Європейський інвестиційний банк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Європейський інвестиційний банк (Люксембург)
Європейський Союз
Прапор Європейського Союзу

Це одна із статей, що входять до серії:
Політичний устрій Європейського Союзу

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) — державна фінансово-кредитна установа Європейського Союзу для фінансування розвитку відсталих європейських регіонів у формі довготермінових кредитів. Штаб-квартира розташована в місті Люксембург.

Створений у 1958 році з метою надання кредитів для спорудження та реконструкції об'єктів, які становлять інтерес для країн ЄС та асоційованих держав. Статутний капітал формується із внесків країн-учасниць і на кінець 2012 року був збільшений до 245 млрд. євро.

Принципи функціонування[ред. | ред. код]

За рахунок випуску облігаційних позик на міжнародному грошовому ринку та на національних грошових ринках країн Європейського інвестиційного банку формуються залучені кошти банку. На рентабельні проєкти надають звичайні кредити, на малорентабельні — пільгові. До 70 % припадає на кредити для регіонального розвитку менш розвинутих районів. Загальна сума наданих кредитів — понад 47 млрд євро. Позики банку покривають частину вартості проєкту, доповнюючи власні капітали позичальника (як правило менше 50 %). Сфери використання кредитів — передусім енергетика, транспорт і телекомунікації. Європейський інвестиційний банк надає також пільгові кредити за рахунок засобів ЄС як технічний розпорядник. Кредити банку надаються в кількох валютах. Відсоткова ставка по «змішаних» кредитах визначається на базі середньозваженої вартості в залучених коштах у даних валютах на міжнародних або національних ринках капіталів.

Керівні органи Європейського інвестиційного банку — Рада керуючих, Директорат і Правління. До Ради керуючих входять міністри фінансів країн ЄС. Вона визначає загальну кредитну політику, розглядає і затверджує річні баланси, вносить зміни до статутного капіталу. Директорат приймає рішення про надання кредитів та гарантій при залученні коштів встановленні відсоткових ставок. Оперативне керівництво здійснюють президент і п'ять його заступників.

Історія[ред. | ред. код]

Європейський інвестиційний банк був заснований у 1958 р., коли набув чинності Римський договір. На початку свого існування був розташований у Брюсселі, де й більшість інших панєвропейських установ, та налічував 66 працівників. У 1968 штабквартира була переміщена до Люксембурга, де й залишається. У 1999 році в ньому було понад 1000 співробітників, а в 2012 році вже понад 2000.

Група ЄІБ була утворена в 2000 році, до складу якої входять ЄІБ та Європейський інвестиційний фонд (ЄІФ/EIF), група венчурного капіталу ЄС, яка забезпечує фінанси та гарантії для малих та середніх підприємств (МСП). ЄІБ є мажоритарним акціонером ЄІФ з 62 % акцій. У 2012 році був створений Інститут ЄІБ з метою просування «Європейських ініціатив задля загального блага» в державах-членах ЄС та країнах-кандидатах та потенційних кандидатах, а також країнах ЄАВТ.

Загальний підписаний капітал Банку в 2012 році становив 232 мільярди євро. Капітал ЄІБ був практично подвоєний між 2007 та 2009 роками у відповідь на фінансову кризу. Глави урядів ЄС погодились збільшити внесений капітал на 10 мільярдів євро в червні 2012 року.

У 2019 році, ЄІБ підписав угод на 63,3 мільярди євро, з яких 7,9 мільярдів припадали на країни, що не є членами ЄС.[1]

Кліматичний банк[ред. | ред. код]

14 листопада 2019 року ЄІБ оголосив, що припинить фінансування нових, неослаблених проєктів викопного палива з кінця 2021 року, включаючи припинення фінансування проєктів пов'язаних із природним газом. Поточні проєкти, такі як Трансадріатичний трубопровід, не зачіпатимуть.

Банк оголосив про намір «підтримати 1 трлн євро інвестицій, пов'язаних з кліматом», у «найближчі роки». Приклади запланованих витрат включають Фонд справедливого переходу, який «фінансує до 75 % таких проєктів, як реконверсія вугілльних шахт» у вуглезалежних регіонах.

За словами президента банка, ця оновлена стратегія буде стосуватися й України.

EIB в Україні[ред. | ред. код]

Україна та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) на полях саміту Україна-ЄС у Брюсселі підписали угоду про виділення позики на EUR75 млн для реалізації проєкту «Підвищення безпеки автомобільних доріг у містах України».[2]

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) направив на розвиток малого та середнього бізнесу в Україні €1,5 млрд[3].

У грудні 2019 EIB відкрив новий офіс у Києві.

У 2020 році EIB профінансує будівництво автошляхів в Україні на 450 млн євро.[4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. EIBG.Facts&Figures 2019
  2. InterFax-Україна. ЄІБ виділить Україні позику EUR75 млн на безпеку на дорогах (ua). Процитовано 9 липня 2018. 
  3. ukr.media (10 квітня 2019). Європейський інвестбанк виділив для українського бізнесу €1,5 млрд. Ukr.Media (укр.). Процитовано 11 квітня 2019. 
  4. interfax.com.ua (22 листопада 2019). Гончарук у Лондоні підписав два документи на EUR900 млн для будівництва українських доріг. interfax.com.ua (укр.). Процитовано 22 листопада 2019. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]