Адріанопольський мирний договір (1829)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адріанопольський мирний договір
Підписано: {{{підписаний}}}
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Адріано́польський ми́рний до́говір 1829 — мирна угода, укладена 2 (14 вересня) 1829 року між Російською імперією і Османською імперією після закінчення війни 1828—1829 рр.

Перемовини про мир відбувалися поблизу османської столиці Стамбула у зайнятому російськими військами Адріанополі і тривали два тижні. Договір підписаний з боку Росії А. Ф. Орловим та Ф. П. Паленом, а з боку Османської імперії — Мехмедом Садик-ефенді та Абдул Кадир-беєм. Складався з 16 статей і окремого акту.

Російська імперія, яка здобула перемогу у війні 182829, одержала острови в гирлі Дунаю, східний берег Чорного моря від гирла Кубані до пристані Святого Миколи в північній Аджарії та фортеці Ахалкалакі та Ахалцих з прилеглими областями.

Османська імперія визнала приєднання до Російської імперії Грузії, Імеретії, Мінгрелії і Гурії, а також Єреванського і Нахічеванського ханств, зобов'язалася надати автономію Князівству Сербія, Молдовському князівству і Валахії, визнати широку автономію Грецькій республіці, а також сплатити Російській імперії за півтора року контрибуцію в 1,5 мільйонів голландських червінців (гульденів).

Адріанопольський мирний договір забезпечував російським підданим право вільної торгівлі на всій території Османської імперії і свободу плавання для комерційного флоту будь яких держав по Дунаю і протоках (Босфору і Дарданеллах). Російські піддані на османської території були непідсудні османській владі.

Значення[ред. | ред. код]

Адріанопольський мирний договір об'єктивно допоміг визволенню балканських народів від османського панування. Однак посилення позицій Російської імперії внаслідок адріанопольського договору 1829 року викликало занепокоєність як у самій Османській імперії, так і у Великій Британії й Австрійській імперії, провіщуючи загострення обстановки і нові війни на Балканах.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Н. Ф. Сербіна. Адріанопольський мирний договір 1829 // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. / Редкол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.: Знання України, 2004. — Т. 1. — 760 с. — ISBN 966-316-039-Х
  • Шеремет В. И. Турция и Адрианопольский мир 1829 г.: Из истории восточного вопроса. М., 1975
  • Восточный вопрос во внешней политике России, конец XVIII — начало XX в. М., 1978
  • Внешняя политика России XIX и начала ХХ века: Документы Российского министерства иностранных дел, т. 8(16). М., 1995.

Посилання[ред. | ред. код]