Туба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Концертна туба
Виконавиця на Сузафоні

Ту́ба — (від лат. tuba — труба) — найнижчий за теситурою мідних духовий інструмент.

Перші туби з'явились на початку XIX ст. і використовувались початково у військових та садових оркестрах. В минулому тубу заміняв серпент.

Після вдосконалення інструмента майстром Адольфом Саксом в сер. 19 ст., тубу почали використовувати в симфонічному оркестрі. Першим значним симфонічним твором, де використана туба, є «Фантастична симфонія» Г. Берліоза

В сучасній практиці використовують тубу двох конструкцій:

  • Концертна туба — стаціонарний інструмент. Грають, як правило сидячи, спираючи на коліна, або стоячи, підвішуючи інструмент на підтяжках.
  • Сузафон (Гелікон) (від грец. έλικας — кручений, англ. sousaphone, по імені майстра en:John Philip Sousa) — інструмент, сконструйований таким чином, що виконавець одягає його на шию, спираючи на праве плече. Розтруб інструменту при цьому здіймається над головою музиканта. На цьому інструменті можна грати, крокуючи, завдяки чому він широко використовується у військових оркестрах.

Діапазон туби — від A_2 до f^1 з пропуском звуку H_2. Партія туби в партитурі для симфонічного оркестру пишеться разом з партією третього тромбону між партією тромбонів та партією литавр.

Використання туби[ред.ред. код]

В оркестрі туба виконує функцію баса. Рідко зустрічається туба і як сольний інструмент, напр.

Інколи туба вживається і в джазових оркестрах, особливо для гри на вулицях. Звідси протиставлення мідного басу (brass bass) та струнного басу (string bass), тобто контрабасу.

Туба є складним інструментом для виконавців. Тубісти невисокого класу, як правило, вміють грати на тубі лише staccato, що прийнятно лише для басу маршової музиці, в той час як штрих legato, в якому досягається повний красивий звук потребує від виконавця високої майстерності.

Історія туби[ред.ред. код]

У 1835 році німецькі майстри Віпріхт і Моріц з Веймара винайшли інструмент, який назвали «туба» (лат. tuba — труба). Перша туба мала дуже різкий і тьмяний тембр, а недосконалий у той час вентильний механізм зводив до мінімуму технічну рухливість. Вирішивши, що конструкція по суті невдала, майстри забули про цю модель і перейшли до пошуків інших шляхів.

Насправді проблема була в невдалих мензурних співвідношеннях, що і довів Адольф Сакс, що зацікавився «жертвою» німецького експерименту. У результаті йому і належить заслуга в створенні туби того типу, який ми знаємо сьогодні. За об'ємом технічних можливостей туба нітрохи не поступається іншим мідним духовим інструментам. Окрім традиційних штрихів широко використовуються подвійне і потрійне staccato, frullato, вслід за сурмачами тубісти опанували прийом glissando, окремі виконавці володіють перманентним диханням. У останні десятиліття композитори не соромляться писати для туби двоголосся. У сучасних партитурах можна зустріти такі циркові прийоми, як ляскання долонею по мундштуку (звук, що виходить, схожий на постукування по включеному мікрофону) а також «базинг» (гра на одному лише мундштуку без туби).

Туба — рідкісний інструмент. У симфонічному оркестрі використовується лише одна туба, в духовому — дві. У будь-якій консерваторії рідко вчаться одночасно більше трьох-чотирьох тубістів. Для туби написано досить мало оригінальних сольних творів, велика частина репертуару складається з переробок. В Україні дуже рідко можна почути виконуючи соло тубу на концерті, і зовсім немає аудіозаписів. Правда, останніми роками з'явилася тенденція розвитку культурних зв'язків між нашою батьківщиною і цивілізованим світом. Завдяки цьому процесу тубісти все-таки дістали можливість почути хоч би на касетах таких великих майстрів як John Fletcher (перший виконавець «Польоту Джмеля» на тубі), Samuel Pilafian (неперевершений джазовий тубіст-соліст і за сумісництвом нинішній президент T.u.b.a.). Хочеться сподіватися, що коли-небудь буде перекладена українською мовою книга про тубу Арнольда Джекобса — найбільшого педагога-тубіста, який, на жаль, нещодавно пішов з життя.

Посилання[ред.ред. код]