Європейське космічне агентство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Європе́йське космі́чне аге́нтство, ЄКА (European Space Agency, ESA) — міжнародна організація, що займається здійсненням спільних космічних досліджень, а також практичним використанням штучних супутників. Заснована 30 травня 1975 року. Штаб-квартира Агентства знаходиться в Парижі.

Країни-учасники[ред.ред. код]

   Країни-члени ЄКА
   Країни-співробітники ЄКА
   Підписали угоду про співробітництво

Засновники (учасники ЄКА з 1975):

Інші учасники:

Словенія, Латвія, Словаччина, Литва, Болгарія i Канада беруть участь в окремих проектах. Україна, Туреччина, Кіпр, Ізраїль i Мальта підписала угоду про співробітництво з Європейським космічним агентством.

Проекти[ред.ред. код]

Виконані проекти[ред.ред. код]

Космічний телескоп Hipparcos[ред.ред. код]

Поточні проекти[ред.ред. код]

Автоматичний вантажний космічний корабель[ред.ред. код]

Докладніше: Automated Transfer Vehicle

Починаючи із 1995 року, Європейське космічне агентство витратило близько 1,9 мільярда доларів США на проектування і створення першого вантажного корабля та на створення наземного обладнання для слідкування і керування кораблем. Вартість власне європейського вантажного корабля становить 304 мільйони доларів, а повні витрати на політ одного вантажівника становлять 532 мільйона доларів. У проекті створення європейського вантажівника брали участь 10 країн. Основні витрати (близько 47%) несе Франція, доля Німеччини — 24%, Італії — 13%. Перший старт здійснено 9 березня 2008 року[1]. Корабель отримав назву «Жюль Верн». Він успішно пристикувався до Міжнародної космічної станції (МКС) 3 квітня та доставив туди близько 5 тонн вантажів.

В подальшому передбачається запускати один корабель кожні 13–15 місяців.

Польоти європейського вантажівника керуються командою із 60 чоловік із центру управління польтами (ЦУП), що розташований у Тулузі (Франція).

Космічний телескоп «Гершель»[ред.ред. код]

Астрономічний супутник стартував 14 травня 2009 року з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Разом з телескопом «Гершель» цієї ж ракетою-носієм було виведено на орбіту астрономічний супутник «Планк». Вартість проекту (з вартістю об'єднаного запуску) становить приблизно 1,9 мільярда євро[2].

Це найбільший космічний телескоп із діаметром дзеркала 3,5 м, що виконує спостереження в інфрачервоному діапазоні. Його функціонування розраховано на три роки. Основним обмежуючим фактором є випаровування гелію з кріостату, що забезпечує охолодження детекторів до робочої температури у 2K. Кріостат містить близько 2000 літрів рідкого гелію у стані надплинності.

Апарат обертається навколо Лагранжевої точки L2, яка розташована на відстані близько 1,5 млн км від Землі у бік, протилежний Сонцю.

Основна наземна станція, що забезпечує діяльність телескопа — антена глибокого космосу в Нью-Норсії (Австралія), що належить Європейському космічному агентству[Джерело?].

Проекти в розробці[ред.ред. код]

Запропоновані проекти[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Організація Це незавершена стаття про організацію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.