Гай Саллюстій Крисп Пассієн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гай Саллю́стій Крисп Па́ссієн (лат. Gaius Sallustius Crispus Passienus, *8 рік до н.е. — † 47 рік н.е.) — політичний діяч ранньої Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду Пассієнів. Син Луція Пассієна Руфа, консула 4 року до н.е. Усиновлений Гаєм Саллюстієм Криспом, сином відомого історика. У правління імператора Тіберія вів декілька процесів перед судом центумвірів та за це був отримав статую у базиліці Юлія. Виголосив промову на захист Волузена Катула. З 21 року входив до жрецькі колегії септемвірів епулонів, августалів та тітіїв. У 18 році Пассієн стає квестором імператора Тіберія. Згодом — у 24 році — Саллюстій обіймав посаду претора, а у 27 році призначається консулом-суфектом.

У 42—43 роках як проконсул керував провінцією Азія. У 44 році стає консулом вдруге (разом з Тітом Статілієм Тавром).

Помер у 46 році, отруєний дружиною Агріпіною заради спадщини (200 млн сестерціїв). По смерті отримав державний похорон, а на його надгробному пам'ятнику були зображені коні.

Родина та характер[ред. | ред. код]

Був одружений на Доміції, тітці імператора Нерона. Вів у суді її справу проти брата Гнея Агенобарба про повернення грошей. Згодом розлучився з нею і у 41 році одружився з Агріпіною, донькою Германіка й матір'ю Нерона.

Володів величезним статком, зокрема віллою в Тускулумі. Був відомий красномовством і дотепністю, користувався прихильністю всіх імператорів, виявляючи по відношенню до них лояльність. Дружив з Сенекою Молодшим, який присвятив йому дві епіграми.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Quint. Inst. Or. VI 1, 51; 3, 74; X 1, 24.
  • Rudolf Hanslik: Passienus 1. In: Der Kleine Pauly (KlP). Band 4, Stuttgart 1972, Sp. 542.