Добра стаття

Тернопільський став: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 86: Рядок 86:


=== Розважальні заклади ===
=== Розважальні заклади ===
* Нічний клуб «Riverpool» — вул. Чумацька, 14а
* Диско клуб «Riverpool» — вул. Чумацька, 14а
* Диско клуб «Maxim» — вул. Білецька, 1


=== Пляжі ===
=== Пляжі ===

Версія за 20:20, 26 лютого 2012

Координати: 49°33′52″ пн. ш. 25°34′51″ сх. д. / 49.56444° пн. ш. 25.58083° сх. д. / 49.56444; 25.58083

Файл:Ternopil lake map.jpg
Карта Тернопільського ставу
Вид на центр Тернополя, 18 червня 2011

Тернопільський став або Тернопільське озеро (до 1991 — Комсомольське озеро) — велика штучна водойма в Тернополі, створена на місці боліт на річці Серет.

За площею водойма відповідає тернопільському Східному масиву.

Будівництво ставу

Тернопільському ставу приблизно стільки ж років, як і місту Тернополю: Ян Тарновський, засновник Тернополя і власник фортеці, 15 березня 1548 року отримує привілей на будівництво греблі та створення ставу. Збудовано водойму в заплаві річки Серет як оборонну ланку від нападів турків і татар, що забезпечує фортеці Тарновського ще більшу неприступність.

Межі ставу в середині XVI століття встановлювалися: від Кутківець до Тернопільського замку з заходу на схід. Уздовж львівської дороги, що виходила із однойменної брами, було збудовано високу греблю. У привілеї 1550 року Ян Тарновський серед інших повинностей міщан зазначає, що в їх обов'язки входить направа греблі великого ставу, водоспуску і лотоків. Спуск ставу давав що три роки прибуток 16-24 тисячі золотих. У той час довжина ставу становила 7 км, ширина — 2-3 км.

Став і мав значне господарське значення: у XVII столітті на ньому працювали чотири млини, що приносило великі прибутки місту, а в самому озері розводили рибу: щуки, окуні, коропи, карасі та інші види. Уже на початку ХХ століття водойму взяв у оренду тернопільський підприємець Володимир Трач, який експортував рибу до Польщі.

Занепад Тернопільського ставу

Став у минулому часто зазнавав занепаду, зазвичай під час татарських і турецьких нападів. Проте найбільше занепав став у міжвоєнний період ХХ століття, коли Тернопіль перебував під польською владою: у водоймі був низький рівень води — вода була замуленою, став густо заростав.

До середини ХХ століття між Старим замком та Надставною церквою існував найдавніший район Тернополя — Підзамче, де знаходився і міський ринок, від якого походить назва сучасної вулиці — Старий ринок. На Підзамчі мешкали переважно ремісники та рибалки. У наш час ця історична місцевість не збереглась: залишились лише два будинки, що колись оточували ринок, та кілька будинків на вулиці Над ставом.

Комсомольське озеро

На Комсомольському озері, 1950-ті роки

Під час Другої світової війни Тернопільський став був повністю знищений. У 1950-х роках минулого століття відбувається масштабна відбудова Тернополя — і, коли було прийнято рішення про підпорядкування всіх водних ресурсів місцевій владі у 1956 році, Тернопільський став почали відновлювати. Тоді було збудувано нову греблю — і рівень води став вищим, ніж раніше. Нове водосховище зайняло значно більшу площу — понад 300 гектарів, і назвали його Комсомольським озером. Між водоймою та центром міста заклали парк імені Шевченка, який протягнувся вздовж східного берега озера. Було споруджено і острів Закоханих. У самому парку імені Шевченка створили озеро «Чайка», яке фактично є затокою Комсомольського озера.

У 60-х роках пляж біля Старого замку було ліквідовано і збудувано центральну пристань та створено стоянку для теплоходів катерів, яхт і моторних човнів. Широкі сходи, що ведуть до пристані, розділив каскад штучних водоспадів, який назвали у честь головного архітектора міста Гронського — «Сльози Гронського». На березі новоствореної зеленої зони збудували ресторан «Поплавок», з тераси якого відкривається вид на центральну частину міста, а біля ресторану створили новий пляж «Ближній»; неподалік села Пронятин створили ще один пляж — «Дальній». У 70-х роках ХХ століття пристань суден перенесли на протилежний берег міста, де був створений Морський клуб (нині — нічний клуб «Riverpool»).

Комсомольське озеро перейменували в 1992 році, і з того часу водойма називається Тернопільським ставом, який також називають Тернопільським озером.

Розвиток судноплавства

Теплоходи «Герой Танцоров» та «Капітан Парій», 18 червня 2011
Прогулянкова яхта, 24 серпня 2011

У 1968 році в Тернополі з'явився теплохід «Герой Танцоров» (бортовий номер С-541), названий на честь одного з визволителів міста від німецької окупації Григорія Танцорова 1944 року. Саме судно збудоване у 1963 році в Білорусі. Майже п'ять років теплохід ходив по Дністру за маршрутом від Старої Ушиці Хмельницької області до Мельниці-Подільської Тернопільської області. Судно мало назву «Заліщики».

У 1965 році на озері з'явився значно менший теплохід, з бортовим номером ПТ-50 («Пасажирський теплохід — п'ятдесятий номер»), збудований у 1964 році за проектом 792А. На початку 1990-х років Морську школу, якій підпорядковувались теплоходи, розформували, і, щоб зберегти судна від розбазарювання, їх передали в оренду приватній фірмі «Торговий Дім, Тернопіль». Однак нестабільна економіка держави призвела до того, що новий власник випускав у рейс лише один теплохід — «Герой Танцоров». Інший — ПТ-50 не працював. У 2005 році теплоходи передали на баланс комунальному підприємству «Тернопільелектротранс», яке до того обслуговувало випуск на лінії тільки тролейбусів. Після капітального ремонту «Героя Танцорова», який здійснили у 2006 році, йому замінили ходову рубку на нову, зроблену з кузова тролейбуса «Škoda 9Tr». У липні 2009 року розпочалось відновлення теплохода ПТ-50. 13 жовтня 2010 року судно спустили на воду. 6 червня 2011 року відбулася офіційна презентація теплохода ПТ-50, який відтепер називається «Капітан Парій». Першими пасажирами стали журналісти. У вихідні, за умови хорошої погоди, працюють обидва теплоходи, у будні - зазвичай по одному.

У наш час є три діючі причали теплоходів: «Центр», «Ресторан "Хутір"» і «Дальній пляж» (тимчасовий). У планах міської ради - ремонт недіючих причалів «Мікрорайон "Дружба"», «Дальній пляж» (постійний), «Мікрорайон "Новий світ"» та будівництво нових (поблизу села Біла).

До середини 1970-х років діяв причал у селі Пронятин. Однак цю зупинку скасували під час будівництва пішохідного мосту, який зараз з'єднує «Дальній пляж» та село Біла.

Вартість квитка за повне коло (станом на 2011 рік) становить 10 гривень, в один кінець (до «Ресторану "Хутір"», «Дальнього пляжу» або тільки звідти) - 5 гривень. Вартість квитка для дітей віком від 5 до 10 років становить 50% від повної вартості, до 5 років - безкоштовно.

Окрім теплоходів, на озері можна побачити яхту з бортовим номером ТП-88-К. Вона швартується на пристані, що в парку ім. Т. Г. Шевченка, навпроти дитячого майданчика. Її також можна замовити для прогулянки. Вартість оренди на півгодини становить 90 гривень.

Також на озері є рятувальний глісер на повітряній подушці — МАРС-700, який належить обласному управлінню МНС.

Створення парків

У 1980-х роках благоустрій територій довкола Комсомольського озера не припинявся. За греблею створили гідропарк «Піонерський», який з часом перейменували у «Топільче». А біля підніжжя лісопарку «Загребелля» спорудили готель «Москва». Згодом готелю дали назву «Галичина».

Також на Тернопільському ставі є два острови — «Закоханих», а також «Чайка» на однойменному озері (затоці ставу). На озері «Чайка» в літній період діє прокат катамаранів.

Флора і фауна

Острів закоханих

У Тернопільському ставі водиться багато коропів, сомів та щук а також молюски і раки. Зокрема, деякі водолази стверджують, що окремі соми досягали довжини до 2-х метрів.

Є також багато водоростей, переважає жовта водяна лілія, що цвіте наприкінці червня. На заході ставу біля району Пронятин і села Біла росте очерет та різні види верби.

На Тернопільському ставі живуть і розмножуються дикі качки і чайки.

Великий фонтан

Файл:Старий фонтан і теплохід ПТ-50.jpg
Старий фонтан і теплохід ПТ-50, 1970-ті роки

У 1975 році на Комсомольському озері з'явився великий фонтан, який одразу ж охрестили «Струменем Кородюка» - на честь тодішнього міського голови. Висота центрального струменя сягала 15 метрів, бокових — 5 метрів. Фонтан виконував не лише естетичну функцію, а ще й екологічну. Оскільки в Комсомольському озері вода через відсутність течії попід східними берегами застоювалась, виникла необхідність у будівництві якого-небудь механізму, що міг би її перемішувати. Так і з'явилась ідея спорудження фонтану.

Фонтан був встановлений на відстані 100 метрів від набережної, на одній вісі від фонтану «Каскад» і Центрального причалу.

Через великі витрати на його функціонування, водограй працював не щодня, а переважно по вихідних та у святкові дні. У 1990-х роках через економічну кризу фонтан вивели з експлуатації. З 2000-го року фонтан працював лише на Великдень, у День незалежності України та День міста Тернополя. Навесні 2003 року через відсутність належного ремонту конструкцій під час танення криги фонтан затонув. Відновити його було неможливо, тому восени 2007 року коштом спонсорів був встановлений новий.

Фонтан «Спогад»

Замість старого великого фонтану 23 вересня 2007 року оператор мобільного зв'язку Київстар урочисто встановив та ввімкнув новий плавучий фонтан. Встановили його на 100 метрів лівіше (південніше) від попереднього водограю. 11 грудня того ж року було підведено підсумки конкурсу на кращу його назву. Йому дали ім'я «Спогад». У 2010 році фонтан передали на обслуговування КП «Тернопільводоканал». У холодний період року фонтан зберігається на складі підприємства.

Інфраструктура

Заклади громадського харчування

  • Ресторанний комплекс «Максим» (ресторани, лаунж-бар, опен-бар, літній майданчик) — вул. Білецька, 1 (біля Тернопільського замку)
  • Ресторан «Шинок» — вул. Замкова, 10а
  • Ресторан «Хутір» — вул. Чумацька, 81
  • Ресторан «Сапсан» — вул. Білецька, 64
  • Бар «Над ставом» — вул. Білецька, 33

Також у теплу пору року навколо озера розташовуються літні кафе.

Готелі

Розважальні заклади

  • Диско клуб «Riverpool» — вул. Чумацька, 14а
  • Диско клуб «Maxim» — вул. Білецька, 1

Пляжі

  • "Riviera beach" — пляж з пірсом (послуги надаватиме диско клуб "Riverpool")
  • Ближній пляж — нині не офіційне місце відпочинку неподалік ресторану "Хутір" (не діє з початку 1990 років)
  • Дальній пляж — знаходиться у північно-західній частині водойми, перебуває у власності міста (під опікою орендаря)

Спортивні та розважальні заходи

Чемпіонат Європи з водно-моторного спорту, 27 серпня 2011

В радянський період довкола Комсомольського озера було створено велику спортивну та відпочинкову інфраструктуру. В наш час діють веслувальна база «Спартак», ДЮСШ «Буревісник», «Тернопільський віндсерфінг клуб». Дуже часто в літній період на озері можна побачити спортивні байдарки, каное та вітрильники.

У серпні 1987 року Тернопіль був центром проведення Чемпіонату Світу з водномоторних видів спорту.

27 та 28 серпня 2011 року на Тернопільському ставі відбувся Чемпіонат Європи з водомоторних видів спорту. У змаганнях приймали участь 63 спортсмени з 8 країн Європи.

12 лютого 2012 року на набережній та на льоду Тернопільського ставу відбувся День зими. Для тернополян та гостей міста організували концертну програму, різноманітні спортивні заходи (хокей, біатлон, футбол, штурхобочні бої тощо). Усі бажаючі могли покататися на санних бричках, собачих упряжках. Для дітей облаштували санну карусель. Навколо острова «Закоханих» була виставка снігових скульптур, а на самому острові з льодяних брил вирізьбили Герб Тернополя. Востаннє такі заходи на озері проводили ще за часів СРСР.

Фотогалерея

Посилання