в г [2]
 22. [3]
 23. Discover 95 : MISSIONS TO THE MOON, SUN, VENUS AND A COMET PICKED FOR DISCOVERY — NASA
 24. STARDUST Selected as Discovery Flight. Stardust.jpl.nasa.gov. Процитовано January 11, 2016. 
 25. Missions to Gather Solar Wind Samples and Tour Three Comets Selected as Next Discovery Program Flights (TXT). Nssdc.gsfc.nasa.gov. Процитовано January 11, 2016. 
 26. а б в NASA Selects Missions to Mercury and a Comet's Interior as Next Discovery Flights. Nssdc.gsfc.nasa.gov. Процитовано January 11, 2016. 
 27. а б Susan Reichley (December 21, 2001). 2001 News Releases - JPL Asteroid Mission Gets Thumbs Up from NASA. Jpl.nasa.gov. Процитовано January 11, 2016. 
 28. NASA announces Discovery mission finalists. Spacetoday.net. January 4, 2001. Процитовано January 11, 2016. 
 29. Richard StengerCNN.com Writer. Space - NASA selects finalists for next Discovery mission - January 5, 2001. CNN.com. Процитовано January 11, 2016. 
 30. а б NASA. Nasa.gov. Процитовано January 11, 2016. 
 31. Science Analysis Support for NASA Discovery Program's Kepler Extended Mission | SETI Institute. Seti.org. Архів оригіналу за грудень 15, 2015. Процитовано January 11, 2016. 
 32. Cain, Fraser. Back to Venus with Vesper. Universe Today. Процитовано January 11, 2016. 
 33. а б в Paolo Ulivi; David M. Harland (September 16, 2014). Robotic Exploration of the Solar System: Part 4: The Modern Era 2004 –2013. Books.google.com. с. 349. Процитовано January 11, 2016. 
 34. NASA - NASA Announces Discovery Program Selections. Nasa.gov. November 2, 2008. Процитовано January 11, 2016. 
 35. а б в NASA aiming to look inside the moon - Technology & science - Space - Space.com. NBC News. September 6, 2011. Процитовано January 11, 2016. 
 36. Hand, Eric (September 2, 2011). Venus scientists fear neglect. Nature. Архів оригіналу за May 26, 2012. 
 37. Jpl, Nasa (August 20, 2012). Mars Mobile. Marsmobile.jpl.nasa.gov. Архів оригіналу за червня 4, 2016. Процитовано January 11, 2016. 
 38. Vastag, Brian (August 20, 2012). NASA will send robot drill to Mars in 2016. The Washington Post. 
 39. а б Kane, Van (February 20, 2014). Boundaries for the Next Discovery Mission Selection. Future Planets. Архів оригіналу за March 7, 2014. 
 40. NASA Discovery Program Draft Announcement of Opportunity. NASA Science Mission Directorate (SpaceRef). February 19, 2014. 
 41. NASA Discovery Program Draft Announcement of Opportunity. SpaceRef. February 19, 2014. 
 42. а б в г д The DAVINCI spacecraft. Phys.org. Процитовано January 11, 2016. 
 43. NASA Drops Laser Comm Requirement From Discovery Solicitation. Space News, Dan Leone. November 5, 2014
 44. а б Clark, Stephen (February 24, 2014). NASA receives proposals for new planetary science mission. Space Flight Now. Процитовано February 25, 2015. 
 45. Clark, Stephen (March 3, 2015). NASA eyes ion engines for Mars orbiter launching in 2022. Space Flight Now. Процитовано March 4, 2015. 
 46. а б Clark, Stephen (April 6, 2015). Diverse destinations considered for new interplanetary probe. Space Flight Now. Процитовано April 7, 2015. 
 47. NASA Drops Laser Comm Requirement From Discovery Solicitation. SpaceNews.com. November 5, 2014. Процитовано January 11, 2016. 
 48. NASA Sorting Through Latest Discovery Proposals. Spacenews.com. February 23, 2015. Процитовано January 11, 2016. 
 49. Enceladus life finder: the search for life in a habitable moon. Geophysical Research Abstracts. Vol. 17, EGU2015-14923, 2015 EGU General Assembly 2015.
 50. Kane, Van (April 3, 2014). Discovery Missions for an Icy Moon with Active Plumes. The Planetary Society. Процитовано April 9, 2015. 
 51. LIFE: Life Investigation For Enceladus: A Sample Return Mission Concept in Search for Evidence of Life (PDF). Astrobiology 12: 730–742. Bibcode:2012AsBio..12..730T. doi:10.1089/ast.2011.0813. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 28 квітня 2017. 
 52. Io Volcano Observer (IVO). Geophysical Research Abstracts, Vol. 11, EGU2009-6448-1, 2009. EGU General Assembly 2009.
 53. John F. Mustard; Scott L. Murchie; Andrew S. Rivkin; Douglas A. Eng; Elena Y. Adams; Patrick N. Peplowski; David J. Lawrence; Goestar Klingelhoefer (June 9–11, 2015). The Advanced Jovian Asteroid Explorer (PDF) 11th Low Cost Planetary Missions Conference. 
 54. RAVEN — High-resolution Mapping of Venus within a Discovery Mission Budget
 55. Venus Atmosphere and Surface Explorer. American Astronomical Society, DPS meeting #46, #214.15 (2014)
 56. а б в MERLIN: The Creative Choices Behind a Proposal to Explore the Martian Moons (Merlin and PADME info also)
 57. Phobos And Deimos & Mars Environment (PADME). 45th Lunar and Planetary Science Conference (2014).
 58. McKay, Christopher P.; Stoker, Carol R.; Glass, Brian J.; Davé, Arwen I.; Davila, Alfonso F.; Heldmann, Jennifer L.; Marinova, Margarita M.; Fairen, Alberto G.; Quinn, Richard C.; Zacny, Kris A.; Paulsen, Gale; Smith, Peter H.; Parro, Victor; Andersen, Dale T.; Hecht, Michael H.; Lacelle, Denis; Pollard, Wayne H. (April 5, 2013). The Icebreaker Life Mission to Mars: A Search for Biomolecular Evidence for Life. Astrobiology 13 (4): 334–353. Bibcode:2013AsBio..13..334M. PMID 23560417. doi:10.1089/ast.2012.0878. 
 59. Choi, Charles Q. (May 16, 2013). Icebreaker Life Mission. Astrobiology Magazine. Архів оригіналу за August 15, 2013. 
 60. McKay, C. P.; Stoker, Carol R.; Glass, Brian J.; Davé, Arwen I.; Davila, Alfonso F.; Heldmann, Jennifer L.; Marinova, Margarita M.; Fairen, Alberto G.; Quinn, Richard C.; Zacny, Kris A.; Paulsen, Gale; Smith, Peter H.; Parro, Victor; Andersen, Dale T.; Hecht, Michael H.; Lacelle, Denis; Pollard, Wayne H. (2012). The Icebreaker Life Mission to Mars: A Search for Biochemical Evidence for Life (PDF). Concepts and Approaches for Mars Exploration. Lunar and Planetary Institute. Архів оригіналу за December 3, 2013. 
 61. Binary Asteroid in-situ Explorer Mission (BASiX): A Mission Concept to Explore a Binary Near Earth Asteroid System. 45th Lunar and Planetary Science Conference (2014)
 62. Dark Asteroid Rendezvous (DARe). 46th Lunar and Planetary Science Conference (2015)
 63. Dreier, Casey; Lakdawalla, Emily (September 30, 2015). NASA announces five Discovery proposals selected for further study. The Planetary Society. Процитовано October 1, 2015. 
 64. Dating moon rocks accurately with new design mass spectrometer - News. SpectroscopyNOW.com. July 22, 2015. Процитовано January 11, 2016. 
 65. Hurlbert, Eric; Morehead, Robert; Melcher, John C.; Atwell, Matt (2016). Integrated Pressure-Fed Liquid Oxygen / Methane Propulsion Systems – Morpheus Experience, MARE, and Future Applications (PDF) NASA CASI. NASA Johnson Space Center. 
 66. PROTEUS – A MISSION TO INVESTIGATE THE ORIGIN OF EARTH’S WATER: CREATING HABITABLE WORLDS (PDF). Astrobiology Science Conference 2015. Процитовано January 11, 2016. 
 67. Kuiper : A Discovery-Class Observatory for Outer Solar System Giant Planets, Satellites, & Small Bodies (PDF). Lpi.usra.edu. Процитовано January 11, 2016. 
 68. Stephen Clark. NASA might pick two Discovery missions, but at a price. Spaceflight Now. Процитовано January 11, 2016. 
 69. Brown, Dwayne C.; Cantillo, Laurie (September 30, 2015). NASA Selects Investigations for Future Key Planetary Mission. NASA News (Washington, D.C.). Процитовано October 1, 2015. 
 70. Kane, Van (December 2, 2014). Selecting the Next Creative Idea for Exploring the Solar System. Planetary Society. Процитовано February 10, 2015. 
 71. NASA Selects Two Missions to Explore the Early Solar System. January 4, 2017. Процитовано January 4, 2017.