Європейська болотна черепаха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Європейська болотна черепаха
Emys orbicularis 2009 G1.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахові (Testudines)
Підряд: Прихованошийні черепахи (Cryptodira)
Родина: Прісноводні черепахи (Emydidae)
Рід: Болотні черепахи (Emys)
Вид: Європейська болотна черепаха
Біноміальна назва
Emys orbicularis
(Linnaeus, 1758)
Розповсюдження європейської болотної черепахи
Розповсюдження європейської болотної черепахи
Підвиди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Emys orbicularis
ITIS logo.jpg ITIS: 551943
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 82168
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Emys orbicularis
Fossilworks: 94332 94332

Європейська болотна черепаха (Emys orbicularis) — вид прісноводних черепах. Є єдиним представником ряду черепахових у фауні України.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Ареал виду охоплює Південну та Центральну Європу, Передню Азію та північно-західну частину Африки. Зустрічається в Україні у річках басейну Чорного моря та у Криму. Зустрічається у лісових, лісостепових та степових районах, де заселяє болота, плавні, озера, ставки, річні заводі з мулистим дном.[1]

Будова[ред.ред. код]

Довжина карапакса до 23 см (зазвичай 16 — 18 см), ширина до 17 см, висота до 8 см. Має форму овалу, гладенький, не має виступів. На щелепах немає зубів, їх роль виконують гострі рогові пластини. Вага дорослої особини до 1,5 кг. На ногах крупні кігті, між пальцями невеликі перетинки. Хвіст порівняно довгий, бере участь у маневруванні у воді. Карапакс забарвлений у темно-оливковий, темно-сірий кольори з жовтими рисками та плямами, можуть зустрічатись і особини чорного кольору. Пристосуванням до життя у воді є багаті капілярами вирости глотки та анальні міхури, які допомагають отримувати кисень з води. Пластрон має забарвлення від жовтого до темно-бурого. Голова та кінцівки темні, теж мають жовті невеликі плями.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Черепаха у звичайному середовищі існування

Тривалість життя — кілька десятків років. Заселяє неглибокі спокійні водойми, тримається на невеликій глибині, повзає дном або плаває. Плаває досить швидко і спритно, по землі рухається значно повільніше[1], ніж плаває, але швидше за сухопутних черепах. Виходить на берег грітися на сонці, при цьому може віддалятись від водойми на кілька сотень метрів. Пірнає[1], тривалий час може знаходитись під водою, однак у період активного руху спливає на поверхню кожні 15 — 20 хвилин, щоб запастись повітрям[1]. Активна вдень, вночі спить на дні водойми. Як правило, тримаються неподалік від водойми й при найменшому натяку на небезпеку миттєво пірнають на дно, де можуть закопуватись у мул[1]. Болотна черепаха всеїдна тварина. Харчується як у воді так і на суші. У воді раціон зазвичай складають молюски, личинки комах, дрібні ракоподібні. Іноді полює на рибу та земноводних, але хребетні тварини не є основним кормом черепахи. На суші полює на комах та багатоніжок. Може поїдати падло. Крім того можуть харчуватися рослинною їжею (водорості та вищі рослини), але така їжа становить тільки невелику частину раціону[1]. Зиму проводять у сплячці на дні водойми.

Розмноження[ред.ред. код]

Гніздо болотної черепахи, біля якого порожня шкаралупа яєць.

Статевої зрілості досягають у віці 6 — 8 років, при довжині панцира 9 — 12 см. Самці мають товстіший хвіст та ввігнутий пластрон, у самиць пластрон плоский або трохи опуклий. Парування проходить наприкінці квітня — на початку травня. Сперма самця може зберігатись у статевих шляхах самиці до року. Самиця може робити від 1 до 3 кладок за сезон. У північних та передгірних районах самиця робить тільки 1 або 2 кладки. З травня по липень самиця відкладає по 9 — 12 яєць у ямку, глибиною 10 — 17 см, яку викопує на березі у віддалені від води. Після відкладання яєць ямка закопується. Розміри яєць 28 — 33 мм, вага 7 — 8 г. На відміну від багатьох плазунів, яйця європейської болотної черепахи вкриті твердою оболонкою, як у птахів. Інкубаційний період 2 — 3 місяці. Молоді черепашки, що мають дуже маленькі розміри (22 — 25 мм, вага біля 5 г), не виходять з гніздової ямки, вони риють нірки від неї та залишаються у них до весни.

Значення[ред.ред. код]

У середні віки м'ясо болотної черепахи використовувалось у Європі у їжу, особливо під час релігійного посту, оскільки вважалось як і м'ясо риби пісним. Зараз черепахи є популярним об’єктом для розведення у тераріумах. Приносить користь, знищуючи личинок комарів та хвору рибу. Болотна черепаха - санітар водойми. При всій своїй спритності у воді їй вдається спіймати лише хвору або поранену рибу, що в цілому сприяє покращенню популяції риби.[1]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г д е ж Тваринний світ / Ілюстрована енциклопедія. — Харків: Промінь, 2007. — С. 170. — ISBN 978-966-7991-81-4.