Колона Фоки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 41°53′33″ пн. ш. 12°29′05″ сх. д. / 41.89250° пн. ш. 12.48472° сх. д. / 41.89250; 12.48472

Колона Фоки (на задньому плані Арка Септімія Севера)

Колона Фоки — коринфська колона, споруджена на Римському форумі перед Ростра і присвячена в 608 році візантійському імператорові Фоці (602-610). Стала останнім доповненням до архітектурного комплексу Римського форуму. Колона 13,6 м висотою створена в II столітті н. е. Вона встановлена на чотирикутному п'єдесталі з білого мармуру, який спочатку використовували для монументу на честь Діоклетіана. Напис на північній стороні повідомляє, що монумент присвятив 1 серпня 608 року Равеннский екзарх Смарагд імператорові Фоці, встановивши на вершині колони його золоту статую.

Напис[ред.ред. код]

лат. „Optimo clementiss[imo piissi]moque / principi domino n[ostro] / F[ocae imperat]ori / perpetuo a d[e]o coronato, [t]riumphatori / semper Augusto / Smaragdus ex praepos[ito] sacri palatii / ac patricius et exarchus Italiae / devotus eius clementiae / pro innumerabilibus pietatis eius beneficiis et pro quiete / procurata Ital[iae] ac conservata libertate / hanc sta(tuam maiesta)tis eius / auri splend(ore fulge)ntem huic / sublimi colu(m)na(e ad) perennem / ipsius gloriam imposuit ac dedicavit / die prima mensis Augusti, indict[ione] und[icesima] / p[ost] c[onsulatum] pietatis eius anno quinto“

«Найкращому, милосердному та благочестивому принцепсу, нашому пану Фоці, беззмінному імператору, богом вінчаному тріумфатору, постійному августу Смарагду, колишній дворецький імператорського палацу, патрицій і екзарх Італії, відданий його милосердю, за численні заслуги його благочестя і за спокій, що запанував у зв'язку з виявленою по відношенню до Італії турботою і збереженню свободи, цю статую його величі, сяючу блиском золота, поставив на цю високу колону ради вічної його слави і освятив в перший день місяця серпня, сьомого року проголошення його паном, в п'ятий рік після консульства його благочестя»

Римський Форум, Колона Фоки позначена червоним

Причина, по якій Фока удостоївся від екзарха таких почестей, не відома. Часто нею вважають вподобу Фоки римськими папами, в тому числі передачу Боніфацію IV Пантеону, освяченого в 609 як церква всіх мучеників, заборона константинопольському патріарху іменуватися «Вселенським» та ін. Не виключено, що пам'ятник був встановлений на знак відданості імператору Рима, якому в той час загрожували лангобарди; або був виразом особистої вдячності Смарагда Фоці, що повернув йому владу екзарха. У 610 році Фока був скинутий, всі його зображення почали цілеспрямовано знищуватися. За наказом нового імператора Іраклія наприкінці 610 з колони була скинута статуя, напис затертий.

У Середньовіччя, коли форум прийшов у запустіння і був заповнений породою, змитою зі схилів найближчих пагорбів, сама колона однак залишалася цілою і продовжувала підніматися над поверхнею землі. П'єдестал виявився похований під наносами. Наприкінці XVIII століття він був від них розчищений.

Галерея[ред.ред. код]

Colonna di Foca Forum Romanum Rome.jpg
RomaForoRomanoColonnaFoca2.JPG
RomaForoRomanoColonnaFoca.JPG

Посилання[ред.ред. код]