Зозулка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свищик

Зозу́лка («свистулька», «свистун», «свистунець», «свищик», «свисток», гуцульське  — «зозуля») — українська Окарина, Гусеня, духовий інструмент, з корпусом яйцеподібної форми. Має патрубок із свистковим отвором для видобування звуку. Для зміни висоти тону в корпусі є 7—10 ігрових отворів, що дозволяє отримувати діатонічний звукоряд діапазон нони. Існують родини Зозулки від сопрано до баса які входять до складу ансамблю. Як музичний інструмент функціонує на Гуцульщині й Буковині, як дитяча іграшка — на Полтавщині, Подніпров'ї та інших зонах поширення гончарних промислів.

Зозулиця — глиняна пташка-свищик, що є давнім амулетом та народним музичним інструментом.

Зозулиця була винайдена пращурами українців понад 7 тис. років тому за часів Трипільської цивілізації[1] і відроджена у сувенірах як український культурний символ[2].

7 вересня 2011 р. трипільський свищик Зозулиця вагою близько 10 кг (довжина — 83 см, висота — 35 см, вага — 9,3 кг) офіційно став рекордсменом та увійшов до Книги рекордів України як найбільший свищик-оберіг. Найбільшу Зозулицю прикрашають традиційні трипільські орнаменти та вірш: «Вас збереже на всяку днину чудова пташка берегиня! Всі міццю духу ми єдині! Здобудем славу Україні!». Зозулиця — лауреат конкурсу неофіційних талісманів ЄВРО 2012, що проводився інформаційним центром «Україна-2012». Серед інших здобутків Зозулиці в 2011 р.: Гран-прі на Міжнародному конкурсі рекламно-сувенірної продукції «B2B Show», перемога у номінації «Найкращий проект 2011» на міжнародній виставці мистецтв «UkranianArtWeek», диплом Музею повітряних зміїв у Китаї.[3]

Література[ред. | ред. код]

  • Хоткевич, Г — Музичні інструменти Українського народу — Х. 1930
  • Гуменюк, А — Українські народні музичні інструменти — К. 1968
  • Свистунець // Черкаський, Л. М. — Українські народні музичні інструменти — К. Техніка, 2003
  • Mizynec V. — Ukrainian Folk Instruments — Melbourne: Bayda books, 1984

Примітки[ред. | ред. код]