Форум Траяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Базиліка Ульпія та форум Траяна
Форум Траяна

Форум Траяна (лат. Forum Traiani) - хронологічно останній з імперських форумів Риму. Форум був збудований архітектором Аполлодором з Дамаска.

Історія[ред.ред. код]

Форум був побудований за наказом імператора Траяна і був прикрашений трофеями, привезеними після завоювання Дакії в 106 році. Згідно з Римським альманахом Fasti Ostiensi форум був відкритий у 112 році, колона Траяна у 113 році. Для побудови форуму були необхідні великі земляні роботи: робочі прибрали схили Квіринала і Капітолійського пагорба, які закривали долину, зайняту імператорськими форумами в напрямку Марсового поля. Можливо, що земляні роботи було розпочато ще за часів імператора Доміціана, але проект форуму цілком і повністю належав Аполлодору з Дамаску який також супроводжував імператора Траяна в дакійських кампаніях. Під час будівництва форуму в Римі також були споруджені ринок Траяна, Форум Цезаря (де також була побудована Базиліка аргентаріев), і було відреставровано Храм Венери Прародительки.

Вигляд[ред.ред. код]

Форум являв собою численні криті колонади розміром 200 на 120 метрів з екседрами (глибокими нішами з місцями для сидіння уздовж стін) з двох сторін. Головним входом на форум на південній стороні була тріумфальна арка увінчана колісницею яка запряжена шестіркою коней. Базиліка Ульпія знаходиться на північному кінці колонади, вимощеної білим мармуром і прикрашеної великою кінною статуєю Траяна. На північ від базиліки розташовувалася менша колонада і храм, присвячений божественного Траяну. Строго на півночі від базиліки Ульпія розташовувалися дві бібліотеки, одна з латинськими документами, інша з грецькими. Між двома бібліотеками стояла 38 метрова колона Траяна. В середині IV століття імератор Констанцій II під час відвідин Риму був у захваті від кінної статуї Траяна і навколишніми будівлями. Візит імператора і будівлі форуму були описані давньоримським істориком Амміаном Марцелліном. У наш час збереглися тільки частини ринку і колона Траяна.

Панорама Форуму Траяна в Римі з Колоною Траяна та Ринком Траяна

Див. також[ред.ред. код]