Даттатрейа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Даттатрея — Представлення Вішну як Трімурті. Даттатрея - втілення одразу трьох богів: Брахми - творця , Вішну - зберігача і Шиви - руйнівника , є одним з найбільш шанованих божеств в Індії.

Даттатрея. Автор Раджа Раві Варма, 1910

Зображення Даттатреї[ред. | ред. код]

Зображується в трьох видах:

 1. Як три окремих боги, що стоять або сидять поруч один з одним, і тримають атрибути відповідних богів і сидять вехом на своїх ваханах;
 2. Вішну в сидячій позі, але має корону Шиви і прикраси Шиви;
 3. З трьома головами, кожна з яких представляє одного з богів Індуїстської Трімурті, супроводжується чотирма собаками — чотирма Ведами.

Втілився імовірно 8000 років тому в сім'ї великих святих : Атрі і Анасуі , і покинув рідний будинок в ранньому віці заради пошуків Абсолюту . Ваблений духом пізнання Даттатрея перебував у постійному мандрівці , є відомості , що він найчастіше відвідував Майсур , Махараштру , Раджастан , Гуджарат і особливо перебуває в ньому гору - Гірнар . Зрештою , він досяг самореалізації недалеко від села , сьогодні відомої , як Гангапур . Також він багато років медитував на горі Абу ( Раджастан ) де і дав свою першу проповідь , тепер на цій горі побудований храм Даттатреі .

Втілення Даттатреї[ред. | ред. код]

Що до часу смерті цього втілення трьох богів - то про це немає ніяких даних , і багато хто вважає , що він живе досі . Тим не менш, це не заважало йому втілюватися в безлічі інших різних форм , серед яких найвідоміші такі :

 • Шрі Хайдакхана Вале Баба також відомий як Хайдакханскій Бабаджі , або Бабаджі Незбагненний також відомий як аватар Шиви. Бабаджі жив з 1970 по 1984 роки в районі Кумаон у підніжжя Гімалаїв і проповідував вчення , суть якого укладена в словах: Істина , Простота і Любов .
 • Шріпада Шрі Валлабга що народився в селі Пітапур . Згідно з легендою його мати - благочестива жінка на ім'я Суматі дала подаяння самому Даттатрее , і той , задоволений її побожністю дозволив їй просити нагороди. Суматі сказала , що у неї є діти але всі вони каліки і висловила бажання отримати сина , який був би дорівнює самому Даттатрее . Даттатрея подумав , що ніхто не може бути рівний йому , але все ж благословив жінку і незабаром народився її сином.
 • Шрі Нарасімха Сарасваті - це наступна інкарнація Шріпада Шрі Валлабхі і його життя описана в писанні під назвою « Гуру - чарітра ». Ще коли Шрі Нарасімха Сарасваті був маленьким хлопчиком астрологи передбачили , що він не буде пов'язаний мирським життям , володітиме маха- сидх і мудрістю , і врешті-решт стане світовим Учителем.
 • Шрімад Парамахамса Парівраджакачарья Садгуру Шрі Васудевананда Сарасваті Свамі Махарадж що народився в 1854 і помер у 1914 , жив у Гарудешваре ( Гуджарат) , а також був мандрівним відлюдником .
 • Аккалькот Махарадж відомий також як Свамі СамАрт але оскільки він увійшов до махасамадхі (покинув тіло) в Аккалькоте був також названий Аккалькот махараджі .
 • Саї Баба з Ширді що народився в тридцятих роках XIX століття ( точна дата народження не відома) і пішов з тіла в 1918 році. Біографію цього втілення , складену з його благословення можна прочитати в книзі " Шрі Саї Сатчаріта " ( "Нектар безсмертя Саї " ) .
 • Шрі Ганапаті Сатчітананда - це повне втілення Даттатреі живе і донині , також відомий як музичний гуру і відзначився тим , що його проповіді є концертами цілющою і медитативної музики. Саме за допомогою музики він викладає вище знання , яке неможливо передати словами і можна отримати тільки з серця в серце , а також переживши на власному досвіді

Вчення Даттатреї[ред. | ред. код]

Що до вчення Даттатреі , то воно характеризується аскетичністю , свободою і хоробрістю суджень , а також відкиданням більшості регулюючих правил , характерних для впорядкованого соціуму з його чіткою ієрархією . Це виражається , наприклад , в нелояльності до індійської кастової системі , за що Даттатрея був сильно не любимо ортодоксальними браманом . Хоча Датта визнавав необхідність каст в системі мирських відносин , але стверджував , що кожна людина повинна піднятися до такого рівня усвідомленості , де система каст не має ніякого значення. Саму суть вчення Даттатреі можна коротко описати всього трьома словами , які він сам часто згадував у своїх писаннях. Ці три слова неможливо точно перекласти одним словом з санскриту , адже вони є не тільки глибокими філософськими поняттями , а й етапами на шляху духовного розвитку. Спробуємо коротко описати їх суть:

 • Пратібха ( інсайт , осяяння , пробудження , усвідомлення , мудрість , саторі і т.д.) - це такий прояв віджнанамая коші ( розуму) і досвід внутрішньої мудрості , який досягається тільки наполегливою духовною практикою ( основою якої є йогічна дисципліна і медитація ) . Його неможливо досягти отриманням нової інформації , роздумами або прихильністю догмам . Пережив хоча б одного разу Пратібху більше не потребує керівництва ззовні так як отримує мудрість зсередини.
 • Сахаджа ( природність , легкість , спонтанність без боротьби , бажання і планування ) - стан абсолютної свободи і миру , природний духовне зростання без проходження яким зовнішнім правилам , а також спонтанне отримання знання без будь-яких роздумів або застосування минулого досвіду. Послідовники дзен досягають Сахаджа шляхом НЕ логічних запитань , відповідь на які неможливо дати за допомогою розуму , але справжня сахаджа доступна тільки дітям і святим .
 • Самараса ( екстаз , усвідомлення Абсолютної Істини ) - переживання цього досвіду передбачає радість і безтурботність , а також рівне ставлення абсолютно до всього і бачення себе у світі , а світ у собі. Це вища ступінь духовного розвитку , вище навіть ніж самадхи .

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]