Київстар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ПрАТ «Київстар»
Тип Приватне акціонерне товариство
Гасло "Єднає усюди" (раніше: "З думкою про Вас")
Заснування 1994
Штаб-квартира м. Київ, вул. Дегтярівська, 53а
Ключові особи (CEO) — Петро Анатолійович Чернишов[1]
Галузь Телекомунікації
Послуги Стільниковий зв'язок, Інтернет
3G: HSPA+, GSM
Валовий дохід 12,871 млрд грн. (2013)
Чистий прибуток 6,24 млрд грн. (2013)[2]
Власник(и) Росія Альфа-Груп (47%)
Норвегія Telenor (42%)
Співробітники 4500 (жовтень 2014)[3]
Клієнти 25,75 млн.
Холдингова компанія VimpelCom Ltd.
Сайт www.kyivstar.ua

«Київстар» або «Kyivstar» — українська телекомунікаційна компанія, що надає послуги мобільного зв'язку та доступу до мережі Інтернет, входить у міжнародний холдинг VimpelCom Ltd.. Головний офіс у м. Київ. Надає послуги у стандартах GSM-EDGE та UMTS-HSPA+, під брендом «Київстар» та суббрендом «Київстар Бізнес».

Станом на грудень 2013 «Київстар» був найбільшим оператором мобільного зв'язку в Україні за кількістю абонентів (25,8 млн.)[4] Також компанія надає послуги широкосмугового доступу до інтернету для 762 тис. користувачів[5].

Волоконно-оптична мережа «Київстар» для швидкісної передачі даних має загальну довжину понад 46 тисяч кілометрів і ємність зовнішніх каналів понад 620 Гбіт/с. Клієнти «Київстар» можуть користуватися послугами міжнародного роумінгу в 195 країнах на 5 континентах[6].

Історія[ред.ред. код]

Компанію було засновано 1994 року Ігорем Литовченком під назвою «Bridge». Згодом назву було змінено на «Київстар». Послуги мобільного зв'язку компанія почала надавати з 9 грудня 1997 року[7].

1998  року було відкрито чотири представництва в найбільших містах України — Одесі, Дніпропетровську, Харкові й Львові, запроваджено послугу коротких текстових повідомлень СМС (вперше в Україні) та послугу міжнародного роумінгу. 1999 року було запроваджено послугу передплаченого зв'язку «ACE&BASE» та посекундну тарифікацію (з 30-ої секунди), відкрито кримську філію в м. Сімферополь[7]. 2000 року було запроваджено безкоштовні вхідні дзвінки всередині мережі для всіх абонентів (вперше на ринку). Було запроваджено послуги доступу до Інтернет (зокрема, WAP). Компанія стала першим оператором GSM-банкінгу («СтарКард»). Абонентам надано послугу міжстандартного роумінгу[7].
2001  року було запроваджено посекундну тарифікацію з першої секунди розмови (вперше на ринку); Контрактні абоненти «Київстар» отримали можливість поповнювати рахунок за допомогою скреч-карт «СтарТайм». Мережею «Київстар» охоплено всі обласні центри та основні шляхи національного й регіонального значення[7]. Кількість абонентів перевищила один мільйон, «Київстар» став лідером за кількістю абонентів на мобільному ринку України[неавторитетне джерело][7]. 2002 року було передано в тестову експлуатацію технологію високошвидкісної передачі даних GPRS. «Київстар» став першим мобільним оператором України, який надає послуги роумінгу в усіх європейських країнах. Компанію було сертифіковано за міжнародною системою якості ISO 9001:2000. Восени 2003 року було скасовано плату за вхідні дзвінки. «Київстар» здобув міжнародну премію «ЄвроМаркет» Європейського центру досліджень ринку (EMRC), а «Українська інвестиційна газета» визнала «Київстар» найдинамічнішою компанією України в рейтингу «ТОР-100»[Джерело?]. 2004  року «Київстар» уперше в Україні продемонстрував технологію швидкісної передачі даних EDGE, став офіційним мобільним оператором Національної Олімпійської збірної України, а випуск корпоративних облігацій ЗАТ «Київстар Дж. Ес. Ем.» було визнано кращою фінансовою операцією року на міжнародних ринках, що розвиваються[7][неавторитетне джерело]. З 1 вересня «Київстар» вивів на ринок перший в Україні міжнародний молодіжний мобільний бренд djuice, для абонентів ACE&BASE та djuice було запроваджено послугу «Переказ коштів».
2005 року міжнародний довготерміновий кредитний рейтинг «Київстар» було підвищено з рівня «В» до рівня «В+», компанія стала офіційним міжнародним мобільним оператором та офіційним міжнародним спонсором пісенного конкурсу «Євробачення 2005». Того ж року компанія випустила євробонди на суму 175 млн доларів, «Київстар» став титульним спонсором національної та молодіжної збірних команд України з футболу. Кількість абонентів у серпні 2005 року у перевищила 10 мільйонів, а наприкінці 2006  року — 20 мільйонів. Було запроваджено послуги «Мобільна карта» та «Знайди друга» на базі технології LBS. Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service покращило прогноз рейтингу компанії «Київстар» зі «стабільного» до «позитивного» (на рівні В1).

2007 — на 1 січня 2007 року абонентська база «Київстар» налічувала 21 млн 510 тис. 279 абонентів. На той час це була найбільша кількість абонентів серед операторів стільникового зв'язку. З травня «Київстар» вивів на ринок нову економ-послугу під брендом «Мобілич». у лютому введено в експлуатацію інтернет-систему самообслуговування абонентів «Мій Київстар»[8]. Міжнародна рейтингова агенція Moody's Investors Service підвищила кредитний рейтинг «Київстар» з В1 до Ва3.

2008 — на 1 січня 2008 року кількість абонентів «Київстар» становила 23 млн 604 тис. осіб. Крім абонентів оператора «Київстар» (12,377 млн осіб), ця цифра охоплює також абонентів Djuice (9,196 млн осіб) та «Мобілич» (790 тис. осіб). Кількість контрактних абонентів становила 1,241 млн осіб[9].

У квітні 2009  було припинено продаж стартових пакетів під суббрендом «Мобілич». Натомість запущено музичний портал Djuice MUSIC DRIVE — соціальну мережу для молодих музикантів. У жовтні було оприлюднено спільну заяву Telenor та Altimo (яка управляє телекомунікаційними активами Альфа-груп). Сторони вирішили об'єднати свої пакети в російському «Вимпелкомі» та українському «Київстарі» в новій компанії VimpelCom Ltd з лістингом на NYSE. Компанію зареєстровано на Бермудських островах, а офіс буде розташовано в Голландії.
«Альфа-груп» отримає 43,9% голосів у новій компанії, Telenor — 35,4%, free float складе 20,7%.

Філія компанії Київстар у Дніпропетровську (2011)

З березня 2010 року «Київстар» надавав послуги високошвидкісного фіксованого інтернет-доступу в семи найбільших містах України — Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Львів, Одеса, Сімферополь. 21 жовтня 2010 року почався процес інтеграції українських телекомунікаційних операторів — «Київстар» та «Beeline-Україна» (ЗАТ «Українські радіосистеми» і ТОВ «Голден Телеком») в одну компанію[10]. Об'єднана компанія надає телекомунікаційні послуги під брендами «Київстар», djuice, «Київстар-Бізнес» та «Beeline». За інформацією «Київстару» процес об'єднання операторів було завершено до кінця 2012 року[7].

2012  року географію «Домашнього Інтернету» було розширено до 138 міст України. Кількість абонентів мобільного зв'язку досягла 26 мільйонів, а кількість абонентів широкосмугового інтернету - 613 тисяч[11]. У грудні, напередодні 15-ї річниці компанії, засновник та президент «Київстар» Ігор Литовченко опублікував перший український бізнес-роман «Запалюючи зірку. Історія „Київстар“ від першої особи». Книга містить фотографії з особистого архіву, історію життя та факти, пов'язані зі становленням мобільного оператора «Київстар».

2013 було розпочато надання мобільно-фінансових послуг, зокрема послуги «Мобільні гроші», за допомогою якої абоненти можуть здійснювати поповнення банківських карт, розрахунки за товари та послуги різних компаній з мобільних телефонів[12]. У рейтингу 500 найбільших компаній Центральної та Східної Європи», складеному Deloitte, «Київстар» посів 146 місце, найвище серед українських операторів мобільного зв'язку[13].

23 лютого 2015, Київстар придбав на тендері ліцензію на надання послуг у стандарті UMTS, що належить до третього покоління мобільного зв'язку (3G). За умовами тендеру оператор зобовязується протягом 18 місяців після проведення конкурсу запустити мережу третього покоління на території всіх обласних центрів України, а протягом 6 років - на території всіх районних центрів і всіх населених пунктів з населенням понад 10 тисяч осіб.[14][15]

Керівництво[ред.ред. код]

Компанією керує Правління, до складу якого входять:[16][1]

 • Петро Чернишов, голова української бізнес-одиниці VimpelCom Ltd., голова правління, президент «Київстар».
 • Андрій Осадчук, громадянин України. Директор з регуляторно-правового забезпечення.
 • Кай Гулбрансен, громадянин Норвегії. Технічний директор.
 • Ібрагім Карам, громадянин Єгипту. Фінансовий директор.
 • Сантьяго Аргелік, громадянин Іспанії. Комерційний директор.[17] 

Статистика[ред.ред. код]

За станом на грудень 2013 «Київстар» обслуговував майже 26 млн абонентів. Мережа «Київстар» охоплювала всі великі й малі міста України та понад 28 тис. сільських населених пунктів, усі головні національні й регіональні траси, більшість морського і річкового узбережжя, забезпечуючи покриття території, де мешкає 99% населення України. Станом на червень 2013 частка Київстару на ринку мобільного зв'язку становила 50,2%. «Київстар» надає послуги EDGE/GPRS на всій території свого покриття, а також роумінг у 195 країнах на 5 континентах. «Київстар» надає телекомунікаційні послуги під брендами «Київстар» та «Київстар Бізнес». Компанія також надає послуги 613 тис. користувачам з доступу до широкосмугового інтернету на базі FTTB. Мережа широкосмугового доступу до інтернету (послуга «Домашній Інтернет») діє в 138 містах України.

Загальний дохід «Київстар» у 2013 році склав 12,871 млрд грн. (усі дані наведено за 2013 рік) [39].

 • Основну виручку компанії принесли послуги мобільного зв'язку – 11,768 млрд грн.
 • Дохід від фіксованого зв’язку – 1,103 млрд грн. (зростання на 11%).
 • Доходи від послуги «Домашній Інтернет» зросли на 48%.
 • EBITDA – 6,240 млрд грн. при маржі в 48,5%.
 • Обсяг капітальних інвестицій компанії за рік склав 1,6 млрд грн.
 • Операційні витрати – 6,631 млрд грн.
 • Середній рахунок абонента мобільного зв'язку – 37,5 грн.
 • Середній рахунок абонента фіксованого зв'язку – 49,4 грн.
 • Кількість абонентів мобільного зв'язку – 25 756 тис. (зростання на 3%)
 • Кількість абонентів фіксованого зв'язку – 762 тис. (зростання на 24%)
 • Сума податків і зборів, сплачених до бюджету України за 2013 рік, склала понад 4,351 млрд грн.
Номерна ємність

«Київстар» має:

 • 5 мережевих кодів — 067, 068, 096, 097, 098, а також
 • номерні ємності в стаціонарній телефонній мережі багатьох міст України (наприклад, 2000 номерів з індексами 695ххх, 696ххх в м. Полтава, 20000 номерів з індексами 781хххх, 782хххх в м. Одеса, 5000 номерів з індексами 905ххх — 909ххх в м. Севастополь.

Суперечки під час запровадження MNP[ред.ред. код]

Шляхом судового позову Київстар заблокував запровадження послуги MNP — збереження номера при зміні оператора в Україні[18][19]. На думку фахівців «Київстару» запропонований варіант запровадження послуги не відповідав чинним нормативним актам у галузі телекомунікацій[20][21]. Найбільші мобільні оператори «Київстар» і «МТС Україна» пропонували зробити послугу платною для абонентів, а термін, в який абонент мав бути переведений з однієї мережі в іншу, на їхню думку, мав становити 7 днів. Представники ж третього за величиною мобільного оператора «Астеліт» (life:)) наполягали, що послуга має бути безкоштовною для абонентів, а перенесення номера мало б відбуватися протягом 24 годин з моменту подачі заявки.
У підсумку НКРЗІ підтримала думку «Київстару» й МТС Україна. Відповідно до остаточного проекту порядку надання послуги вона буде платною для абонентів і коштуватиме кілька десятків гривень. Ці доходи будуть розподілятися між Українським державним центром радіочастот, який є адміністратором послуги, і оператором, від якого йде абонент. Остаточну ціну пізніше встановить адміністратор[22].

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Экс-глава Carlsberg Ukraine Петр Чернышов возглавит «Киевстар» // «Київстар Бізнес» Дайджест
 2. "Київстар" озвучив прибуток за 2013 рік lb.ua, 6 березня 2014
 3. Київстар сьогодні
 4. Количество абонентов "Киевстара" в 2013 г. увеличилось на 3% до 25,8 млн rbc.ua, 06.03.2014
 5. «Киевстар» получил за минувший год 12,9 млрд грн дохода ko.com.ua, 06.03.2014
 6. «Киевстар» в минувшем году инвестировал в развитие сети около 1,7 млрд грн ko.com.ua, 17.03.2014
 7. а б в г д е ж ПрАТ «Київстар». «Історія». Процитовано 28.12.2014. 
 8. «Система керування витратами на мобільний зв'язок "Мій Київстар" доступна всім абонентам оператора». SMARTphone.ua. 2007-02-04. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2011-12-03. 
 9. ПрАТ «Київстар» (9 січня 2008). "Кількість абонентів компанії «Київстар» станом на 1 січня 2008 року". Прес-реліз. Переглянутий 3 грудня 2011.
 10. ПрАТ «Київстар» (21 жовтня 2010). "Об’єднання «Київстар» та «Beeline-Україна» — нові можливості розвитку". Прес-реліз. Переглянутий 3 грудня 2011.
 11. Звіт iKS-Consulting про український ринок широкосмугового Інтернету від 29.08.2012
 12. ««Киевстар» выпустил мобильные деньги». Forbes Украина. 19 Июня 2013, 16:31. Процитовано 08.02.2015. 
 13. Делойт енд Туш ЮСК (2013). «ТОП-500 найбільших компаній Центральної та Східної Європи-2013». Процитовано 28.12.2014. 
 14. Третій лот у торгах на 3G-ліцензії виграв “Київстар” 24 (телеканал), 23.02.2015
 15. Кабмін погодив умови тендеру на 3G-ліцензії unn.com.ua, 02.12.2014
 16. Peter Chernyshov appointed Kyivstar CEO from June 25, 2014 // Amsterdam, June 13, 2014 14:00 EDT
 17. Київстар. «Керівництво». Процитовано 2014-06-26. 
 18. Впровадження послуги збереження номера при зміні оператора залишається під питанням 112.ua, 25 березня 2014
 19. НКРЗІ проводить консультації з учасниками ринку щодо стану впровадження послуг із перенесення абонентських номерів nkrzi.gov.ua
 20. Владислав ВАСИЛЬ (30 серпня, 2013 - 11:33). «Що таке MNP?». газета «День». Процитовано 28.12.2014. 
 21. Игорь Филипповский (25 марта 2014). «Абоненты не смогут бесплатно сохранять номера при смене оператора». Капитал (042 (219)). Процитовано 28.12.2014. (рос.)
 22. За матеріалами Капітал (25 січня 2015, 21:00). «За послугу перенесення номерів заплатять абоненти». Finance.UA. Процитовано 08.02.2014. 

Посилання[ред.ред. код]