Каленик Андрієвич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каленик Андрієвич
Каленик Андрієвич.jpg
Народився кінець XVI ст.
Помер перша половина XVII ст.
Громадянство
(підданство)
Flag of Poland.svg Польща
Посада Гетьман України
Герб

Кале́ник Андріє́вич (* кінець XVI — † перша половина XVII) — гетьман Запорозького війська (1609-1610, 1624-1625). Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного часу», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном реєстрових козаків у 1610 році брав участь в успішній облозі Смоленська. У серпні 1619 уперше згадується як гетьман. Очевидно, брав участь у морських походах запорожців проти Османської імперії, в Хотинській битві 1621. Знову був проголошений гетьманом Війська Запорізького у жовтні 1624. 3 січня 1625 уклав союз з Кримським ханством. Добивався відновлення повноправного статусу православної церкви в Речі Посполитій, був у постійному контакті з київським митрополитом Іовом Борецьким. У січні 1625 відправив до Варшави на сейм козацьке посольство, очолене Яковом Острянином, із власним листом, у якому домагався припинити утиски православної церкви. Посольство не мало успіху, через що Андрієвича було скинуто, а на його місце обрали Марка Жмайла, який підняв повстання проти Речі Посполитої. Подальша доля Андрієвича невідома.

Андрієвич належав до полонофільської партії — тієї частини козацької верхівки, яка не хотіла поривати з Польщею, і в 16241625 домагалася зрівняння її в правах з польською шляхтою, збереження автономії Запорозького війська і припинення гонінь на православну церкву.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Мицик Ю. А. Кілька документів до історії козацько-татарського союзу 1625 року та Православної церкви в Україні. В кн.: Рукописна та книжкова спадщина України, вип. 4. К., 1998.
Попередник
Олевченко
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Гетьман України
1609-1610
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Наступник
Григорій Тискиневич
Попередник
Михайло Дорошенко
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Гетьман України
1624-1625
вдруге
Herb Viyska Zaporozkoho.svg Наступник
Марко Жмайло