Ведмідь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ведмідь (рід))
Перейти до: навігація, пошук
Ведмідь
Бурий ведмідь
Бурий ведмідь
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Ведмедеві (Ursidae)
Рід: Ведмідь (Ursus)
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ursus (genus)
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ursus
EOL logo.svg EOL: 14349
ITIS logo.svg ITIS: 180541
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9639

Ведмі́дь (Ursus) — центральний рід в родині Ведмедеві (Ursidae).

Рід об'єднує найбільш типових та знаних представників родини, і на його основі сформовані загальні систематичні критерії віднесення тварин до неї.

Відповідно до палеонтологічних відомостей, рід Ведмідь з'явився 5-6 мільйонів років тому. Першим його представником на теперішній час вважають ведмедя малого, Ursus minimus — відносно невелику тварину, чиї викопні рештки знайдені на території Франції.

Всі сучасні чотири види роду, а також ряд вимерлих (таких, наприклад, як печерний ведмідь (Ursus spelaeus) походять від етрускського ведмедя (Ursus etruscus), що жив 2-1 мільйони років тому.

Наймолодшим видом роду є ведмідь білий (Ursus maritimus), який відокремився від бурого ведмедя приблизно 200 тисяч років тому.

Етимологія[ред.ред. код]

Українська назва цієї тварини співзвучна її назвам в інших слов'янських мовах: рос. медведь, болг. медве́д, серб. мѐдвjед/medvjed, словен. médvẹd, чеськ. medvěd, nedvěd, польськ. niedźwiedź, діал. miedźwiedź, в.-луж. mjedwjédź, н.-луж. mjadwjeź. Праслов'янське *medvědь утворене зі слів *medъ («мед») та *ěd- («поїдач», «їд») і являє собою заміну питомо слов'янської назви, яка була похідною від праіндоєвропейського *h₂ŕ̥tḱos (інше написання — *r̥kÞos)[1], пов'язаною з давньою заброною (табу) на вимову його уголос. Українське «ведмідь» утворилося від *medvědь у результаті переставляння складів (засвідчена також форма «медвідь»)

Ранньопраслов'янська незбережена назва походить від праіндоєвропейської назви ведмедя *h₂ŕ̥tḱos, яка буквально значить «руїнівник». Похідні від неї збереглися у багатьох індоєвропейських мовах: албанське ari («ведмідь») і arushë («ведмедиця»), хеттське ḫartaggas («танцівник у шкурі ведмедя»), вірменське արջ, арж («ведмідь»)‎, литовське irštva («барліг»), грецьке άρκτος та αρκούδα («ведмідь», звідси й «Арктика»), санскритське ऋक्ष, ṛkṣá (ведмідь), циганське rish, перське خرس хірс, таджикське хирс, осетинське арс, авестійське arša-, согдійське ašša, латинське ursus («ведмідь») та ursa («ведмедиця») — від давніших форм *orssos < *orksos[2]. У деяких індоєвропейських мовах питома назва ведмедя була, аналогічно ранньопраслов'янській назві, табуйована: литовське lokys походить від klakis і буквально значить «тупотун»; німецьке Bär та англійське bear буквально значать «бурий»[3], давньоіндійське madhuvád також значить «медоїд», «поїдач солодкого», а литовське mėsė̃dis — «м'ясоїд».

Незважаючи на те, що слово «ведмідь» є табуїзмом, воно надалі теж піддалося певній табуїзації: цю тварину уникали звати «ведмедем», заміняючи це слово різними іносказаннями. Українці уживали слова «вуйко» (Карпати), «бурмило», «Михайло». Деякі припускають, що поширене найменування ведмедя — «Мишко», «Міша» утворилося від слова «мѣхъ» і пов'язане з тим, що його масивне тіло нагадує формою мішок[4], проте, заслуговує уваги також його порівняння з литовським meškos.

Склад їжі ведмедя залежить від сезону і урожаю тих чи інших кормів. Зразу після сплячки тварини харчуються мурахами, пагонами осики, бігають за лосями, але в основному живуть за рахунок жиру, який залишився після зимової сплячки. Коли сходить сніг, ведмеді їдять ягоди, які перезимували, молоду траву, трохи пізніше – молоді листя осики, різні трави, а також дрібних тварин і пташині яйця. В середині літа харчуються різноманітними ягодами в міру їх дозрівання. Суттєвим кормам служать ліщина, жолуді, каштани, плоди диких фруктових дерев (на Камчатці ведмеді ідять лососьову рибу, яка йде на нерест, в тайзі полюбляють кедрові горіхи).

Класифікація[ред.ред. код]

Рід включає кілька видів, у тому числі

"За останнім зведенням «Види ссавців світу» (2005), в межах цього роду розрізняють такі 4 сучасні види і підвиди роду Ursus:

 • рід Ведмідь — Ursus
  • вид Ведмідь барибал — Ursus americanus (підвиди americanus, altifrontalis, amblyceps, californiensis, carlottae, cinnamomum, emmonsii, eremicus, floridanus, hamiltoni, kermodei, luteolus, machetes, perniger, pugnax, vancouveri)
  • вид Ведмідь бурий — Ursus arctos (підвиди arctos, alascensis, beringianus, californicus, collaris, crowtheri, dalli, gyas, horribilis, isabellinus, lasiotus, middendorffi, pruinosus, sitkensis, stikeenensis, syriacus)
  • вид Ведмідь білий — Ursus maritimus
  • вид Ведмідь гімалайський — Ursus thibetanus (підвиди thibetanus, formosanus, gedrosianus, japonicus, laniger, mupinensis, ussuricus)

Примітки[ред.ред. код]

 1. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
 2. Appendix:Proto-Indo-European/h₂ŕ̥tḱos. 
 3. Гардарики, Русь и Биармия. 
 4. Н. М. Хрустик. Дещо про асоціативність у найменуваннях тварин. 

Джерела[ред.ред. код]


Трубкозуб Це незавершена стаття з теріології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.