Піраміда Цестія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Піраміда Цестія

Піраміда Цестія — давньоримський мавзолей у формі неправильної піраміди на Авентіні в Римі. Збудований поміж 18 і 12 роками. до н. е. для Гая Цестія Епулона (римського претора).

Будівля піраміди[ред.ред. код]

Являє собою споруду з бетону, що чудово збереглася та облицьована цеглою і мармуром. Висота її становить 125 римських футів (або 36,4 метра), довжина основи — 100 римських футів (30 метрів). Всередині піраміди знаходиться склеп довжиною 5,95 м, шириною 4,10 м і висотою 4,80 м. Поряд знаходиться некатолицький цвинтар з могилами Персі Біші Шеллі, Кітса і Брюллова. Пам'ятник найбільше нагадує нубійські піраміди в Мерое (тепер Судан) з їх великим кутом нахилу. Це дає нагоду припустити, що Цестій брав участь у бойових діях римлян в тих краях в 23 р. до н. е. В давнину могила була ретельно запечатана, що однак не завадило її розграбуванню в наступні роки. При будівництві Аврелієвого муру у 271–275 рр. піраміда була вбудована в неї як трикутний бастіон.

Історичні перекази[ред.ред. код]

Піраміда Цестія була не єдиною в Римі. Ще більша за розмірами споруда до XV ст. стояла у Ватикані (Цестіева і Ватиканська піраміди, є першими і останніми спробами в античному світі збудувати гладкостінні пірамідальні поховання поза єгипетсько-нубійською культурною областю). У Середні віки вважалося, що в Цестіеві піраміді був похований Рем, а у Ватиканської піраміді — його брат Ромул. Про це, зокрема, писав Петрарка. Тільки в 1660-і рр. під час розкопок, зроблених за розпорядженням папи Олександра VII, був відкритий вхід у піраміду. Знайдені сліди фресок і мармурові написи на фундаментах статуй свідчать про обставини її зведення.

Тривалий час привертала увагу відвідувачів Рима. Особливою популярністю користувалися картини і гравюри з її зображенням. Чи не найвідоміше зображення належить Піранезі.

У 1999 році проведено останню реставрацію піраміди.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Samuel Ball Platner: Sepulchrum Caii Cestii на LacusCurtius (англ.)