Каленик Андрієвич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Каленик Андрієвич
Каленик Андрієвич.jpg
Народився кінець XVI ст.
Помер перша половина XVII ст.
Громадянство Flag of Poland.svg Польща
Посада Гетьман України
  • Alex K Kalenyk Andrievych.svg

Кале́ник Андріє́вич (* кінець XVI — † перша половина XVII) — гетьман Запорозького війська (1609-1610, 1624-1625). Походив, ймовірно, з козацького або міщанського роду. Відзначився під час походів запорізьких козацтва на Московську державу в роки «смутного часу», особливо під час Смоленської кампанії (1609—1610). Разом із загоном реєстрових козаків у 1610 році брав участь в успішній облозі Смоленська. У серпні 1619 уперше згадується як гетьман. Очевидно, брав участь у морських походах запорожців проти Османської імперії, в Хотинській битві 1621. Знову був проголошений гетьманом Війська Запорізького у жовтні 1624. 3 січня 1625 уклав союз з Кримським ханством. Добивався відновлення повноправного статусу православної церкви в Речі Посполитій, був у постійному контакті з київським митрополитом Іовом Борецьким. У січні 1625 відправив до Варшави на сейм козацьке посольство, очолене Яковом Острянином, із власним листом, у якому домагався припинити утиски православної церкви. Посольство не мало успіху, через що Андрієвича було скинуто, а на його місце обрали Марка Жмайла, який підняв повстання проти Речі Посполитої. Подальша доля Андрієвича невідома.

Андрієвич належав до полонофільської партії — тієї частини козацької верхівки, яка не хотіла поривати з Польщею, і в 16241625 домагалася зрівняння її в правах з польською шляхтою, збереження автономії Запорозького війська і припинення гонінь на православну церкву.

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Мицик Ю. А. Кілька документів до історії козацько-татарського союзу 1625 року та Православної церкви в Україні. В кн.: Рукописна та книжкова спадщина України, вип. 4. К., 1998.
Попередник
Олевченко
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман України
1609-1610
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Григорій Тискиневич
Попередник
Михайло Дорошенко
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман України
1624-1625
вдруге
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Марко Жмайло