Костянтин XI Драгаш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Констянтин XI Драгаш

Костянтин XI Драгаш (грец. Κωνσταντίνος ΙΑ' Δραγάσης Παλαιολόγος) (8 лютого 1405 — 29 травня 1453) — візантійський імператор (1448—1453 рр.), греко-слов'янського походження, останній з династії Палеологів. Загинув під час захоплення Константинополя турками.

Костянтин був сином Мануїла II, восьмим з десяти дітей Мануїла II и Олени Драгаш, дочки сербського князя Костянтина Драгаша. За візантійською традицією, що дозволяла брати прізвище по материнській лінії, в випадку якщо вона достатньо престижна, Костянтин надав перевагу прізвищу матері — Драгаш. Більшу частину дитинства він провів в Константинополі, під наглядом своїх батьків. В період знаходження свого старшого брата в Італії Костянтин був правителем Константинополя с 1437 по 1439. Після смерті Костянтина XI Драгаша Візантійська імперія перестала існувати.

Неофіційний святий[ред.ред. код]

Деякі помісні православні (зокрема, Грецька православна церква) і греко-католицькі церкви шанують Костянтина XI як святого, хоча офіційно він ніколи не був канонізований. Одна з причин цього полягає в тому, що в добу османського правління будь-яка спроба з боку православної церкви офіційно прославляти Костянтина XI як святого розглядалася б як акт повстання і, отже, була б явно необачною. Після війни греків за незалежність (1821-1831), коли церква знову здобула повну свободу дій, офіційний акт прославляння вважався зайвим через давнє шанування його як святого і мученика, зокрема, національного мученика, або етномартир (грец. Eθνομάρτυρας)[1].

Примітки[ред.ред. код]

Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема