Київстар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Київстар
ПрАТ «Київстар»
Тип Приватне акціонерне товариство
Гасло Просто. Інноваційно. Краще
Заснування 1994 (23 роки)
Штаб-квартира Київ, вул. Дегтярівська, 53
Попередні назви «Bridge»
Ключові особи Петро Чернишов (CEO)
25 червня 2014 року)
Галузь Телекомунікації
Послуги Стільниковий зв'язок
2G: GSM, 3G: UMTS
Виторг 12,98 млрд (2014)[1]
Операційний прибуток 2,68 млрд (2014)[1]
Чистий прибуток 2,17 млрд (2014)[1]
Активи 13,19 млрд (2014)[1]
Власний капітал 8,06 млрд (2014)[1]
Власник(и) Росія Альфа-Груп (56.2%)
Норвегія Telenor (19.7%)
Співробітники ~4 тис. (2015)
Клієнти ~25 млн. (2016)
Холдингова компанія Veon
Сайт www.kyivstar.ua

«Київстáр» (англ. Kyivstar, дослівно «Зірка Київ») — українська телекомунікаційна компанія, що надає послуги мобільного зв'язку (у стандартах GSM-EDGE та UMTS-HSPA+) і доступу до мережі Інтернет (на базі технології FTTB). На початок 2015 року є найбільшим оператором мобільного зв'язку (понад 25 млн. абонентів), а також одним із найбільших інтернет-провайдерів (близько 800 тис. підключень широкосмугового доступу) в Україні.[2]

ПрАТ «Київстар» заснований у 1994 році, його головний офіс розташований у Києві. Компанія належить до міжнародного холдингу Veon (Нідерланди), 47% якого належить російській Альфа-Груп, 43% — норвезькій Telenor. Чистий дохід Київстару в 2014 році склав 2,195 млрд гривень, що на 42% менше порівняно з 2013 роком[3].

За підсумками 2014 року «Київстар» став однією з 32 українських компаній, які потрапили до рейтингу 500 найбільших компаній Східної Європи за версією американської консалтингової групи Deloitte[4].

Історія[ред.ред. код]

Колишній логотип компанії (до 2015 р.)

Компанію було засновано в 1994 році Ігорем Литовченком під назвою «Bridge». Згодом назву було змінено на «Київстар». Послуги мобільного зв'язку компанія почала надавати з 9 грудня 1997 року[5].

1998 року було відкрито чотири представництва в найбільших містах України — Одесі, Дніпрі, Харкові й Львові, запроваджено послугу коротких текстових повідомлень SMS (вперше в Україні) та послугу міжнародного роумінгу.

1999 року було запроваджено послугу передплаченого зв'язку «ACE&BASE» та посекундну тарифікацію (з 30-ї секунди), відкрито кримську філію в м. Сімферополь[5].

2000 року було запроваджено безкоштовні вхідні дзвінки всередині мережі для всіх абонентів (вперше на ринку). Було запроваджено послуги доступу до Інтернет (зокрема, WAP). Компанія стала першим оператором GSM-банкінгу («СтарКард»). Абонентам надано послугу міжстандартного роумінгу[5].

2001 року було запроваджено посекундну тарифікацію з першої секунди розмови (вперше на ринку); Контрактні абоненти «Київстар» отримали можливість поповнювати рахунок за допомогою скреч-карток «СтарТайм». Мережею «Київстар» охоплено всі обласні центри та основні шляхи національного й регіонального значення[5]. Кількість абонентів перевищила один мільйон, «Київстар» став лідером за кількістю абонентів на мобільному ринку України[5].

2002 року було передано в тестову експлуатацію технологію високошвидкісної передачі даних GPRS. «Київстар» став першим мобільним оператором України, який надає послуги роумінгу в усіх європейських країнах. Компанію було сертифіковано за міжнародною системою якості ISO 9001:2000.

Восени 2003 року було скасовано плату за вхідні дзвінки. «Київстар» здобув міжнародну премію «ЄвроМаркет» Європейського центру досліджень ринку (EMRC), а «Українська інвестиційна газета» визнала «Київстар» найдинамічнішою компанією України в рейтингу «ТОР-100».

2004 року «Київстар» уперше в Україні продемонстрував технологію швидкісної передачі даних EDGE, став офіційним мобільним оператором Національної Олімпійської збірної України, а випуск корпоративних облігацій ЗАТ «Київстар GSM» було визнано найкращою фінансовою операцією року на міжнародних ринках, що розвиваються[5].

З 1 вересня 2004 року «Київстар» вивів на ринок перший в Україні міжнародний молодіжний мобільний бренд djuice, для абонентів ACE&BASE та djuice було запроваджено послугу «Переказ коштів».

2005 року міжнародний довготерміновий кредитний рейтинг «Київстар» було підвищено з рівня «В» до рівня «В+», компанія стала офіційним міжнародним мобільним оператором та офіційним міжнародним спонсором пісенного конкурсу «Євробачення 2005». Того ж року компанія випустила євробонди на суму 175 млн доларів, «Київстар» став титульним спонсором національної та молодіжної збірних команд України з футболу.

Кількість абонентів у серпні 2005 року перевищила 10 мільйонів, а наприкінці 2006 року — 20 мільйонів. Було запроваджено послуги «Мобільна карта» та «Знайди друга» на базі технології LBS. Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service покращило прогноз рейтингу компанії «Київстар» зі «стабільного» до «позитивного» (на рівні В1).

2007 — на 1 січня 2007 року абонентська база «Київстар» налічувала 21 млн 510 тис. 279 абонентів. На той час це була найбільша кількість абонентів серед операторів стільникового зв'язку. З травня «Київстар» вивів на ринок нову економ-послугу під брендом «Мобілич». У лютому введено в експлуатацію інтернет-систему самообслуговування абонентів «Мій Київстар»[6]. Міжнародна рейтингова агенція Moody's Investors Service підвищила кредитний рейтинг «Київстар» з В1 до Ва3.

2008 — на 1 січня 2008 року кількість абонентів «Київстар» становила 23 млн 604 тис. осіб. Крім абонентів оператора «Київстар» (12,377 млн осіб), ця цифра охоплює також абонентів Djuice (9,196 млн осіб) та «Мобілич» (790 тис. осіб). Кількість контрактних абонентів становила 1,241 млн осіб[7].

У квітні 2009 було припинено продаж стартових пакетів під суббрендом «Мобілич». Натомість запущено музичний портал Djuice MUSIC DRIVE — соціальну мережу для молодих музикантів. У жовтні було оприлюднено спільну заяву Telenor та Altimo (яка управляє телекомунікаційними активами Альфа-Груп). Сторони вирішили об'єднати свої пакети в російському «Вимпелкомі» та українському «Київстарі» в новій компанії VimpelCom Ltd. з лістингом на NYSE. Компанію зареєстровано на Бермудських островах, а офіс буде розташовано в Голландії. «Альфа-груп» отримає 43,9 % голосів у новій компанії, Telenor — 35,4 %, free float складе 20,7 %.

Філія компанії «Київстар» у Дніпрі (2011)

З березня 2010 року «Київстар» надавав послуги високошвидкісного фіксованого інтернет-доступу в семи найбільших містах України — Київ, Харків, Донецьк, Дніпро, Львів, Одеса, Сімферополь.

21 жовтня 2010 року почався процес інтеграції українських телекомунікаційних операторів — «Київстар» та «Beeline-Україна» (ЗАТ «Українські радіосистеми» і «Голден Телеком») в одну компанію[8]. Об'єднана компанія надає телекомунікаційні послуги під брендами «Київстар», djuice, «Київстар-Бізнес» та «Beeline». За інформацією «Київстару» процес об'єднання операторів було завершено до кінця 2012 року[5].

2012 року географію «Домашнього Інтернету» було розширено до 138 міст України. Кількість абонентів мобільного зв'язку досягла 26 мільйонів, а кількість абонентів широкосмугового інтернету - 613 тисяч[9]. У грудні, напередодні 15-ї річниці компанії, засновник та президент «Київстар» Ігор Литовченко опублікував перший український бізнес-роман «Запалюючи зірку. Історія «Київстар» від першої особи». Книга містить фотографії з особистого архіву, історію життя та факти, пов'язані зі становленням мобільного оператора «Київстар».

2013 року було розпочато надання мобільно-фінансових послуг, зокрема послуги «Мобільні гроші», за допомогою якої абоненти можуть здійснювати поповнення банківських карток, розрахунки за товари та послуги різних компаній з мобільних телефонів[10]. У рейтингу 500 найбільших компаній Центральної та Східної Європи», складеному Deloitte, «Київстар» посів 146 місце, найвище серед українських операторів мобільного зв'язку[11].

З 20 березня 2014 року абоненти «Київстар» отримали можливість поповнювати рахунки абонентів інших мобільних операторів за допомогою послуги «Мобільні гроші», зокрема можна поповнити рахунок іншого абонента «Київстар», який обслуговується на умовах контрактних тарифних планів. «Київстар» першим на ринку України реалізував таку можливість[12].

З червня 2014 року, у зв’язку із неможливістю використовувати на тимчасово окупованій території АР Крим гривню для розрахунків, у компанії виникають труднощі під час здійснення розрахунків з партнерами, у тому числі — розрахунків за оренду та електроенергію. З цієї причини на території АР Крим виходить з ладу обладнання та базові станції (у тому числі, вузлові), що вже призвело та спричиняє у подальшому погіршення зв’язку. Кількість знеструмленого обладнання поступово збільшується[13].

В липні 2014 року, задля забезпечення своїх співробітників в Донецькій та Луганській областях від загроз збройного конфлікту, «Київстар» прийняв рішення про зміну графіка роботи і надання допомоги співробітникам у переїзді в інші регіони України[14].

У квітні — червні 2014 року системи захисту «Київстар» запобігли понад 10 тисячам спроб віддаленого несанкціонованого доступу до елементів мережі. «Київстар» посилив захист мережі від сторонніх втручань і забезпечив збереження персональних даних клієнтів[15].

25 червня 2014 року новим Головою Правління «Київстару» став Петро Чернишов[16].

З 1 липня 2014 року один з найбільших медіахолдингів України — група 1+1 медіа — перейшов на обслуговування «Київстар». «Київстар» в цій угоді виступив не просто оператором зв’язку, а телеком-партнером, який намагається зрозуміти суть бізнесу і потреби клієнта, а потім пропонує рішення, спрямовані безпосередньо на поліпшення бізнес-процесів групи[17].

З 11 серпня 2014 року, у зв’язку з обставинами непереборної сили, «Київстар» вимушено тимчасово припинив надання послуг в Криму. В офіс компанії у Сімферополі увійшла група озброєних людей і розпочали встановлювати власну апаратуру на телеком-обладнанні компанії. Тому «Київстар», діючи в інтересах інформаційної безпеки своїх абонентів, фізичної безпеки співробітників та цілісності телеком-мережі, змушений тимчасово призупинити надання послуг зв’язку в Криму. Кримський сегмент мережі «Київстар» відключено від основної мережі — абоненти бачили на екранах своїх телефонів назву мережі, але не змогли скористатися послугами оператора[18].

23 лютого 2015 року «Київстар» придбав на тендері ліцензію на надання послуг у стандарті UMTS, що належить до третього покоління мобільного зв'язку (3G). За умовами тендеру оператор зобов'язується протягом 18 місяців після проведення конкурсу запустити мережу третього покоління на території всіх обласних центрів України, а протягом 6 років — на території всіх районних центрів і всіх населених пунктів з населенням понад 10 тисяч осіб[19][20].

В червні 2015 року, поряд з запуском «3G Київстар» провів ребрендинг, запровадивши зміни в корпоративній стилістиці та цінностях компанії які тепер відповідають новому гаслу оператора: «Просто. Інноваційно. Краще»[21].

За І квартал 2016 року «Київстар» перерахував до державного бюджету податків та зборів на суму 926,8 млн грн. При цьому, відповідно до даних фіскального відомства, приріст сплачених «Київстар» податків у порівнянні з І кварталом 2015 року склав 101%. За даними, які оприлюднила ДФС, «Київстар» сплачує до бюджету України найбільші суми податків серед компаній галузі зв’язку, і зайняв 18-е місце у загальному рейтингу найбільших платників податків України[22].

У ІІ кварталі 2016 року загальна виручка від реалізації послуг збільшилася на 11% у порівнянні з аналогічним періодом 2015 року та склала 3,7 млрд грн. Виручка від реалізації послуг мобільного зв’язку зросла на 11% у порівнянні з ІІ кварталом 2015 року, сягнувши 3,4 млрд грн. Таких результатів було досягнуто завдяки збільшенню виручки від послуг мобільної передачі даних та запуску успішних маркетингових кампаній. Прибутки від послуг мобільної передачі даних зросли на 79% у порівнянні з 2 кварталом 2015 року. Це зростання зумовлене як розвитком мережі 3G, так і запуском привабливих тарифів, які роблять мобільний інтернет ще доступнішим для кінцевого користувача, а також активним просуванням пропозицій для смартфонів[23].

З 29 червня 2016 року абонентам передплаченого зв'язку Київстар стає доступною нова послуга «SMS розсилка», за допомогою якої сервіс допомогає проінформувати колег, родичів, друзів та клієнтів про важливі події, запросити на захід або привітати зі святами[24].

За період з липня 2015 по липень 2016 року кількість користувачів 3G-інтернету серед бізнес-клієнтів «Київстар» збільшилась у два рази. При цьому дата-трафік зріс у 4,5 рази, а проникнення смартфонів становить 40%[25].

26 липня 2016 року почала роботу «гаряча лінія» урядового контактного центру за номером 1545. Дзвінки на цей номер з мережі «Київстар» не тарифікуються[26].

З 1 жовтня 2016 року для активації стартових пакетів «Київстар» передплаченого зв’язку мінімальна сума першого поповнення рахунку складає 50 грн. Раніше сума першого поповнення рахунку становила 40 грн[27].

Станом на 11 жовтня 2016 року «Київстар» підключив до 3G понад 3000 населених пунктів України[28].

З 7 листопада 2016 року змінено місцезнаходження (юридична адреса) ПрАТ «Київстар» є наступна адреса: 03113, Київ, вулиця Дегтярівська, буд. 53. Відповідні зміни були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань[29].

З 8 листопада 2016 року «Київстар-Бізнес» надає знижку бізнес-абонентам, які користуються мобільним зв’язком від «Київстар», при підключенні Wi-Fi інтернету та міської телефонії[30].

14 листопада 2016 року — 20-та річниця з дня відкриття лістингу на американському біржовому майданчику — одна з найважливіших віх в історії міжнародної групи компаній VimpelCom Ltd., до якої входить національний телеком-оператор «Київстар»[31].

14 листопада 2016 року «Київстар» першим в Україні запустив тарифи, які об'єднують послуги мобільного зв'язку, домашнього інтернету і ТБ в одній вигідній пропозиції – «Київстар Все разом»[32].

Керівництво[ред.ред. код]

Компанією керує Правління, до складу якого входять:[33][16]

 • Петро Чернишов, громадянин Росії (з грудня 2015 громадянин України[34].) Голова української бізнес-одиниці VimpelCom Ltd., голова правління, президент «Київстар» з 25 червня 2014 року.
 • Андрій Осадчук, громадянин України. Директор з регуляторно-правового забезпечення.[35]
 • Кай Гулбрансен, громадянин Норвегії. Технічний директор.
 • Ібрагім Карам, громадянин Єгипту. Фінансовий директор.
 • Сантьяго Аргелік, громадянин Іспанії. Комерційний директор.[36]

Статистика[ред.ред. код]

За станом на грудень 2013 року «Київстар» обслуговував майже 26 млн абонентів. Мережа «Київстар» охоплювала всі великі й малі міста України та понад 28 тис. сільських населених пунктів, усі головні національні й регіональні траси, більшість морського і річкового узбережжя, забезпечуючи покриття території, де мешкає 99 % населення України. Станом на червень 2013 частка Київстару на ринку мобільного зв'язку становила 50,2 %. «Київстар» надає послуги EDGE/GPRS на всій території свого покриття, а також роумінг у 195 країнах на 5 континентах. «Київстар» надає телекомунікаційні послуги під брендами «Київстар» та «Київстар Бізнес». Компанія також надає послуги 613 тис. користувачам з доступу до широкосмугового інтернету на базі FTTB. Мережа широкосмугового доступу до інтернету (послуга «Домашній Інтернет») діє в 138 містах України.

Загальний дохід «Київстар» у 2013 році склав 12,871 млрд грн. (усі дані наведено за 2013 рік)[37].

 • Основну виручку компанії принесли послуги мобільного зв'язку – 11,768 млрд грн.
 • Дохід від фіксованого зв’язку – 1,103 млрд грн. (зростання на 11%).
 • Доходи від послуги «Домашній Інтернет» зросли на 48 %.
 • EBITDA – 6,240 млрд грн. при маржі в 48,5 %.
 • Обсяг капітальних інвестицій компанії за рік склав 1,6 млрд грн.
 • Операційні витрати – 6,631 млрд грн.
 • Середній рахунок абонента мобільного зв'язку – 37,5 грн.
 • Середній рахунок абонента фіксованого зв'язку – 49,4 грн.
 • Кількість абонентів мобільного зв'язку – 25 756 тис. (зростання на 3 %)
 • Кількість абонентів фіксованого зв'язку – 762 тис. (зростання на 24 %)
 • Сума податків і зборів, сплачених до бюджету України за 2013 рік, склала понад 4,351 млрд грн.

Операційно-фінансові результати Київстар у ІІІ кварталі 2016 року:

 • 3G-послуги доступні для 52% населення України
 • 131% зростання споживання дата-трафіку на клієнта
 • 18,3% зростання EBITDA.

Національний оператор Київстар у ІІІ кварталі 2016 року продовжує лідирувати на ринку телекомунікацій за NPS (індекс лояльності клієнтів)[38].

Номерна ємність «Київстар»[ред.ред. код]

 • 5 мережевих кодів — 67, 68, 96, 97, 98;
 • номерні ємності в стаціонарній телефонній мережі багатьох міст України (наприклад, 2000 номерів з індексами 695ххх, 696ххх в м. Полтава, 20000 номерів з індексами 781хххх, 782хххх в м. Одеса, до липня 2014 року — 5000 номерів з індексами 905ххх — 909ххх в м. Севастополь.

Критика[ред.ред. код]

Шляхом судового позову Київстар заблокував запровадження послуги MNP — збереження номера при зміні оператора в Україні[39][40]. На думку фахівців «Київстару» запропонований варіант запровадження послуги не відповідав чинним нормативним актам у галузі телекомунікацій[41][42]. Найбільші мобільні оператори «Київстар» і «Vodafone Україна» пропонували зробити послугу платною для абонентів, а термін, в який абонент мав бути переведений з однієї мережі в іншу, на їхню думку, мав становити 7 днів. Представники ж третього за величиною мобільного оператора «Lifecell» наполягали, що послуга має бути безкоштовною для абонентів, а перенесення номера мало б відбуватися протягом 24 годин з моменту подачі заявки.

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б в г д ПАТ Київстар - Консолідована фінансова звітність станом на 31 грудня 2014 року (зі звітом незалежного аудитора). Київстар. 29 грудня 2014. Архів оригіналу за 15 березня 2016. Процитовано 15 березня 2016. 
 2. Київстар сьогодні, — kyivstar.ua, 1 липня 2015
 3. Київстар скоротив чистий прибуток на 42% epravda.com.ua, 27 березня 2015
 4. ТОП-500 найбільших компаній Східної Європи, — Українська правда, 22 вересня 2015
 5. а б в г д е ж ПрАТ «Київстар». Історія. Процитовано 28.12.2014. 
 6. Система керування витратами на мобільний зв'язок "Мій Київстар" доступна всім абонентам оператора. SMARTphone.ua. 2007-02-04. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2011-12-03. 
 7. ПрАТ «Київстар» (9 січня 2008). "Кількість абонентів компанії «Київстар» станом на 1 січня 2008 року". Прес-реліз. Переглянутий 3 грудня 2011.
 8. ПрАТ «Київстар» (21 жовтня 2010). "Об’єднання «Київстар» та «Beeline-Україна» — нові можливості розвитку". Прес-реліз. Переглянутий 3 грудня 2011.
 9. Звіт iKS-Consulting про український ринок широкосмугового Інтернету від 29.08.2012
 10. «Киевстар» выпустил мобильные деньги. Forbes Україна. 19 червня 2013, 16:31. Процитовано 08.02.2015. 
 11. Делойт енд Туш ЮСК (2013). ТОП-500 найбільших компаній Центральної та Східної Європи-2013. Процитовано 28.12.2014. 
 12. Абоненти «Київстар» можуть поповнити мобільні рахунки інших операторів «мобільними грошима», — Київстар, 27 березня 2016
 13. Звернення до абонентів АР Крим, — Київстар, 16 червня 2016
 14. Співробітники «Київстар» на Донбасі переїдуть в безпечні регіони та будуть працювати дистанційно, — Київстар, 22 липня 2014
 15. «Київстар» посилив захист мережі, — Київстар, 15 серпня 2014
 16. а б Экс-глава Carlsberg Ukraine Петр Чернышов возглавит «Киевстар», — «Київстар Бізнес» Дайджест
 17. Один з найбільших медіахолдингів України — група 1+1 медіа — перейшов на обслуговування «Київстар», — Київстар, 31 липня 2014
 18. Ситуація зі зв'язком у Криму (2014 рік), — Київстар, 11 серпня 2014
 19. Третій лот у торгах на 3G-ліцензії виграв “Київстар” Телеканал новин «24», 23.02.2015
 20. Кабмін погодив умови тендеру на 3G-ліцензії, — УНН, 2 грудня 2014
 21. Прощай, синя зірка: навіщо «Київстар» провів ребрендинг, — ukr.media, 2015-06-07
 22. ДФС визнала Київстар одним з найбільших платників податків в Україні, — Київстар, 19 липня 2016
 23. Київстар повідомляє про успішні результати ІІ кварталу 2016 року, — Київстар, 4 серпня 2016
 24. Київстар запускає нову послугу «SMS-розсилка» для абонентів передплаченого зв'язку, — Київстар, 29 червня 2016
 25. За рік обсяг 3G-трафіку корпоративних абонентів Київстар зріс у 4,5 рази, — Київстар, 17 серпня 2016
 26. Клієнти Київстар зможуть безкоштовно дзвонити на урядову «гарячу лінію» за номером 1545, — Київстар, 27 липня 2016
 27. З 01 жовтня 2016 року Київстар змінює рекомендовану суму першого поповнення рахунку для абонентів передплаченого зв’язку, — Київстар, 21 вересня 2016
 28. Київстар підключив до 3G понад 3000 населених пунктів, — Київстар, 11 жовтня 2016
 29. Зміна юридичної адреси ПрАТ «Київстар», — Київстар, 7 листопада 2016
 30. Київстар презентує нову вигідну пропозицію «Все для бізнесу», — Київстар, 8 листопада 2016
 31. VimpelCom святкує 20-річчя лістингу в США, — Київстар, 14 листопада 2016
 32. Київстар запускає унікальне рішення – послугу «Київстар Все разом», — Київстар, 14 листопада 2016
 33. Peter Chernyshov appointed Kyivstar CEO from June 25, 2014 // Amsterdam, June 13, 2014 14:00 EDT
 34. Президент «Київстару» отримав український паспорт, — Еpravda, 14 грудня 2015
 35. Андрій Осадчук - Самопоміч Київ. Самопоміч Київ (uk-UA). Процитовано 2017-02-07. 
 36. Київстар. Керівництво. Процитовано 2014-06-26. 
 37. Доход «Киевстара» в 2013 году снизился до 12,9 млрд грн, — Дело, 6 березня 2014
 38. Операційно-фінансові результати Київстар у ІІІ кварталі 2016 року, — Київстар, 7 листопада 2016
 39. Впровадження послуги збереження номера при зміні оператора залишається під питанням 112.ua, 25 березня 2014
 40. НКРЗІ проводить консультації з учасниками ринку щодо стану впровадження послуг із перенесення абонентських номерів nkrzi.gov.ua
 41. Владислав ВАСИЛЬ (30 серпня, 2013 - 11:33). Що таке MNP?. газета «День». Процитовано 28.12.2014. 
 42. Игорь Филипповский (25 марта 2014). Абоненты не смогут бесплатно сохранять номера при смене оператора. Капитал (042 (219)). Процитовано 28.12.2014.  (рос.)

Посилання[ред.ред. код]